şükela:  tümü | bugün
 • benim okuduğum yıllarda inşaatı süregelen ve eğitimin barakalarda yapıldığı okul. yağmur yağdığında göl manzaralı sınıflarda yapardık dersleri. hoca ortada zıp zıp zıplardı paçaları ıslanmasın diye. hey gidi günler.
 • göztepe kampüsündedir.
  eğer avrupa yakasında ikamet ediyorsanız hayatınızın kabusunu yaşamaya hazır olun.
  ingilizce hazırlık bölümü tam bir ömür törpüsüdür.
  haftanın 5 günü her sabah 8 buçukta ders başlar.

  ayrıca bina içerisine yemek sokulmaması olsun, hocaların tavırları olsun, çıkışlarda ve girişlerde merdivenlerde insan yığınlarının oluşması olsun , aç kalmanız için özenle ayarlanmış 10 dakikalık molaları olsun hepsi ayrı ayrı kendinizi tekrardan lisede hissettirir.
 • bu sene hazırlık okuyacağım okul. burada hazırlık gören kişiler tarafından iyi yorumlar aldığım yer. göztepe'de olması bana yeter diyorum, hayırlısı diyorum. 1 senenin sonunda bana unutturmayın buraya edit olarak ekleyeceğim yorumlarımı.
 • eğer hazırlık okuyorsanız her gün ben burada ne yapıyorum sorusunu kendinize sorduğunuz yerdir. altı aylık hazırlık eğitimi sonucunda bana katkısı dört yeni diziye başlamam oldu. ayrıca sınıflarda sesli biçimde burdayım, burda diye yoklama alınır, verilen 10 dakika molada merdivenleri inip bir çay içmek imkansızdır. (bkz: ben burada ne yapıyorum)
  bazen öylesine lisede hissettiriyor ki dersin bitiş saati geldiğinde "hocam zil çaldı" diyenler olabiliyor.
 • 1 sene sonra buraya yorumum yazacağım demişim (bkz: #36875756) ve geldik bu okulun sonuna.

  öncelikle eğitim güzel diyebilirim, hocaların yaklaşımı gayet profesyonel. ayrıca native speaker hocalarla bile anlaşabiliyorsunuz çat pat ingilizcenizle. sınavlarda çok çok zorlamıyorlar, sene içindeki ödevler portfolyolar puana iyi etki sağlıyor. gelgelelim geçmek için 60 almanın zorunlu olduğu finale. şu an bilgisayar başında çaresiz bekliyorum. sene boyunca en zorlandığım şey şu final oldu, %80 ihtimalle geçtiğimi hissediyorum ama %20'lik ihtimal beni korkutuyor. final açıklanıp 60 aldığımı gördüğüm an herkese benden çay ama şakire çay yok !

  yani hülasası: kendinize güveniyorsanız, 1 sene ingilizce öğreneyim diyorsanız güzel arkadaşlar bulmak istiyorsanız diğer bölümlerden de buyrun gelin. çıktığınızda okuduğunuz çoğu ingilizce metinleri anlayabilecek seviyeye geleceksiniz.

  edit: geçtim sözlük, hazırlık da bitti. herkese benden çay !
 • merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş için başvurdum marmara üniversitesine... ingilizce yeterlilik sınavını atlamazsam, başvurumun kabul olmayacağı söylendi. bütün hayallerimi yıkan okuldur.net
 • insanı sinir, stres sahibi bir birey haline getiren ve problemli hocalarıyla dil öğrenme motivasyonunu sıfıra indiren kabus.
 • 26 eylül tarihinden beri içinde fransızca hazırlık dersleri aldığım marmara üniversitesi'nin göztepe kampüsü bünyesinde yer alan yabancı dil eğitim binası.

  yukarıdaki entrylerde de denildiği gibi bildiğiniz yasaklarla dolu lise ortamı. sabah derslerin 8.20'de (cuma günleri 8'de) başlaması, binaya yiyecek ve içeceğin sokulmaması, blok dersler ve 10 dakikalık kimseye yetmeyen aralar, devam zorunluluğu, 60 ortalama sınırı, bir insanın iki senede anca kavrayabileceği konuları 7 8 ay içinde vermeye çalışmaları vs. insanın ciddi anlamda dil öğrenme isteğini kırıyor.

  içinde senelerdir fransızca öğrenme isteği olan, bölümünü büyük bir aşkla ilk sıraya yazıp kayda ağzı kulaklarında giden beni bile dilden, bölümümden soğuttular. öyle ki yazın yatay geçişle bölüm değiştirmeyi düşünüyorum.

  benim gibi çok fazla sıkıya gelemiyorsanız, rahat olmayı seviyorsanız marmara'da hazırlık okumayın. ha, eğer derseniz bana fark etmez, ineklemeyi severim, istediğinizi yapmakta özgürsünüz elbette. (tabi ben fransızca bölümü hakkında konuşuyorum. almanca ve ingilizce hakkında bir bilgim yok.)

  artıları var mı, var elbet. native derslerinde okuma ve konuşma becerinizi geliştirebiliyorsunuz. eğer hocanın anlatımı sizin kavrama becerinizle paralelse grammaire konularına kolaylıkla hakim olabiliyorsunuz. öğrendiklerinizi derste uygulamaya koyabiliyorsunuz.

  sanırım diyeceklerim şimdilik bu kadar.
 • öncelikle okul marmaranin goztepe kampusunde ve devam zorunlulugu bulunmakta. eger egitim surecinizde avrupada ikamet edecekseniz sabir konusunda cok sey ogrenebilirsiniz ama ingilizce ogrenme konusunda beklentiniz olmasin. rezalet bir egitim sistemine ve cok nadir iyi egitimciye sahiptir. haftanin 5 gunu 50'ser dakikadan 5'er derse ve 10'ar dakikalik aralara sahiptir. hatirlatayim devam zorunlulugu mevcut. birde egitiminden katki alamadiginiz bir ogretmene denk geldiginizi dusunun ki bu cok da zor degil. bu sebepten dolayi da sinif ya da egitimci degisikligine gidemezsiniz. bunlarin disinda eger ingilizce seviyeniz sifir veya sifira yakin ise kesinlikle okuldan sizden gelmenizi istenilen ingilizce seviyesine ulastirma konusunda bir beklentiniz olmasin. hazirligi basariyla tamamlamaniz tamamiyle kendi cabaniza kalmis ki ogretim surecinde hep motive kalabilmeniz yoka denktir. yabanci dillerde yaz okulu mevcuttur. yaz okulunda da size sekiz ayda veremediklerini birbucuk ayda vermeye calisirlar ki yaz okulunda da devam zorunlulugu vardir. ayrica kampusu de iyi degildir, sadece binalardan olusur. tercih edecekseniz bunlari dikkate alarak tercih yapin.
 • marmara üniversitesine başlayanların bir yıl takılıp sonunda müyyes sınavına girdiği hazırlık binasıdır.

  sınava girecek arkadaşların işine yarayacak bir site için buradan buyrun.