• istanbul'a son on yıldır harem-cankurtaran arasına yapılması planlanan, ancak son olaylardan sonra üçüncü köprünün daha ağır bastığı, dolayısıyla rafa kaldırılan proje. cam olması öngörülmüştü, bu vesileyle marmaranın dibinde ve yüzeyindeki kaka, kamyon lastiği, bira şişesi, tahta kasa, kılıf, domates kabuğu gibi marmarayla bütünleşmiş maddeleri arabamızı sürerken keyifle izleyebilecektik suyun altından, ama olmadı napalım.
  edit: olmuş sonunda.
 • istanbul'da boğazın altından üsküdar-sirkeci tüp geçişi ve böylece gebze-halkalı arası banliyö hattını kapsayacak olan, bittiğinde umarım istanbul trafiğinin daha bi çekilebilir hale gelmesini umduğum hede.
  ankara-ray kelime oyunu burda da marmara-ray şeklinde uygulanmış.
 • anadolu'daki mevcut demiryollarini avrupa'dakilerle birlestirecek olan bogazici rayli sistemi projesi. onceki yillarda 2006 yilinda bitirilmesi tasarlandigi belirtilse de yapimina zamaninda baslanamadigi icin son koyulan hedef 2007 yilinda bu projenin sona erip halkimizin hizmetine girecegi yonundedir.

  avrupa yakasında kocamustafapaşa'dan başlayan, yenikapı ve sirkeci'ye ulasan, istanbul boğazı'nı ise sirkeci ile uskudar arasinda baglayarak anadolu yakasinda söğütlüçeşme'ye varan gecit. toplam 5 istasyon olacak, bunlar; kocamustafapasa-yenikapi-sirkeci-uskudar-sogutlucesme. tamamlandiginda toplam uzunlugu 12,466 metre olacak olan projenin bogaz tup gecit kisminin uzunlugu ise 1,770 metre olacak. cift yonde gunde 57,000 yolcu tasimasi ongoruluyor. (bkz: tup gecit)

  20 haziran 2003 tarihli hurriyet gazetesi'ne gore, marmaray’la gebze-halkalı 1 saat 40 dakika, kadıköy-yenikapı seferleri ise 15 dakika sürecek. 2 dakika arayla yapılacak seferlerde, saatte 75 bin yolcu taşınacak. proje 2,5 milyar dolara mal olacak.
 • insaatinin nasil olacagi surekli surette merak uyandiran ve istanbul'a yapildigi halde olabilitesine kanit olusturacak fasilite. hakkinda guzel bir fikra da mevcuttur:

  misir hükümeti kizil denizin altina tüp geçit yapmak için ihale açar. ihaleye ingiltereden, amerikadan, japonyadan ve türkiye’den de temel’in firmasi olmak üzere birer firma katilir.

  firmalari teker teker mülakata çagirirlar ve teknik bilgi isterler.

  ingiliz firmasi:
  - biz iki taraftan da eszamanli olarak tüneli kazmaya baslariz ve denizin altinda tam ortada bulusuruz. tüneller arasinda maksimum 1 metre fark olur. 30 metre enindeki tünelde de 1 metreyi rahatlikla düzeltiriz, derler.

  amerikan firmasi:
  - biz de iki taraftan kazmaya baslariz ve tam ortada bulusuruz maksimum 50 cm fark olur, derler.

  japon firmasi:
  - biz iki taraftan kazmaya baslariz ve tam ortada bulusuruz. maksimum 20cm fark olur, derler.

  sira bizim temel'e gelir.

  temel:
  - valla biz de iki taraftan kazmaya baslariz. ortada bulustuk bulustuk, bulusamadik iki tüneliniz olur.

  (heyecanli arkadaslar hic zahmet etmesin (bkz: sozlukte fikra anlatacak kadar alcalmak))
 • ulaştırma bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının üzerinde iki yıldan bu yana çalışıldığı ve kısa adı marmaray olan istanbul boğazı demiryolu tüp geçiti ve banliyö hatlarının en önemli ünitesi olan 1.3 kilometre uzunluğundaki kamulaştırma çalışmalarına da önümüzdeki günlerde başlanılacağı soylenen gecit.
 • sistemin planlanan sürede tamamlanması amacı ile kamulaştırma çalışmalarının da programlanan sürede bitirmeyi planlayan ilgili kuruluşun bütçesine 70 trilyon liralık ödenek tahsis edilen proje.
 • (bkz: ankaray)
 • bogaz gecisinin tam bir heyecan fırtınası olarak gecmesini bekledigim proje. projeyi alanlar illaki bir seyler dusunmuslerdir ama yine de o akıntıya nasıl tup gecit yapacakları hala merak konusu. tbm kullanmayacakları kazıkların arasından tupleri sarkıtarak indirecekleri soyleniyor. hatta dedikodu mu gercek mi bilinmez bir vesile ile hattın gectigi yerde dibe dalgıc indiren projeye teklif veren firmalardan bir grubu dalgıcı buyuk ada acıklarından toplamıs. boyle bir akıntıda proje buyuk adaya tup gecit projesine donusur mu bilinmez. bu isin hidrolik kısmıyla ilgilenen var mı ? tupler nerde imal edilecek, nasıl tasınacak, nasıl indirilecek ve son olarak bu tur akıntının oldugu bir yerde bole bir proje yapılmıs mı ? izleyelim gorelim.
 • üsküdar'da temeli atılacak deniz altı tren tüp geçidi.
 • pazar günü temeli atılacak olan tüp geçit.
  2.5 milyar dolarlık bir projeymiş..
hesabın var mı? giriş yap