şükela:  tümü | bugün
  • merhaba arkadaşlar, bu yazıyı tüm marmara diş hekimliği fakültesi öğrencileri adına sesimizi duyurabilmek için paylaşıyorum.yıllarca bu fakültede her şeye tamam deyip daima önüne sunulan seçeneklerden birini seçmek zorunda bırakılan, kendi düşüncesi hiçe sayılıp birey yerine konulmayan, 5 yıl boyunca hocasından asistanına, teknisyeninden temizlik görevlisine herkes tarafından hakarete ve mobbinge maruz kalan, gerek maddi gerekse manevi olarak her fırsatta sömürülen, her dakika tehdit ve korkuyla iş yaptırılmaya çalışılan biz öğrencilerden fiziksel ve psikolojik olarak normal , karakteri sağlam bir hekim çıkması zordur.ama biz zor olanı yapacağız ve bu kokuşmuş düzene çomak sokacağız ve istediklerimizi alana kadar da geri adım atmayacağız.

edit:imla + bizim yancıya değil desteğe ihtiyacımız var ve bu sadece internetten gösterilen bir tepki değil 100lerce öğrenci başıbüyük kampüsünde toplanmış durumda

edit 2:tüm destekler için teşekkürler , şuanda twitter'da 8. sıradayız ve bu tüm diş hekimlerinin ortak bir sorunu elle tutulur bir sonuç alınana kadar devam edeceğiz

edit 3: tüm sağlık emekçilerinden ve diş hekimliği fakültesi öğrencilerinden ricamız başladığımız bu yolda kendi fakültelerinde de sorunlarını dile getirerek gündemde tutmaları ve tüm ülkede ortak bir sorun haline getirilerek herkesin derdinin çözüme kavuşturulabilmesi.

edit 4: twitter'da 6.sıradayız teşekkürler

edit 5:henüz hedeflerimizi gerçekleştirebilmiş değiliz ve yönetim tarafından sindirilmeye çalışılıp , gün içerisinde bizimle görüşmelere bile teşrif etme nezaketinde bulunmayı fazla gören dekanımız tarafından hurriyet webtv de birtakım provakatif güçlerin oyununa gelen asılsız iddialarda bulunan bir öğrenci topluluğu olarak yansıtılmaktayız, dolayısıyla 6 haziran pazartesi günü marmara üniversitesi diş hekimliği fakültesi öğrencileri olarak daha güçlü bir şekilde hakkımızı aramaya devam edeceğiz!!!

edit 6: verdikleri desteklerle debe'ye girmemizi sağlayan herkese teşekkür ederiz!

edit 7: ege üniversitesi diş hekimliğindeki meslektaşlarmıza da destek için

(bkz: #egedişteneoluyor)

twitter'da da #egedişteneoluyor hashtagiyle paylaşımda

edit8:dönem arkadaşımızın yaşadıklarımızı yeniden özetleyen bir yazısını burada da paylaşıyorum

(bkz: #60945475)

edit bildiri ek: 3 haziran cuma gününü anlatan ve yöneticilere cevap olarak verdiğimiz yazıyı tüm takipçilerimizle paylaşıyorum

(bkz: #60945555)

edit change.org:

(bkz: #60948050)

edit önemli : marmara diş hekimliği fakültesi öğrencileri olarak aldığımız ortak bir karara göre önemli bir duyuruda bulunuyoruz:

bu amaçla twitter da `#marmaradisrezaleti` hastagini açmış bulunmaktayız ve aşağıda sıkıntılarımızı belirten ayrıntılı bildiri metnini ekledim.zaman ayırabileceklerden , tüm fakülte arkadaşlarım adına ricam aşağıdaki fakültede okuyan bir öğrencinin yakını gibi bimer'e şikayet seçeneğiyle yollamaları ve twitter hastag'ini mümkün olduğunca çok sayıda kişiye retweetlemeleri.çünkü bu yaşananlar tüm değerli hastaları , eğitim almakta olan başka meslektaşlarımızı ilgilendirmekte ve olası bir çözüm gelecek nesillere emsal teşkil edecektir.

'biz marmara üniversitesi diş hekimliği öğrencileri olarak yıllardır bize yapılan haksızlıkların karşısında durmaya ve hakkımızı savunmaya karar verdik. yıllardır süregelen sorunlar bu sene okulumuzun maltepe başıbüyük'e taşınmasıyla had safhaya çıkmış ve bizi artık dayanılmaz bir noktaya sürüklemiştir. rahatsız olduğumuz ve ilgilenilmesini istediğimiz konular aşağıda maddeler halinde bulunmaktadır.

