şükela:  tümü | bugün
  • ilk egitim ve ogretime 1959 yilinda findiklida baslayan sonra 1966 da halen kullanilan baglarbasi kampusune tasinan fakulte.
  • ayrintili bilgi icin:

(bkz: http://www.ilahiyat.marmara.edu.tr/)
  • capitol'ün yan tarafı.ney dersleri de verilir ayrıca bu okulda.
  • yemekhanesi altunizade erkek ogrenci yurdu ogrencilerinin(oruc tutan ve tutmayan) ramazandaki kurtaricisidir.
  • fakülteyi çevreleyen duvarlar içerisinde, öğrencilerin öğrendiklerini tatbik etmesi için olsa gerek "tatbikat camii" isimli bir cami vardır; bu cami halk arasında ve basında ilahiyat camii olarak bilinir.
  • çok şık ve çalışmayı tetikleyici bir kütüphanesi vardır.
  • efendim marmara üniversitesi ilahiyat fakültesi aslında çokta büyük olmayan bir yerleşkeye sahiptir. betimlemeye çalışırsak, şöyledir;

kampuste yunus emre, hoca ahmed yesevi, ebu hanife adlarını taşıyan tipik kamu binası mantığıyla inşaa edilmiş binalar, içinde kütüphane, kültür merkezi ve dekanlığı barındıran aslında üç ayrı bina olan bir kompleks bina ve fakülte camii bulunur. (+ üniversite hizmetlilerinin lojmanları)

fakülte camii demir korkuluklarla fakülteden ayrılmıştır, bu bölüm ilahiyat fakültesi vakfı'na * aittir. demir korkuluklar aslında eskiden yoktu fakat başörtüsü yasağı hadisesinden sonra cereyan eden olayların ertesinde böyle bir ihtiyaç ortaya çıktı, tabii diğer güvenlik hadiseleri de etken oldu. camii'nin capitol'e bakan tarafında bulunan otoparkın işletmesini de ifav yapmaktadır. camii oldukça büyüktür, alt katında geniş tavanlı salonlar bulunmaktadır, ve bu salonlarda eskiden derslerde verilmekteydi hatta zamanında fakültenin dekanlığını yapan zekeriya beyaz'ın bıçaklanma hadisesi de bu salonlardan birinde gerçekleşmiştir. şimdi ise çeşitli dini cemaat vakıflarının vb.lerinin kermes gibi etkinliklerine ev sahipliği yapar.

yunus emre binası dersliklerin bulunduğu 'bir depremde çöker gider lan bu' diyebileceğiniz incelikte kolonlara sahip enine uzunlukta bir binadır. eski dekanlık binası da burasıyla bağlantılıdır. eski dekanlık binasının hemen yanında demir konstürksiyonlu plastik çatılı bir otopark bulunmaktadır. kitsch bir yapıdır bu otopark.

yunus emre binasının ilersinde ebu hanife (imam-ı azam ebu hanife binası oldu yakında) binası buluinmaktadır. bu bina yakın zamanda depreme karşı güçlendirilmiş ve hizmete açılmıştır. binada yemekhane ve öğretim üyelerinin odaları bulunmaktadır. öss sorularının çalınması hadisesinin gerçekleştiği yer de işte bu binadaki yemekhanedir. çalınma hadisesi olduğu dönem yemekhane pencereleri demirlikliydi fakat bu güçlendirme sonrası kaldırıldı. onun dışında bu yemekhane bayram namazlarına fakülte camii'ne gelen tayyip erdoğan'lı kahvaltıya da ev sahipliği eder. aslına bakarsanız tayyip erdoğan'lı kahvaltı daha doğrusu bayram namazı çekilmez bir hadisedir, camii minaresinde, bina çatılarında keskin nişancılar, her tarafta resmi plaka arabalar, neyse siyasi konulara girmeyelim.

