• bir tür pasta. slav coğrafyasında yaygın olduğu öğrenilen lezzet bombası. deneyimlenen ballı-cevizlisinin yanı sıra çikolatalı, limonlu gibi çeşitleri de mevcutmuş. sanırım; temel niteliği ballı keki olan bu tatlının asıl ismi medovnik olup, marlenka tatlıdan rol çalan bir marka ismidir. (bkz: medovnik)
    ayrıca bir rivayete göre içine koruyucu katkı maddesi konulmaksızın uzun süre saklanabilmesi buna bağlı olarak çek cumhuriyeti'nde %100 doğal olarak sınıflandırılan tek gıda ürünü olması gibi süper güçleri de mevcutmuş.
    ukte kalmasın.
  • içinde bol bol karamel ve ceviz barındıran, kesinlikle sıcak tüketilmesi gereken, hayatımda yediğim en lezzetli tatlı. muhteşem ötesi bir tadı var. bir bardak çay eşliğinde nirvana'ya bile ulaşılabilir. ahan da resmi
  • ballı cevizli kuvvet pastası...
  • eskişehirde pinoda bulabilirsiniz
  • bunun bir de ufak toplar halinde satılan versiyonu bulunur ki bazı marketlerde, ferrero rocher'i andıran şeklinde. aman tanrımdır. hasiktirdir.

dünyanın en lezzetli tatlısı falan olabilir. belki ikinci hadi.
  • ankara kocatepe kahve evinde baya güzelini yiyebilirsiniz. bundan sonra sıradan yaş pastalar eti popkek gibi uyduruk ve yavan gelmeye başlıyor.
  • slovenya'da tanıştığım harika slavik kuvvet tatlısı

edit:arabica'nın marlenkası muhteşem.
  • çalışmak için ilk defa gittiğim bi kafede kahvenin yanında yemek için ne var diye bakıyordum ki bu ilginç isimli tatlıyı gördüm. ballısı ve çikolatalısı vardı. çikolatalısını denedim, harika. kesinlikle tavsiye ederim. araştırmalarıma göre kökeni ermenistanmış, avusturya, çek cumhuriyeti olmak üzere avrupa ülkelerinde de meşhurmuş kendileri. medovnik ismiyle de anılıyormuş. yapımını da araştırdım, epey zahmetli bi şeye benziyo. (bütün malzemeleri bulabileceğimizden de emin değilim ayrıca, condensed milk var mı ya türkiyede?)

buyrun buradan tarife ulaşabilirsiniz.
  • avrupa'da yaşayan kız arkadaşım sayesinde tanıştığım mükemmel ermeni tatlısı.

top şeklinde ve pasta şeklinde olan 2 tipi var. bana sorarsanız top şeklinde olanlar daha güzel. her seferinde 4-5 tane yiyorum.

görürseniz kesinlikle almanızı tavsiye ederim.
  • 1 yıl aradan sonra çengelköy'de* tekrar karşılaştığım harika çek tatlısı.
    anadolu yakasında tek bir yerde olması şaşırtıcı.
hesabın var mı? giriş yap