1.fiziki olarak hiçbir şekilde yeterli olmayan bir bölgeye taşınılmış ve hem bizim eğitim hakkımız hem de hastaların sağlık hizmeti alma hakkı ellerinden alınmıştır. herhangi bir devlet kurumunun öngörülebilir ve çözülmesi çokta zor olmayan problemlerden dolayı 2.5 – 3 ay boyunca hizmet vermemesi kabul edilemez. üstüne üstlük stajını tamamlayamayan ve mağdur olan öğrenciler iken, hiçbir şekilde mağduriyetimiz giderilmemiş ve günden güne artarak devam etmiştir. okulun çalışmadığı bu süre içerisinde normalde hastanenin sirkülasyonunu sağlaması gereken biz 5. sınıflar aletlerin eksikliği sebebiyle zorunlu tatile çıkarıldık. bizden kaynaklanmayan bu teknik aksaklık sebebiyle staj puanlarının düşürülmesini beklerken mezuniyetimizi beklediğimiz bu tarihlerde puanların iki katına çıkarılmasının ve yaz dönemi boyunca hasta bakma mecburiyetimizin olduğu haberini aldık.

2. dişte uzmanlık sınavına (dus) girmek için birçoğumuz dershanelere yazıldı, yüklü miktarda ücretler ödendi. ancak bu süreçte ne verimli ders çalışabildik ne de yüksek ücretler ödediğimiz dershane kurslarına gidebildik. üstüne üstlük daha sınav başvuru tarihinde mezun olup olmayacağımız belli olmadığı için bir senedir hazırlandığımız bu sınava giriş hakkımız elimden alınmış durumda.

3.hastaları aletlerini yıkamak için kullanılan sünger, sabun, deterjan, peçete, mikrozit ve her hasta kaldırdığımızda değiştirmek zorunda olduğumuz alüminyum folyo dahil her şey öğrenciler tarafından karşılanmaktadır.

4.olanakların eskisinden daha iyi olmadığı aksine yeni açılmış olması sebebiyle düzene oturtulamadığı okulumuzda gitgide arttırılan ve mantık çerçevesini zorlayan staj puanları

5.yeni yapılan bir bina olmasına rağmen yemekhane ve mescidimizin olduğu alt katların sık sık su ve lağım baskınına maruz kalması, kötü temizlik şartları, duvarlarda oluşan çatlaklar

6.20-25 yaşında insanların sadece bir öğrenci olmadığının , aynı zamanda birer yetişkin birey olduğunun sürekli olarak göz ardı edilmesi

7.güvenlik şartlarının çok zayıf olması, yüzüne ispirto ocağı patlayan bir öğrenciye müdahale edilebilecek bir ecza dolabının bile bulunmaması

8.senenin büyük bir bölümünde kullanılamayan merdivenler, asansörler, yemekhane ve kantin sebebiyle özellikle yaşlı, şeker hastası ve anestezi öncesi karnını doyurması gereken hastaların yiyecek bir şey bulamaması ve biz öğrencilerin sabah 08.00-17.00 arasında su alabilecek bir yerimiz olmadan çalıştırılması

9.eğitim ve araştırma hastanesi diye adlandırılan bir okulda , bölümlerin kalifiye bir eğitim vermek yerine, sadece hasta sirkülasyonunu ve okula girecek döner sermaye parasını düşünmesi

10.sene içinde gündeme gelmeyen hatta birçok hoca tarafından önemsiz gibi gösterilen yoklamaların, sene sonunda sırf öğrencileri daha fazla okulda tutmak için öne sürülmesi ve öğrencilerin sınıfta kalmayla tehdit edilmesi. bu durumun yönetmelikte açıkça belirtildiği gibi 1 hafta önceden duyurusunun yapılmaması.

11.bazı stajlarda öğrencilerin kliniğe dahi girememesi, staj süresi boyunca öğrenim görmesi gereken öğrencilerin, hasta dosyalarını alfabetik sıraya koyarak düzenleyip kutulamak zorunda bırakılması, etrafı düzenlemesi , alçı odalarını temizlemesi

12.öğrencilerin kendi telefonlarından hasta aramak zorunda bırakılmaları sebebiyle özellikle kadın öğrencilerin sürekli olarak hastalarla muhatap olması sonucu uğradıkları tacizlerin engellenmemesi

yukarıda anlattığımız durumlar belki de yıllardır var olan ve sınıfta kalma korkusuyla dile getirilemeyen şeylerdi. yıllardır var olan problemlerimiz şekil değiştirerek bugüne kadar geldi ve kurulmak istenen sömürü düzeni herkes için dayanılmaz bir hal aldı. köle değil öğrenci muamelesi görmek isteyen bizler de artık susamazdık. tüm bu aksaklıkların sorumlusunun hala öğrencilermiş gibi görülmesi ve hiçbir olumlu adım atılmaması mezuniyet arifesindeki bizleri adeta mesleklerimizden soğutmuş psikolojilerimizi bozmuştur. emekleri karşılığı birçok zorluğu aşıp buraya gelen öğrenciler olarak “devlet üniversitesi” olarak adlandırılan buranın gerçekten bir eğitim kurumu olarak kalmasını ve daha iyi koşullar altında eğitim vermesini beklemekteyiz. '
  • ne yapıp edip desteklenmesi gereken durum.

arkadaş bu nedir ya?

