şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: marmotte)
 • abd menseli doga giysileri ureticisi firma. ust seviye urunleri kolay ayird edilmesi icin kirmizi-turuncu tonlarda uretilir

  http://marmot.com/
 • 1971 yılında santa cruz üniversitesinden iki öğrencinin kurduğu,- 40 derecelik ürünleri bulunan, extrem dağcılık malzemeleri satan firma.
 • bu sevimli hayvanlar küresel ısınmadan en çok etkilenen hayvanların başında geliyor. kış uykusundan erken uyanmaları daha çok beslenmelerine, besin kaynaklarının tükenmesine ve soylarının tükenmesine neden olabilir. kutup ayısı fotoğraflarının yanında marmot fotoğrafı görebiliriz yakında.
 • efendim, bugünün şanslı markasıdır benim için. kendisine şöyle bir göz gezdireceğiz hep beraber. bakalım marmot neymiş, ne değilmiş..

  şu ana kadar outdoor malzemelerinden columbia hakkında birkaç bişi söylemiştim, elimden geldiği ölçüde bütün markalar hakkında kelamlar edicem, merak etmeyin.

  marmot amerikan menşeili bir markadır, sektörde üst sınıf dahilindedir. ürünleri piyasaya göre pahalıdır, bunun yanında kaliteden ödün vermez. outdoor camiasına yeni katılan birine marmot ürünlerini tavsiye etmem. üst sınıf modeller olduğu için cep yakar, ilk etapta bedene bol gelir.

  uyku tulumlarından başlayalım; uyku tulumları sentetik ve kaz tüyü dolgu olmak üzere ikiye ayrılır. marmot her ikisini de üreten bir firma olarak sektörde the north face ile birlikte başı çeker. birbirlerinin ikameleridir. hemen söyleyeyim; tulum konusunda oldukça iyidir marmot. her bütçeye göre tulum üretir. 150 tl'den başlayan sentetik tulum fiyatları kaz tüyünde 1300tl'ye kadar çıkar. peki nedir bu aradaki fahiş fiyat farkı, olayı nedir derseniz;
  onların detaylarını uyku tulumu başlığında uygun olduğum bir zamanda anlatıcam. ancak şimdilik demem odur ki, marmot'un ortalama bir tulumu olarak sawtooth modelini her tipten insana önerebilirim. yaklaşık 400tl gibi bir fiyatla alıcıyla buluşuyor internetteki alışveriş sitelerinde. konfor ve extrem cins değerleri de oldukça iyi. sözün özü marmot tulum işini iyi kıvırıyor, şiddetle tavsiye ediyorum.

  (bkz: uyku tulumu)

  çadır konusuna geçelim; marmot 3 mevsim çadırlardan 5 mevsim ekspedisyon çadırlara kadar yine her bütçeye uygun çadır üretir. fiyatlar yine piyasanın üzerindedir. örneğin husky, salewa, lafuma, hannah, loapgibi markalardan daha yüksek fiyatlardadır çadırları. sadece the north face ile kafa kafaya gider. kalite olarak ilk saydığım gruptakilerle orta sınıf kullanıcılar açısından yani 4 mevsim çadırların kullanım alanına giren konulara kadar marmot biraz pahalı gelebilir. yani maddi durumunuz sallantıdaysa 4 mevsim marmot çadır almanız şart değildir. bir hannah ya da salewa da işinizi gayet güzel görür. ha, kalite farkı yok mudur aralarında? vardır tabi, ancak gözle görünür bir farkındalık yaratmaz bu durum. ancak konu 5 mevsim olduğunda, yani bir ağrı kış, bir kaçkarlar kış yapacaksanız o noktada ilk marka grubundaki çadırlara 400-600 tl arası para vereceğinize 700-1000 arasına marmot almanızı tavsiye ederim. hele hannah ve loap'ın koyu renkteki çadırlarına insan ne diye o kadar para verir şaşırırım. efendim, kış faaliyetlerinde bazen beş metre önünüzü göremediğiniz anlar olur, işte böyle durumlarda çadırdan işemek için çıktığınızda çadırınızın yerini bile bulamayabilir, dakikalarca aynı yerde dolanıp durabilirsiniz. bu konuda marmot turuncu-sarı renklerde fosforlu çadırlar üretir, en azından bu önemli bir faktördür.
  demem odur ki, uyku tulumunda olduğu gibi çadır konusunda da marmot tercih edilmesi gereken bir markadır.

