şükela:  tümü | bugün
  • sen de deniz misin be marmara,
    iki boğazın var diye deniz diyorlarsa sana,
    adam demesinler bana,
    sen iki boğaza bakıyosun diye adın denizse marmara,
    ben evde altı boğaza bakıyorum, hem de bir maaşla
    ben senden daha denizim marmara,
    hiç kusura bakma ama,
    deniz görmesek yutturacaklar seni bana.
    akgun akova
  • burası benim denizim. her sene ne kadar kirlendi diyoruz ama şimdilerde hiç girip baktınız mı? o kadar temiz, o kadar berrak ki. bin kere bu deniz bitti dedim ama bin kere de bitmediğine şahit oldum. artık ikisini de demiyorum çünkü onu bitik gördüğüm zamanlarda biliyorum ki onun bittiği falan yok. sürekli devinen suyu ve kendine has özellikleriyle ondan faydalanmasını bilene kapıları her zaman açık. diğer taraftan babamda vitamin olduğum zamanları da sayarsak 35 yıldır falan içindeyim, kirlenmesini dakika dakika gördüm diyebilirim o yüzden alışmış da olabilirim. neydi hani örümceği kaynar suya koymuyorlardı da suyu yavaş ısıtıp kaynatıyorlardı, ömürcek ölüyordu, ben belki o örümcekmişim. ama bak valla yakınlaşıp bir bak, içine gir, gözlerini aç, kumsal olsun, cafe olsun bir tane çevrende, sudan çık bir bira iç, kahve iç, bir sigara tellendir, canın güneye uzun uzun yolculuklar yapmak istemeyecek. haftada bir gün bunu yaşasan istanbul sana zor gelmeyecek.

şu an kıyısında oturuyorum ama gene de özledim lam. dur bi yüzüp geliyim. akşamüstü de irice bir eşkina avlıyım fırında yapayım.

marmara'ya iyi bakın, tüm çevrenize iyi bakın. az tüketin, küçük küçük yaşayın böyle. konforunuzu sağlarken küçük ve verimli enerji dönüştürücüleri kullanın, küçük yemek porsiyonları, bol bol fiziksel aktivite, kimyasallara bulaşmayın, taze, katkı maddesiz besinler... hadi sağlıcakla.

terstrigonometrikfonksiyonlarinintegrali uyardı sağolsun örümcek değil kurbağa diye. zaten neden örümcek olsun ki suda ne işi var örümceğin. kurbağa o kurbağa.
  • aslında ülkemizin en güzel denizidir marmara. serindir, derindir, sevimlidir, güvenlidir.. akdeniz gibi çok tuzlu, karadeniz gibi karanlık, ege gibi itici değildir. bu hale gelmeden önce yüzme şansına ermiş olanlar bilirler.
  • zamaninda bol abartili ana haber bültenlerinin; "marmaraya el nino mu geliyor?", "marmarada kasirga", "marmara denizinde büyük bir firtina! hortum tehlikesi!" şeklindeki haberlerine maruz kalan iç deniz.
  • bugun kadikoy'den vapurla donerken iki yunusun delice yuzup oynadigini gorebildigim deniz.gercekten guzel bir andi..
  • öyle bir deniz ki, insanlar bu denizde yüzüyorlar. fantağzilerini gerçekleştirip sevişiyorlar. içine işiyorlar, sıçıyorlar. sonra bir de burdan balık tutup yiyorlar! abi ne midesiz insanlarsınız lan!!
  • bu denizde çıkan balıkların tadı, akdeniz ege ve karadenizdeki balıkların tadına 10 basar. ilginçtirki marmara balığı diğer denizlerdeki balıklara nazaran daha iri olur.
  • ne karadeniz gibi haşin ve dalgalı, ne ege ve akdeniz gibi tuz deryası, iki arada bir derede tam kıvamında bir iç denizdi eskiden, yüzmesi pek keyifliydi.
  • haritadaki şeklini timsah'a benzettiğim iç denizimiz.
  • sonbahar başlarında, diyelim 15 eylül'den sonra, diyelim moda'daki çay bahçelerinin oradan bakınca bir akşamüstü, adeta sarıya kesen güzelim istanbul denizi..