şükela:  tümü | bugün
 • pek korku filmi diyemesem de gayet eli ayağı düzgün bir gizem/gerilim filmi. ispanyollar kıvırdı bu işleri.

  --- spoiler ---
  genç bir adam olan jack ve kendisinden küçük olan kardeşleri billy, jane ve sam'in büyük bir sırları vardır. dört kardeş bir arada kalmaya devam edebilmek adına sevgili annelerinin ölümünü herkesten saklamak zorunda kalmıştır. ancak bu şartla birlikte yaşamaya devam edebilecek olan kardeşlerin hayatını zorlaştıran bir diğer etmen daha vardır ki, bu sakladıkları sırdan çok daha kötücüldür. genç kardelşlerin yaşadıkları malikanede şeytani bir varlık kol gezmektedir ve kardeşlere rahat vermemektedir...

  sergio g. sánchez’in yönetmen koltuğunda oturduğu ve senaryosunu kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosunda george mackay, charlie heaton, mia goth, anya taylor-joy, matthew stagg, nicola harrison yer alıyor. - gönderen: quaresmania
  --- spoiler ---

  ben izledim ve beğendim. (bkz: worth it)

  not: spoiler ibaresi içindeki metin turkcealtyazi.org dan alınmıştır.
 • korkudan ziyade gerilim/dram türüne yakın ciğerimi dağlamış film. sam rolünde izlediğimiz minik matthew stagg'in her ağlama sahnesi beni de çocuk gibi ağlatmıştır.
 • --- çok ağır spoiler ---

  gerilim/korku izleyicisinin artık görmekten fenalık geçirdiği iki twisti ** harmanlayarak tek bir twistte birleştiren ortalama bir film. bence twist olmadan, dram yönünü ön plana çıkararak devam ederken daha zevkli bir hikayeydi, bu kadar aksiyonlu bir son beklemiyordum.

  artılar:
  -60'ların kırsal amerikası ortamı
  -strangers things'teki oğlan
  -anya taylor joy hanım kızımız

  eksiler:
  -sürpriz son gereğinden fazla büyük olmuş, filmin kendisi bundan daha mütevazi. film homojenik değil.
  -hikaye ortalarda biraz sünüyor
  -finalinin mucizevi bir tesadüfler silsilesiyle gerçekleşmiş olması. mors alfabesiyle allie'ye mesaj veriliyor (mesaj da "yarın şuraya gel". iyi de saat kaçta? sabah 9'da mı akşamüstü 5'te mi?) allie buluşma yerine gidip, günlüğü okuyup tam zamanında eve varıyor, tam o esnada avukat duvarı kırıyor. babaları allie'yi öldürecekken jack son anda yetişiyor falan. oehh ama, bir durun.

  --- çok ağır spoiler ---
 • diğer adı (bkz: el secreto de marrowbone) olan film.

  açıkçası türe bir yenilik getirmiyor. sürpriz sonlu izlenebilir bir film olmaktan daha ötesine de gidemiyor haliyle. dar bir oyuncu kadrosu ile geniş bir evin içerisinde klostorofobik bir anlatım tarzı var.

  bundan sonrası çok ağır spoiler;

  --- spoiler ---

  film çok açık bir şekilde, nicole kidman'ın (bkz: the others) filmiyle benzeşiyor. hatta o filmdeki çocuğun hayalet korkusu neredeyse birebir aktarılmış. film 2-3 yerde sonu hakkında önemli bir ipuçları veriyor, bunları yakalarsanız (-ki çok zor değil aslında) sonunu finale yarım saat kala tahmin ediyorsunuz. kendi adıma 'jack' karakterinin banyo sahnesinde ve yine 'jack' ile kardeşi billy'nin kavga sahnesinde aklımdan geçirmiştim sonunu.

  onun dışında, oyunculukları çok beğenmedim, biraz abartılı geldi bana. final kısmını ise kısa kesmişler. çocukların babasının geçmişini sadece 2-3 gazete küpürüyle değil 2-3 dakikalık bir flashback ile yapabilseler daha hoş olurdu.

  --- spoiler ---

  izlerken sıkılmayacağınız bir film, ama üzerinizde bir etki de bırakmaz. çok korkutucu öğe yok, 2-3 yerde geriliyorsunuz, o kadar. tam bir korku-gerilim değil de, psikolojik gerilim ve dram filmi diyebiliriz buna. 6,5/10
 • farklı bir korku filmi izlemek isteyenlerin kaçırmaması gereken bir güney amerika gotiği örneği. entry'i sırf "güney amerika gotiği" diyebilmek için böyle başlattım, çok güzel lan, güney amerika gotiği. öyle mi bilmiyorum bile, bence öyle olmalı. *

  kendi yaş grubunda izlemekten büyük zevk aldığım oyuncular birlikte döktürüyor, özellikle mia goth'u izlemekten çok hoşlanıyorum, bak bunun soyadında da goth var, kesin güney amerika gotiği! her ne ise, bu kızımız sağlıksız dış görünüşü ile soyadıyla müsemma gotik bir duruş sergilese de özellikle bu filmde hiç saklayamadığı muzip bir sırıtışa sahip, çok seviyorum.

