• hani bazen televizyonlarda gazetelerde kimi haberler çıkıyor; türk balıkçı teknesine yunan hücum botları, bulgar hücum botları, gürcistan hücum botları taciz ateşi açtı ya da tük balıkçıları göz altına aldılar diye; sadece bunlar değil ki bizim balıkçılar ukrayna, romanya karasularında da kaçak avlanıyor, habire göz altına alınıyor; misal şöyle: http://www.skyturk.net/…-balikci-gemisini-yakaladi/

biraz acımasız mı düşünüyorum bilmiyorum ama böyle haberleri duyup okuyunca zerre acımadığım gibi, keşke diyorum bunları hiç geri göndermeseler. biz denizlerimize sahip çıkamadık, durum ortada; adamlar bizim gibi değil ki; bakmışlar yıldırmanın yolu yok, karasularına girene ya taciz ateşi açıyorlar, ya da göz altına alıyorlar.

bence bu balıkçı denen adamların yaptıklarından sonra az bile yapıyorlar.
  • kuzey marmara bölgesinde balıkların merası olan adalar ve kartal sahillerinde yapılan bilinçsiz avlanma sonucu meydana gelen katliamdır. gırgır ile avlanan balıkçılar sadece ergin balıkları değil, yavruları da yoketmiştir.

http://webtv.hurriyet.com.tr/…dece-4-gun-sonra.aspx

yazık... keyfice avlanmak, sırf daha çok para kazanabilmek için birkaç nesil balığı yok etmek... kim verecek bunun hesabını!
  • benim bu balık katliamlarıyla ilgili takıldığım bir nokta var: ortalığı velveleye vermenizin sebebi "balıklar öldürülmesin" mi, yoksa "balıklar kontrollü olarak öldürülsün de biraz daha lüfer yiyelim mi?"

bir balık katliamının balık katliamı olabilmesi için kaç balık öldürmek gerekiyor?

ben hep diyorum, insansoyu kadar yavşağını az görmüştür bu evren.
  • kendi adima bu katliamla ilgili ortaligi velveleye verme sebebim acik: "balıklar kontrollü olarak öldürülsün de biraz daha lüfer yiyelim."

balik katliaminin katliam olabilmesi icin en onemli kriter ise olen baliklarin eriskinlik durumudur. yavru baliklarin avlanmasi basit bir sekilde katliam olarak nitelenebilir. olen balik sayisi ise surdurulebilirlik kistaslariyla degerlendirilmelidir. eger yeterince yavrulayabilecek ve gelecekte de bol miktarda balik avlamaya olanak verecek miktarda baliktan fazlasi avlaniyorsa su anda, bu da katliam olarak nitelendirilmelidir.
  • yirmi beş yıldır süren katliamdır. 1984'de eşkel kıyısından kaşıkla sepet dolusu lüfer alınırdı. şimdi lüferi tezgahta bile göremiyoruz.
hesabın var mı? giriş yap