• üzerine dünyanın tartışması dönen toplu taşıma aracıdır. hakikaten neden bu kadar goygoy döndüğünü de anlamış değilim. işin varsa binersin yoksa binmezsin bu kadar. ben mesela üsküdar'da oturmama rağmen 1 defa bindim yenikapıya gitmek için, o da "neymiş bakalım" demek için. karşılığında da bir sürü aç, medeniyetsiz insan gördüm. normal zamanda, eğer zaman kısıtım yoksa; ki yenikapı'da ne gibi acil işim olur bilmiyorum ama, kesinlikle tercih edeceğim bir araç değil. zira gereksiz kalabalık, gereksiz sıkışık ve sıkıntılı. ellerini serbest bırakarak ayakta durabildiğin bir araç işte. üstelik binmek için de kuyrukta bekliyorsun 2. durakta olmana rağmen. üsküdar-eminönü-yenikapı istikameti benim için daha uygun geliyor. daha uzun ama daha konforlu.

rant konusu; ise goygoy değil. burada bazı yazarlar goygoya alıyor ama yht'de, ohl firmasının ulaştırma ile diyaloglarına ve gelinen duruma bakarak çok kolay anlaşılabilir. örneğin, pendik - ankara arası yht'nin usule uygun olarak açılmadığını ve dahası gebze-halkalı arasında verilen sözlerin tutulmadığını hatta ve hatta firmanın bırakırsa mı yoksa devam ederse mi daha fazla zarar edeceğini düşündüğünü falan bilen var mı?
  • fonksiyonu yüksek, faydalı bir toplu taşıma aracıdır ve kente olan toplam katkısı son 10 yılda istanbul'da yapılan talanın %1'ine denk gelmez. üzerinde yaşadığın şehri perişan hale getirdikten sonra altına istediğin kadar tünel kazabilirsin. bu toprağın üstündeki yağmayı değiştirir mi? iki dakika politikleşmeyin, siyasetten değil bildiğin senin benim gibi bu şehirde yaşayan milyonlarca insanın gözü önünde olan rant kaynaklı yok oluştan bahsediyorum. hangi siyasi partiyi desteklersen destekle yine çoluğun çocuğun bu şehirde yaşayacak ve soluduğu havadan yürüdüğü sokaklara kadar verdiği oy ile kimseden farklı olmayacak.
  • (bkz: istanbulunmetrosu ve heryeremetro kelimelerindeki metroyu raylı sistem olarak okuyan zavallı yandaş)
  • bugün ilk defa kullandım marmaray'ı ve gerçekten mutlu oldum. tek kelime ile şahane olmuş.
  • aksaklık ve problemlerle dolu bir projedir. bunlarla ilgili eleştiri getirenlere "orospu çocuğu, şerefsiz diye hakaret ederek saldıranlari" cok basit bir hesaplaşmaya çağırıyorum,

bugünden itibaren kendilerinden her ay belirli bir miktar parayı 6 sene sonra 2+1 bir ev teslim etmek üzere keseceğim.

6 sene dolduğunda elinizde hiçbir şey olmayacak gecikmeyle ilgili sinop boyabattaki mütahitleri suçlayacağım.

arada aklıma estikçe sizi arayıp toprak alüvyonlu çıktı diyip telefonu kapatacağım.

1920lerde ne kadar az inşaat yapıldığından şimdiki inşaatların ne kadar güzel olduğundan bu evin türkiye çapında bir proje olduğundan falan bahsedeceğim.

10 sene sonra kendilerine sadece antre ve bir odası tamamlanmış bir şekilde teslim edeceğim.

