şükela:  tümü | bugün
 • uzaya ilk mekiğimiz recepbaşganı göndereceğimiz istasyon sanırım.
 • elalem her sokağa metro getirmiş, bu adamlar da 10 senede 3 durak metro yaptılar diye dünyayı kurtarmış gibi kasılıyorlar. üsküdar'dan beşiktaş'a oradan da zincirlikuyu'ya maslak'a bağlanan bir sistem yapacaklarına, metrobüs denen illeti kaldırıp raylı sistem kuracaklarına, hiçbir iş merkezinin olmadığı eski istanbul denen sit alanı ilan edilmiş bölgeye milyar dolar harcayıp metro götüren zihniyetten ne beklersin ki?! çalışır halde bulunan, milyonlarca insanın faydalandığı banliyö trenlerini 1 sene sonra tekrar açacağız diye kapatıp 5 senedir bir çivi çakmayan, o güzergahlara alternatif bir çözüm bulmayan, insanları trafiğe mahkum eden bu zihniyet şimdi gelmiş açtığı sikindirik metro durağıyla oy toplamaya çalışıyor.
 • istanbul'un metrosu diye koydukları haritada gerçek anlamıyla metro olan 2 hattın bulunması, geri kalan hatların otobüs, nostaljik tramvay, arada sırada yer altına giren tramvay, çalışmayan banliyö gibi metroyla uzaktan yakından alakası olmayan hatlara ait olması bu zihniyetin oy için, rantın devamı için söylemeyeceği yalan olmadığını ispatlar nitelikte.

  bu durak ise bu zihniyetin dünyanın ne önemli durağı ilan ettiği, girişi çıkışı havalandırması yanlış inşa edilmiş sikindirik bir durak.
 • enteresan tipte amcalarin yer aldigi durak.
 • bugün, yaklaşık yarım saat kadar önce acil durum uyarılarıyla boşaltılmıştır.
  önce kulağı sağır edecek bir uyarı sinyalinin ardından denetçi mehmet bey diye birini anons ettiler. ardından acil durum nedeniyle boşaltılması gerektiği anons edildi. trenden inmiş ve çıkmak üzere olan kalabalığa dahil olduğumdan olsa gerek bir kaç kişi dışında panik yaşanmadı. ne olduğu meçhul..
 • çıkış merdiveni gruplarından bir tanesi aylardır kapalı tutulan istasyon. insanlar tek seçeneğe yığılmanın sıkıntısını yaşıyor. öyle ki yan yana çıkılan merdivenler bile kilitlenmeyi engelleyemiyor.

  işin ilginç yanı özellikle akşam saatlerinde ayrılık çeşmesi'nden gelen tramvayla, sirkeci'den gelen tramvay aynı anda bu istasyona varıyor. böylece inenlerin kalabalığı miting sıkışıklığında temasları ve gizli tacizleri arttırıyor.

  yolum düştüğünde , birbirlerinin paçasına basa basa depreşen kitleye karışmadan, hemen geriye çekilip, kalabalığın dağılmasını bekleyen temkinlilerin arasındaki yerimi alıyorum. temkinlilerin düzeneği son derece disiplinli. yoğunluk geçtiğinde, kesinlikle merdivenin başına kümelenmeden tek sıra halinde medeni tavırlar sergileyerek basamaklara dahil oluyorlar. elbette ki bu temkinli kesim çok düşük çapta ama bir o kadar da istikrarlı hareket ediyor.