şükela:  tümü | bugün
  • tam başlık: marmara üniversitesi güzel sanatlar fakültesi müzik bölümünün sessis sedasız kapatılması

bölümde okuyan arkadaşımın attığı yazıyı aynen paylaşıyorum

———

marmara üniversitesi güzel sanatlar fakültesi müzik bölümü 25 mayıs cuma günü yök tarafından kapatılmıştır. şu anda içinde bulunan, eğitimine bölümde kalan öğretmenler dahilinde devam eden öğrenciler bulunmaktadır. bölümün bir senedir üniversite tarafından verilmiş bir binası bulunmamaktadır. ayrıca bölümün açıldığı zamandan bu yana 3 kez yer değiştirdiği, ilk açıldığında acıbadem gsf(resim,heykel,fotoğraf vs olduğu yer) kampüsünde konteyner bir bina, şehir içinde bir apartman, sonrasında marmara haydarpaşa kampüsü ve oradan da çıkarıldıktan sonra kadıköy belediyesinin yardım için tahsis ettiği kgsm binasında yarı zamanlı olarak eğitim vermeye çalıştığını biliyoruz.
    tatbiki güzel sanatlar yüksekokulu olarak da bilinen, istanbul’un en eski fakültelerinden biri olan 1955 yılında kurulmuş bu köklü okulun müzik bölümünün kapatılması, eğitimin durdurulması yök ün yaptığı büyük bir hatadır. kendi kendine hayatta kalmaya çalışsa da, sonunda eğitimi durdurulan bu bölüm için adalet isteniyor.

———
  • kültür ve sanat düşmanı yobazların son icraatı. sözlükte ilgi görmemiş, bugün fox tv'deki yayınla haberim oldu. konu imam hatip lisesi açmak olunca yeni bina, ek bina, değiştirme, tepesine çökme, bölme taşıma her yolu bulan zihniyet; konu müzik, sanat, bilim, fen, teknoloji olduğunda ne işse yer olmadığından kapatma yoluna gidiyor.

kadıköy'de çocuğunu imam hatip lisesine göndermek istemeyenler farklı lise bulamazken*, sanat için farklı şehirlerden türlü zahmeti göze alanların da yüzüne kapıları kapatmaktalar. *
  • gsf denilse de üzülerek demek istiyorum ki mimari açıdan myo görünümlü fakültedir.
    hiçbir şekilde restorasyon girişiminde bulunulmamış, olduğu gibi çürümeye bırakılmıştır. orası bir devlet üniversitesi olmasına rağmen, devletimiz boktan imam hatiplere yatırım yapıp, içini dolduramadığı gibi bu köklü fakülteye hiçbir katkısı olmamıştır.
    malum hükümetimizin, din ayağına sanat düşmanı olduğu da göz önünde bulundurulursa insan şaşıramıyor.
    üniversitenin bir bölümü kapatılabilir, ama içinde olan öğrencileri mezun etmeden böyle bir iş yapmaları akla ve mantığa uymamaktadır. hangi mevzuatta böyle birşey yazmaktadır? kaldı ki tüm gsf bölümleri, yetenek sınavı ile öğrenci almakta ve iş devlet üniversitesi olunca öğrenci tamamen kendi bileğinin hakkı ile oraya girmiştir.