şükela:  tümü | bugün soru sor
 • detaylı olmayan bir türkiye haritasında bile parmağınızı bu küçük ilçenin tam üstüne koyarak aha burdadır diyebilirsiniz.marmara denizi'nin kuzeybatısında sivri bir burun vardır, onun birkaç kilometre batısına denk gelir.o sivri olan noktada ise botaş doğalgaz rafinerisi vardır.
 • olası bir marmara denizi merkezli depremde en kritik bölge olan ilçe. yazlık siteleri ile ünlüdür.
 • icinde bir yol duzeni bulamadigim, bir yolun her tarafindan girisler ve cikislar olan, geldiginiz yonu bulup da geri cikamadiginiz bir yazlik yer.
 • istanbul a yakınlığıyla birkaç gün olsada gidip kafa dinlenilebilecek yazlık mekan. yazlık sitelerin çoğunlukta olduğu bölgede pek fazla eğlance yeri olmasa haftasonu kaçamakları için idealdir.
 • sayısı 2 ye çıkan köftecilerin sürekli kapıştıkları; bu kapışmaların zaman zaman havada uçusan piyaz ve köfte tabakları şeklinde yasandıgı vatandasın da köfteye doydugu yer...
  eski köfteci artık eski kofteci değildir bir problemden dolayı dükkandan çıkmış onun yerine gelen çakal kişi ise dükkanı sanki eski köfteci imiş gibi işletmeye çalışmaktadır. siz siz olun önce sorun soruşturun öyle gidin*
 • kucuk bir ilce olmasina rahmen bir cok koy ve belediye bu ilceye baglidir.
  (bkz: sultankoy)
  (bkz: yeniciftlik)
 • trakyanın yakıcı sıcagında tekirdag tarafından istanbula arabada tek basınıza geliyorsanız, bir de gurbetci kardeslerimizin memleket hasretlerini dindirmek uzere suru halinde izine geldikleri, almanyada okulların kapanması vs. bir gune denk gelmisseniz, bir de pazarsa, sevgili istanbullular sonraki sabah ise gitmek uzere yazlıklarından evlerine donuyorsa tekirdag cıkısında tepedeki ısıklarda, bilemedin maxi marketin ordaki ısıklarda tıklım tıklım dolu bir yol bekler sizi.

  trafik oldugundan emin olsanız tekirdagda soyle denize karsı bir rakı icersiniz ama cıkmısınızdır bi kere tekirdagdan. devam edersiniz adım adım, metre metre.

  iste oyle bi gunde siz sıcaktan, trafikten, gurbetcilerden bunalmıs bir haldeyken marmara ereglisi serap gibi gorunur karsıdan. yakın sanırsınız ama ulasmak en az bir saat surer trafikte. ilk kavsaktan saga sapıp yeni yapılmıs apartmanların ve onların golgesinde serinleyenen avlulu trakya koy evlerinin arasından gecip ilerideki meydandan sola donup kucuk bir limana gelirsiniz.

  pahalı olmayacagına kanaat getirdiginiz bir lokantaya girersiniz. sizi kapıda karsılayan trakyalı garson kendini kıra kıra buyrun beyefendi demektedir istanbullulara tas cıkartacak bir turkceyle. siparis verme asamasında sizin de trakyalı oldugunuz ogrendikten sonra salır kendini eseermis gibi, raat raaat konusmaa baslar, agalar beyavlar havada ucusur. evinizde hissedersiniz. balıgın en tazesini de ucuza kapatırsınız.

  yemekten sonra aksam serinligiyle birlikte senlenmeye baslayan sahilde bir de kaave ictinizmiydi artık ne trafik para eder size ne de gurbetciler. bu defa ikinci kavsaktan cıkıp istanbula dogru yollanırsınız. daha uzaklasmadan ozlersiniz bu memleketi. aklınıza ortaokul duvarlarındaki afisler gelir. thraki i megali gi !
 • burada yasayan biri olarak marmara ereglisi hakkında yazılanlar komik geliyor. tekirdaglılar yani yerliler ve is guc bulma umuduyla goc edenler olarak iki sinif vardır. okulları bile darklıdır bu sınıfın zira yerliler sonradan gelenleri sevmez pek. bu yuzden genelde yerlisine ait olan evlerin kirasi cok yuksektir tabi ev dedigimizde de ev gibi ev gelmesin akla, burda evler genelde mustakbel ev sahibin ogluna cizdirdigi plana gore yapılır. 4 katlı bi apartmanın 4 katının da planları farklı olabilir. pahalı bir yerleşim yeridir yani. kısın buz gibidir ama kaloriferli ev bulmak samanlıkta igne aramak gibidir. sahili vardır tamam ama sinuzit olmadan gezmesi zordur kokudan dolayı. istanbuldan gelenler tatil yapmaya nasıl oluyorsa yosunun pisligin icinde yuzerler rahat rahat. bu yıkık dokuk duzensiz yerin istanbulun dinlence yeri olmasını aklım almıyor. galiba istten gelenler, bi sureligine gelenler zaten geldikleri vakit dolayısıyla nufusun cogunlugunu olusturan istanbul halkından dolayı ve de sahil deniz icki ucgeni veya dortgeni vs icinde tatil yaptıkları icin guzellikleri gorurler sadece.