--- spoiler ---

3.hastaları aletlerini yıkamak için kullanılan sünger, sabun, deterjan, peçete, mikrozit ve her hasta kaldırdığımızda değiştirmek zorunda olduğumuz alüminyum folyo dahil her şey öğrenciler tarafından karşılanmaktadır.
    --- spoiler ---

emeği geçen tüm eğitim kadrosunun allah kahır bela...

gerçek şu ki şaşırmadım...
  • "1.fiziki olarak hiçbir şekilde yeterli olmayan bir bölgeye taşınılmış ve hem bizim eğitim hakkımız hem de hastaların sağlık hizmeti alma hakkı ellerinden alınmıştır."

başıbüyük'tekiler hayvan mı kardeşim anlamadım. ordaki hastalara hizmet verirsin. bu ne biçim bahane?!

hashtagli rezalet başlığı.
  • öğrenci açısından nasıldır bilemem,arkadaş yazmış,ama hasta açısından türkiye'nin en geri kalmış hastanesidir.
    1- ulaşım bakımından şahsi aracı olmayanların ulaşması çok zor ve uzak bir konumda.
    2- içeriye girince gerçekten yetersiz olduğu çok açık görülüyor.
    3- dolgu için 1 sene sonrasına sıra veriyor.

ben 6 ay önce gittim,topuklarım götüme vura vura kaçtım.
    ulan insafsızlar,ağrıyan diş 1 sene nasıl beklesin ?
  • haklı rezalettir. yayın.
  • haklı rezalettir. öğrenciler desteklenmelidir.
  • rezalet gibi rezalettir.
  • (bkz: #60939415) - (bkz: #egedişteneoluyor)

geçiş barajını yükseltip son hafta 17 kişiyle mezun olacak bir fakülte. öğrencileri bırakmak adına her şeyi yapmışlar aldığım bilgi kadarıyla.

masraf konusunda okul bize de bir şey vermezdi, her şeyi kendi cebimizden alırdık, sabunu dahil. diş hekimliği okumak, ne yazık ki çok pahalı. hocalar cebinden para vermeyeceğine göre mecliste bu konunun gündeme gelmesi gerekiyor ya da en azından fakültenin mezun dernekleri bu konuda bir çalışma yapmalı.

öğrencilerin tüm klinikleri boşalttığı söyleniyor. zamanında bizde ünit yetersizliği için benzer bir eylem yapmıştık, çok fazla ses getirmese de işlemler hızlanmıştı. yine aynı etki gösterecektir. kimse bedava işçisini kaybetmek istemez. bizim fakültede de eylem yapıldığı gün eyleme katılmayan arkadaşlar vardı, hep olacaktır.

zaten diş hekimliğinin son iki senesi bedava kalifiye eleman olarak görülebiliyor hocalar tarafından. nitelikli eğitim söz konusu değil. akademisyen adayı olarak buna inanılmaz karşıyım. fakültedeyken bizi affedersiniz köpek gibi çalıştırıp sene sonunda jeep'e binen hocalar vardı. sonuç olarak cebimizden tonla para çıkıp onların cebine hakkımız olan para girmişti.

öğrenciler üzerinden bu kadar para kazanıp öğrencinin cüzi de olsa hakkının karşılığının mezuniyet olması gerektiğini düşünüyorum.

bugün marmara üniversitesi diş hekimliği fakültesinde yapılan rezalet türkiye'nin tüm diş hekimliği fakültelerinde de yapılmaktadır. yapılmaya devam edecektir. üniversiteler kişiliği bozuk akademisyenlerin ego savaşlarına döndüğü yer olmuştur. keyfi olarak bir çok öğrenciyi istediği zaman bırakabiliyorlar. bu sistem hiçbir fakültede diğerinden farklı olmamakla birlikte öğrencinin kaderi akademisyenlerin iki dudağı arasındadır.

muhtemelen olumlu sonuç alınacaktır.
  • haklı öğrenci tepkisidir. destekçisiyiz.
  • bugün de farklı bir rezaleti öğrenmiş olduğumuz bir hashtag.

destekliyoruz.