  tekinsiz ev, ıssız ortamlarda goncalanmış bir saklambaç öyküsü, kıskanç bir aşk hikayesi, sağlıksız aile ilişkileri, çocukluk travmaları gibi yan öyküler ve hepsinin birden ince ince ördüğü sürprizli ana hikayesiyle uzun süredir en hoşlandığım korku filmlerinden oldu ki iki üç sahne ve repliğini inanılmaz sevdim, ilgili sahneleri ve replikleri spoiler ibaresiyle bile eklemek büyük haksızlık olur, filmle ilgili hiçbir sürpriz bozulmadan izlenirse tadı ancak öyle çıkacaktır ama benim naçizane fikrime göre genç oyuncuların hepsinin başarılı ve doğal oyunculuklarıyla bu film imdb'deki 6,6 şeklindeki puanından çok daha fazlasını hak ediyor.
 • el orfanato gibi bir başyapıt yazan sergio g. sánchez'in ilk uzun metraj filmi, ve senaryosu tabii ki kendisine ait.
  filmin bana göre olumlu tarafları;
  - başarılı atmosfer,
  -son dönemin yetenekli genç aktörleri ve birbirleriyle uyumu,
  -çocuk oyuncu, matthew stagg,
  -filmin müziklerini yapan fernando velázquez,
  - yönetmenin gothic romance referansları,
  -yer yer gerçekten geren sahneler...

  kişisel olarak olumsuz bulduğum taraflara gelirsem;
  -birden fazla iyi fikir, tek bir filmde pek de iyi bir hale gelmemiş,
  - ''büyük bir gizem var, acaba nedir'' sorusunu sormaktan, film biraz yorgun düşüyor. böylece kendini tekrarlayan ve dediğim gibi iyi fikirler arasında yolculuk yapıp, bir türlü asıl istikametine gidemeyen bir filme dönüşmüş. en azından benim açımdan böyle oldu.

  sonuç olarak beni biraz hayal kırıklığına uğratsa da, iyi bir atmosfer kurup, ayakları yere basan bir film yapmaya çabalamış yönetmen sánchez. en azından genç neslin yetenekli oyuncuları ve yönetmenin sevdiği eski usul gerilimi tatmak için izlenebilir bir film.
 • korku filmi demek yeterli olmaz ama dram ve gerilimi (daha doğrusu merakı) fazlaca hissettirmiş bir film. ben oyunculukları beğendim, sahne geçişleri de iyi olmuş. mekan, konu, hikayenin işleyiş tarzı derken bence film kendini tamamlamış. ispanyollar bu işi gittikçe çok daha iyi yapmaya başladı. sadece tek kötü tarafı; hikayenin ilk kısmı yersiz uzayınca ve atmosfer sürekli "acaba ne oldu?" düşünceleri ile dolmaya başlayınca beklentiyi büyük tutuyorsunuz ama sonunda pek de şaşalı bir durum ortaya çıkmıyor. sonunu ilginç ama kısa tutunca birazcık hayal kırıklığı oluşmuyor değil. her halükarda yakışıklı jack ve kadın oyunculardan birinin büyük fedakarlığı için bile izlenir.

  --- spoiler ---

  zindan adası'nda geçen "insanın yaralarından bir canavar yaratabilirsiniz" sözü ile bu hikayenin sonunu benzeştirdim. gerçekten de bir yaradan neler ortaya çıkabiliyor güzelce anlatılmış.
  --- spoiler ---
 • gerçekten oyunculuklardan senaryonun titizlikle işlenişine kadar her yünüyle başarılı bir gerilim/drama. sıkı bir gerilim filmi değil fakat, sizi içine çeken sonuna kadar merak ettiren ve güzel twistleriyle dikkat toplayan el ayağı düzgün bir hikayesi olan gizem yüklü bir film. ayrıca yönetmen el orfanato (yetimhane) filmin senaristi. zaten film de yetimhane kadar karanlık ve güzel detaylarla yüklü. bu türü sevenler ve özellikle ispanyol gerilim filmlerine düşkün olanlar es geçmesin derim!
 • beklentimin çok üstünde çıkan ispanyol filmi. gerçi bu ispanyol yaftasını imdb'de yazdığı için söylüyorum, oyuncularda ispanyol yok bildiğim kadarıyla. nasıl oluyor anlamadım, neyse. filme gelirsek; olayın geçtiği mekanın tasarımı ve kullanımı; gizem, korku ögelerinin uyumu, oyunculukları ile başarılı bir yapım. bazı izleyenler ağır işliyor diyebilir, tek mekanda geçen psikoloji temalı bir filmi ağır işlemek kanaatimce normal bir olay.

  --- spoiler ---

  bana böyle twistlerle gelin kardeşim

  --- spoiler ---