  gelelim giysi mevzusuna. dağcılar iç, orta ve dış katman olmak üzere üç katman şeklinde giyinirler. en içteki katman termal dediğimiz, içinizi sıcaktan terletmeyen, terlediğiniz zamanda direkt kurumasını sağlayan bir dolgudan olmalıdır. marmot termal ürünlerde kendi teknolojisini kullanır. polartec power dry cocona olan bu teknoloji diğer termal kumaş teknolojilerinden daha iyi bir teknolojidir. marmot bu konuda açık ara sektörde liderdir.

  orta katman dediğimiz mevzu ise, termalin üstüne giydiğiniz katmandır. daha çok polartec teknolojisindeki ürünler kullanılır. orta katmanın amacı dağcıyı sıcak tutmaktır. poların amacı budur zaten. birçok firmanın polar yelpazesi çok geniştir, bu konuda ister lafuma alın, ister marmot alın farketmez. aşağı yukarı hepsi aynı görevi görür. tabi, marmot biraz daha el yakar. ben illa marmot olsun diye zorlamayın derim, hepsi aynı işi görür, emin olun.

  dış katman dediğimiz şey, vücudunuzu rüzgar ve bilhassa sudan koruyan tabakadır. en pahalı katmandır diyebiliriz. teknik ceket grubu bu katmana dahildir. bütün teknik ceketlerin koltuk altlarında havalandırmalar bulunur, başlıklar yüzü komple kapatacak şekilde olmalıdır. en önemli şey ise ağırlıktır. teknik ceketler elinize aldığınızda 500 gramı geçmeyecek ürünler olmalıdır. kaba, hantal ve dolgulu şeyler teknik ceket olamazlar. dağcının rahat etmesi için bütün saydığım etmenlerin bir arada olması gerekir, bu yüzden pahalı ürünlerdir. en ucuz teknik ceket 300 milyondan başlar, türkiye şartlarında 1000tl'ye kadar çıkar. bu noktada marmot, patagonia ve the north face yine kafa kafaya sektörün liderleridir. teknik ceketlerde windstopper ve gore-tex teknolojileri olmazsa olmazdır.

  gelelim çantalarına; marmot malesef çanta konusunda o kadar da başarılı değil, malesef!
  alpin çantaları olsun, kamp çantaları olsun rahatsızdır. sırt sistemleri konusunda hiç başarılı değiller. dolayısıyla çanta dediğimiz şeyin sizinle bütünleştiğini düşünürsek, sırt sistemi yüzünden büyük sıkıntılar çekersiniz. çanta konusunda lowe alpine, the north face, deuter gibi markalar öne çıkıyor. sözün özü çantada marmot'tan uzak durun derim, naçizane.

  son olarak eldiven, bere, şapka gibi dış aksesuar konusuna da marmot el atmıştır. bere ve şapka bildiğiniz şeylerdir zaten, marmot takıntınız yoksa polar berelere 50-60 tl vermenizi tavsiye etmem. ancak takıntım var benim diyorsanız, alın; memnun kalırsınız.

  dağcılık biraz da zevker üzerine kuruludur. yani kimse kalkıp ben lafumaya da columbia delisiyim demez. lafuma bildiğiniz piyasanın lescon'udur. ama mammut, patagonia, lowa, salomon, the north face, lowe alpine, boreal, millet , mountain hard wear ve daha sayamadıklarım şampiyonlar liginin devleridir. her dağcı muhakkak birine gönül vermiştir. siz de belli bir süre sonra illaki birine gönül vereceksiniz, her marka farklı ürünlerde iyi olsa da insanın eli hep aynı markaya gidebiliyor bazen, kendimden biliyorum. sadece her ne alacaksanız alın, iyice araştırın; kullananların deneyimlerini öğrenin. malzemenin yapısında kullanılan teknolojileri bilin, karşılaştırma yapın ve ona göre alın. hadi kaçtım.
 • piyasa fiyatlarının her zaman en üstünde fiyata sahip olan firma. bu yüzdendir ki yüksek irtifa dağcılığı yapmayanlara pek önerilmez. ayrıca ürünlerinin çoğu fırtınada belli olacak şekilde kırmızı-sarı-turuncu tonlarda üretilir. kaz tüyü tulumları ise bence piyasanın en iyisidir.
 • (bkz: mammut)
 • daha yeni kaz tüyü üst seviye bir tulumunu aldığım firma. parasını hakettiğini düşünüyorum. 900+ kaz tüyü koyup, su geçirmez yapıp, birde 1000 gr. yapmışlar. daha ne yapacaklardı.
 • göyneğini ve komponent denen polar ceket-dış katman montunu denemiş birisi olarak, paranız varsa bir salise bile düşünmeyin, marmot'a güvenin, derim. dağ sıçanı çok iyi iş çıkarıyor.