şükela:  tümü | bugün
 • marmara üniversitesi göztepe kampüsü'nde bulunan kütüphanedir. kütüphanenin maalesef öğrencilerine kitap verme durumu söz konusu değildir. "kitap okumak isteyen gelir paşa paşa çıkar 4. kata, orada oturur kitabını okur" sistemi geçerlidir. ayrıca tüm öğrencilerin yararlanabildiği 30-35 adet bilgisayar vardır ki, gecen sene yenilenen bu bilgisayarlardan öncekiler bilgisayar müzesinde görülebilecek cistendi. aynı anda iki pencere açmak mümkün değil, bir tıklamanın ardından yeni sayfa görüntülenmesi 5dakika sürüyordu ki bu arada öğrenciler ders çalışabilsin.
  okul açılmasına rağmen bu kütüphanenin açılmamıs olması da ilginçtir. **
 • büyüklüğü ortalama bir özel üniversite kadar olsa da, içeriği için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. ayrıca sınavlardan evel oturacak yer bulunmaz zira fotokopiciden sonraki durak burasıdır. sınav zamanı sessiz bir yer değildir korkunç bir uğultu alır gider...
 • binasi disinda herseyi igreti duran yer. calisanlari, koleksiyonu, bilgiye erisim olanaklari, konforu vs. marmara universitesi gibi bir kuruma kesinlikle yakismiyor.
 • o heybetli görüntüsünün altında aradığınız kitapları nadiren bulabildiğiniz, içindeki fotokopicisi çevrenin en pahalı fotokopicisi olan büyük kitaplık.
 • bir üniversitenin merkez kütüphanesi olacak yeterliliğe sahip değil.

  muadilleriyle karşılaştırmaya bile gerek yok. şöyle söyleyelim; istanbul üniversitesi edebiyat fakültesindeki kütüphaneden daha az kitap barındırıyor. içinde lale müldür, sevim burak, sezai karakoç gibi bazı isimlerden tek bir iz bile yok.
 • haftasonları açık olmasıyla beni şaşırttılar. aferin len. öbür taraftan, cumartesi günü bilmem kaç katlı kütüphanede bir güvenlik görevlisi, aramaya inanırsan bulabileceğin bir çalışanıyla, 2'si internet kullanmak için kütüphaneye gelmiş toplam 3 öğrenciye hizmet veriyordu. hem haftasonu, hem hava güzel, herhalde sınav haftası da değil, çocuklar haklı tabi. yine de 3 (yazıyla üç) biraz düşük bi kullanıcı oranı.

  bu da tanım: toplam 70 bin öğrenciye sahip bir devlet üniversitesnin merkez kütüphanesidir.
 • öncelikle bu kütüphanenin ne kadar yetersiz olduğu konusunda (bkz: #50013299).

  kütüphaneleri kendine habitat edinmiş çiçeği burnunda bir hukukçu olarak vize döneminde öğrencilere de söylemek istediğim bir kaç şey var.

  kütüphaneler muhabbet yeriniz değildir.
  arkadaşlarınıza 3-5 tane yer tutmak sizi muazzam bir arkadaş yapmaz.
  birbirine ders anlatacak arkadaşlar, kütüphane içinde grup çalışma salonları olduğunu biliyor muydunuz?
  kpss çalışan habitatını kütüphane edinmiş yoldaşlar. sizi de anlıyoruz ama kitapları masa üstüne bırakıp gün boyu gelmemenin anlaşılır bir yanı yok.
  vıcık vıcık sevgililer marmara üniversitesi sizi de düşündü. (bkz: marmara simit)
  ayakkabılarını çıkarıp ders çalışan insan evlatları; tatlı, sevimli, rahat ya da marjinal değil iğrençsiniz.
  15 dakika ders çalışıp 3 saat sohbet etmek için yer tutan sevgili marmaralılar sosyalleşmek için başka yerler bulunuz.
  son olarak tuvalete gidip geldiğim 5 dakikalık zaman dilimi içinde eşyalarımı kaldırıp masama kurulan insan evladı seni de unutmadım.
 • 3 katı da tıka basa masa sandalye olmasına rağmen yer bulmanın imkansız olduğu kütüphanedir. bunun ana sebebi insanların arkadaşlarına yer tutmasıdır. ayrıca her 10 kişiye 1 kedi düşmektedir ki 3. katta bile kedilerin konsey kurup muhabbet ettikleri dünya gözüyle görülmüştür.
 • hakkındaki entry'ler birkaç sene önce girilmesinden mütevellit şu anki durumu benim gözümde bambaşka olan kütüphanedir. bildiğim kadarıyla 75.000 kitaba ev sahipliği yapmaktadır, çalışanları çok yardımsever ve sevimlidir, kütüphaneyi son birkaç yılda adam edenler bu çalışanlardır diyebiliriz. diğer kütüphaneleri de toplayacak olursak türkiye'nin en büyük kitap koleksiyonlarından biri marmara üniversitesi'nde.

  yalnız daha önce hiç belirtilmemesine şaşırdığım bir durum var; bu kütüphane saldırıya uğruyor. özellikle bu sene birileri tarafından bazı kitapların yırtıldığı veya bir şekilde ortadan kaldırıldığı anlaşıldı. sabahattin ali, yakup kadri karaosmanoğlu gibi isimlerin birkaç kitabını bulamamıştım, takdir edersiniz ki kitap yırtma & yok etme edepsizliği de ismi lazım olmayan siyasi görüşle zehirlenmiş cahillere yakışırdı...
 • üniversite öğrencisi olmayanların da girip giremediğini merak ettiğim kütüphane. **