şükela:  tümü | bugün
804 entry daha
  • 2010 yapımı blue valentine kadar bile iyi olmayan abartılmış bir film. oyunculuksa oyunculuk, senaryoysa senaryo, kurguysa kurgu, hepsi bu filmden çok daha başarılı. ama gel gör ki bu film 6 dalda oscar adayı oluyor. hayat işte.
  • --- spoiler ---
    adam’in barda söylediği şarkı ve scarlet’in oyunculuğu dışında aşırı abartılmış film.
    overdose marriage
    --- spoiler ---
  • olduğundan daha abartıldığını düşünemediğim filmdir. özellikle üretkenlik açısından fena olmayan bir senede gösterime girmiş olmasıyla kendine özel bir yer edindiğine inanıyorum. sade hoş ve iyi oyunculuklarla bezenmiş bir film. bir de milyar dolarlık filmlerin her şeyi ele aldığı by sektörde daha özel bir yere sahip olması gerektiği kanaatindeyim.
  • filmi incelemeden önce şu soruyla başlayalım: "son 20 sene içinde * aklınızda yer etmiş kaç tane adam akıllı film sayabiliyoruz"
    hele ki dijital platformun bu kadar gelişmesiyle beraber hollywood sineması günümüz insanının ruhuna dokunan kaç tane film çıkartabiliyor ?
    filmin izleyiciyi yakalayabilmesi bu soruların cevaplarında gizli. çünkü o kadar az var ki bu nitelikte yapılan hollywood filmi, ortalama üstünü görünce seviniyoruz ve seviyoruz.
    amerikalıların, kurallardan ve mahkemelerden niye bu kadar tırstığını sanırım herkes anlamıştır. acımasız, vahşi ve bir anda tüm kariyerinizi sıfırlayabilecek saçma sapan detayların belirleyici olduğu bir hukuk sistemi. özellikle bu saçmalığın absürtlüğünü gösterdikleri akşam yemeği sekansı oldukça yerindeydi.
    filmde beğendiğim bir alegori ise hukukun normlarının , yahudi-hristiyan ahlakına nasıl uydurulduğunu anlatıldığı tirat gayet göz alıcı bir tespitti.
    bir diğer beğendiğim nokta ise la - nyc kıyaslamalarını bizdeki izmir-istanbul kıyaslamasına benzettim. oscar'a aday gösterilen bir filmde nadiren görülen bir durum bir şehrin negatif özelliklerinin vurgulanması. adamın ısrarla we are a new yorker family demesine çok güldüm.
    --- spoiler ---

filmin özetle anlattığı şey:

hem bencil hem de birbirine gönülden bağlı iki insanın hedeflerinin birbirine olan tezatlığı ve bu iki insanın esasında evli olmaması gerekirken, çocuk sahibi olmaları ve birbirine olan sevgilerinin ayrılmalarını güçleştirmesi durumu.
    --- spoiler ---
  • filmden çok bir tiyatro gibi.
    oyunculuklar olağanüstü ama çok yukarıda ve gerçekçilikten uzak, konuşmalar sırayla.
    tiyatro dediysem kötü anlaşılmasın. seyrederken pek çok yerde ilişkilerde yaptığım hataları fark ettim.
    birinden ayrılmadan önce onu ilk sevdiğimiz zamanlara geri dönsek ve neden ona aşık olduğumuzu farketsek bu hataları düzeltmek için daha fazla çaba gösterir miydik acaba
    film güzel seyredilmeli
  • ikisi de evlilikten bunalmış bir kadın, bir de erkek arkadaşım tarafından izlenmiş film.. kadın kısmısı "bu kadar leş bi film görmedim" derken, erkek kısmısı da "aman tempest mutlaka izle, muhteşem bir film" dedi.

tabii ki ilkine rağbet ettim.
    çok boş zamanım olursa bakarım.
  • basic story