ebu hanife binasının tam karşısında ise hoca ahmed yesevi binası bulunmaktadır. bu bina çokça değişlik geçirmiştir, hatta kapısının bile yeri değiştirilmiştir o derecedir. bu binanın en ilginç hadisesi de şudur ki, bina önündeki otoparkta yıllardır bulunan karavandır. eski bir öğretim üyesine ait olan bu karavan yıllardır yerinden oynamamıştır, öyle ki çevre düzenlemesi sırasında yapılan asfaltlamalarda asfalt karavana kadar gelmiş orada durmuştur, katmanlar halinde ilahiyat asfaltının geçmişini görebilirsiniz karavan sayesinde. bu binada ayrıca öğrenci kantini de bulunmaktadır, hoca ahmed yesevi binasının güçlendirilmesi sırasında yemekhane buraya taşındığından hayvani bir büyüklükte kantine sahiptir.

içinde dekanlığı, kütüphaneyi ve kültür merkezini barındıran kompleks binaya gelirsek, bu binanın inşaası yıllar sürmüştür, öyle ki fakültede kurban bayramı için kurbanlık satışı ve kesimi yapıldığı yıllarda bu binanın kültür merkezi'nin bulunduğu bölümünün en alt katında kurbanlıklar bekletilmekteydi. bu kompleks bina için söylebileceğimiz tek şey ise fakülteye yakışan tek bina olduğudur. bina iki ayrı kule ve bir ara geçiş binası olarak üçe ayrılır ve bumerang gibi bir şekli vardır. içinde kapalı spor salonu, konferans salonları, bir kulesinde 4 kata yayılmış bir kütüphane, ve diğer kulede tüm idari hizmetlerin verildiği dekanlık binasını barındırır. yakın zamanda sağlık bakanlığı bu binanın hastane yapılması için fakülteye başvurduğu bile rivayet edilir, o derece bir komplekstir.

neyse efendim bu yapıların dışında ağaçlık alanları çokta olmamasına rağmen altunizade'nin en güzel yerlerinden birinde olduğu için dümdüz bir açık alana sahiptir. araba sürmeyi öğrenen öğretim üyesi yakınları, bisiklet süren öğretim üyesi çocukları, hizmetli çocukları bolca görülebilir. aslına bakarsanız fakültenin öğrenci sayısı yök'ün aldığı kararlar doğrultusunda oldukça düşürülmüştür, bir öğrenciye düşen öğretim üyesi sayısı oldukça yüksektir *. onun dışında yakın zamana kadar içinde barındırdığı ilköğretim din kültürü öğretmenliği ve din kültürü öğretmenliği bölümleri resmi olarak marmara üniversitesi göztepe kampusü'ne taşınmıştır fakat öğretim üyelerinin bir bölümü dersleri yine burada vermektedir, öğrenciler göztepe altunizade arası gelip giderler kısacası.

kompleks binanın arka tarafında oldukça geniş bir araziye sahiptir fakülte. planda burada futbol sahası ve tenis kortu gözükmesine rağmen nadasa bırakılmış toprak halindedir. hizmetli binaları ise bu alana bakar.

fakültenin ayrıca medyatik öğretim üyeleri de bulunmaktadır. yakın zamanda siyasete de el atan zekeriya beyaz 2000-2003 yılları arasında dekanlık görevini yürütmüştür. yaşar nuri öztürk'te siyasete atılmadan önce fakültenin öğretim üyeleri arasındaydı mesela. yine yakın bir zamanda yök'te üyelik yapmış halis ayhan'da öğretim üyelerinden biridir.

bu bilgilerin dışında, her fakültede olduğu gibi hayvan popülasyonu yüksektir. son bir iki yılda artan köpekler ön plandadır. ancak buranın köpekleri dengesizdir yaklaşmamak gerekir. ayrıca fakültede beyaz saçlı, şişe dibi gözlüklü, omzunda bavuluyla gezen birini görürseniz, o yıllardır öğrencilik yapan hüseyin'dir, dolma kalemle doldurduğu onlarca defteri, kapağı koparılmış kitaplarıyla fakültenin en farklı üyesidir, ki kendisi ayrıca öğretim üyelerine fotoğrafçılıkta yapmaktadır. *

ayrıca fakülte marmara üniversitesine bağlanmadan önce * istanbul yüksek islam enstitüsü olarak hizmet vermekteydi.