4 sene gecikmeli olarak yarısını bile teslim edemediğim evi verirken müthiş bir kutlama töreni yapacagim. projeyi tamamen kendim finanse etmiş gibi davranacağım. tokat turhal ve mus varto kaymakamlari da açılışa gelecek ve bunun ülke çapında bir proje olduğundan bahsedecek. bu arada alüvyonlu toprağın ne kadar önemli olduğundan bahsedeceğim.

temele zarar verecek bir şekilde yan tarafa başka bir daire yapılmasına ses etmeyeceğim. diğer mütahitle yaptıgım konusmanın ses kayıtları ortaya çıkacak.

evin geri kalanını bu on senenin üstüne eklenecek tahminen 2 sene sonrasinda vereceğimi beyan edeceğim

akrabalarınızdan bir kısmi bu şekilde evinizden faydalanamadiklarini söylediklerinde onların dis mihrakların piyonu olduğunu ve bu oyunlarinı bozacağımi söyleyeceğim.

siz de ağzınızı açıp bana birsey soylemeyeceksiniz he mi? ha bana birsey soylemediginiz gibi soyleyenlere de orospu çocuğu, şerefsiz diyeceksiniz. bana derseniz ben de sizi yatırıp gotunuzden sikecegim. var misiniz?
  • (bkz: demir girmeli kazaya 2. hat eklenmesine kadar seyrantepeye de mekik dendiğini bilmeyen cahil yandaş)
  • planlanan hizmet kapasitesi ve kalitesine en az 10 sene sonra ulaşabilecek sistemdir.

tabi bu sefer de, sistem ve araçlar eskidiği için aksaklıklar başlayacak.
  • (bkz: türkiyede vagonların yurtdışına göre daha çabuk perte çıktığını önemsememek)

daha önemlisi
    (bkz: kaliteli set kullanmak yerine kore malı alıp kullanım ömrünün uzun olmasını beklemek)
  • marmaray, istanbul'un avrupa ve asya yakalarındaki demiryolu hatlarını istanbul boğazı altından geçen bir tüp tünelle birleştiren 76 km lik bir demiryolu iyileştirme ve geliştirme projesidir. halkalı ile gebze arasında çalışması planlanan hattın boğaz geçişini de içine alan, ayrılıkçeşme ve kazlıçeşme arasındaki 14 km'lik bölümü 29 ekim 2013 tarihinde hizmete açılmıştır. açılan hatta 3'ü yeraltında olmak üzere toplam 5 istasyon vardır.

proje, batırma tüp tünel (1.4 km), delme tüneller (toplam 9.4 km), aç-kapa tüneller (toplam 2.4 km), üç yeni yeraltı istasyonu, 37 yerüstü istasyonu (yenileme ve iyileştirme), yeni işletim kontrol merkezi, sahalar, atölyeler, bakım tesisleri, yerüstüne inşa edilecek olan yeni bir üçüncü hat ve temin edilecek olan 440 adet modern demiryolu araçlarını kapsamaktadır. üç etaba ayrılan bu işlerin "bc1 raylı tüp tünel geçişi ve istasyonlar" etabı 29 ekim 2013 tarihinde hizmete açılmıştır. 2015'te tamamlanması planlanan "cr3 banliyo hatları iyileştirmesi" etabı haydarpaşa-gebze ve sirkeci-halkalı banliyo hatlarının (elektriksel, mekanik ve yapısal) olarak iyileştirilmesidir. bu kapsamda anadolu yakasında, ortalama iki istasyon arası 4,5 km. olan 10, avrupa yakasında ise 2 ekstra istasyon açılacaktır. "cr2 demiryolu araç imalı " etabında ise 2014 yılına kadar bu hatta çalışacak 20 adet 5 vagonlu, 34 adet 10 vagonlu olmak üzere toplam 54 set, adapazarı’nda güney koreliler ile ortak kurulan hyundai eurotem fabrikası’nda yüzde 30 yerli katkılı olarak imal edilmekte hatta toplam 590 set çalısması planlanmaktadır.

2005 yılında, boğaz geçişinin avrupa tarafından karaya çıktığı yerde bulunan, bizans imparatorluğu dönemine ait arkeolojik kalıntılar ve üsküdar, sirkeci ve yenikapı bölgelerindeki yapılan arkeolojik çalışmaların etkisiyle projenin "bc1 raylı tüp tünel geçişi ve istasyonlar" etabı planlanandan yaklaşık 4 sene geç tamamlanmıştır. kazılar sonucu 4. yüzyıl döneminde şehrin en büyük limanı olan theodosius limanı gün yüzüne çıkmıştır.
hesabın var mı? giriş yap