düzeltme: imla.
  • camisini tüm müminlere tavsiye ettiğim fakülte. 15 dakikada teravih bitiyor.
  • ayrı bir başlık açasım vardı. "marmara üniversitesi ilahiyat fakültesi kütüphanesi" diye. fakat 50 karakter sınırlamasına kurban gitti bu da. idare edelim. yavaş yavaş iletletmeyi düşündüğüm bir proje var: wireless bağlantısı olmayan istanbul kütüphaneleri diye. ilahiyat kampüsündeki bu kütüphane ile başlıyayım istedim. hemen sadete gelelim hatta.

marmara üniversitesi ilahiyat fakültesi kütüphanesi;

-kampüsün nizamiye kapısına bir kimlik bırakıldığı sürece, kullanmak isteyen herkese açıktır. fekat 7'ye doğru kapanıyor. hafta sonları durumu nedir bilmiyorum.

-dewey decimal system ile kitaplarını sınıflandırmamıştır. künyede dewey numrosu yazılıdır fekat, aradığınızı bulmak için demirbaş sırasını takip etmelisiniz.

-kitapları satın alım tarihine göre de demirbaşlamıştır. bu şu yönden güzel; son yıllarda yayın evlerinden toplu kitap alımları olmuş. bu yüzden kitapları tararken kendinizi kitapları rafa yayınevine göre yerleştiren bir kitapçıda sanıyor ve "hmm bu kitap da mı buradan çıkmış ayol?" derken buluyorsunuz.

-ama dewey'e en kısa zamanda geçmeyi arzu ettiğini, simasına yerleşen samimi acı ile ifade eden çalışanlara sahiptir.

-soğuktur. bu ders çalışmak isteyen bünyelere hoş bir motivasyondur. ilim tahsil etmek isteyen talebeler için özellikle soğuk tutulduğunu düşünmek istiyorum. çok üşürseniz kabanınız yanınızda olacak. zaten girince çıkarmayın, çıkınca üşürüm diye. dışarısı ile içerinin sıcaklığı nerdeyse birbirine eşit. çok üşürseniz çıkınca sağ tarafta kantin var. çayı ikidir güzel. çamlıca gazoz bile var.

-internet bağlantısı demirbaş bilgisayarlarda vardır. ama wireless yoktur. ki bu bir lütuftur. bunun faidelerini saymama da lüzum yoktur. işiniz çabuk ürer bu sayede işte, daha ne? canınız sıkılınca -hala sefil bir windows kullanıcısı iseniz- uzun süredir açmadığınız solitaire'inizi açabilir, aylardır el atmadığınız dosyalarınızı düzenleyebilirsiniz.

-ödünç kitap alamazsınız. okulun öğrencisi iseniz o ayrı. tezlerden de arzuladığınız kısımları kopyalayamazmışsınız. olur da bir yolunu buldunuz, kitabı dışarı çıkardınız diyelim. tatbikat camii'nin altındaki fotokopi servisi pdf hizmeti vermekte. temiz iş yani.

-üç katlıdır. çalışmak için bol bol yer vardır. ama en alta oturmayın. o kat, kütüphane giriş holünün çekme katı gibi bir şey. aşşağıdan kıkırdaşan öğrenciler, kasa taşıyan kantinciler, terliklerini sürüyen amcalar geçiyor iki dakikada bir.

-kataloğuna da şuradan ulaşılabilir: http://katalog.marmara.edu.tr/yordam_ilahiyat.htm
  • an itibariyle şimdiye kadar görmüş olduğum en dandik sempozyumu düzenlemekte olan kurum. ikinci oturum programda 14.30'du, terslik oldu 15.30 yaptılar. saat 15.45 bir allahın kulun yok ortada. kaçta başlar artık allahu alem!