• el orfanato gibi bir başyapıt yazan sergio g. sánchez'in ilk uzun metraj filmi, ve senaryosu tabii ki kendisine ait.
    filmin bana göre olumlu tarafları;
    - başarılı atmosfer,
    -son dönemin yetenekli genç aktörleri ve birbirleriyle uyumu,
    -çocuk oyuncu, matthew stagg,
    -filmin müziklerini yapan fernando velázquez,
    - yönetmenin gothic romance referansları,
    -yer yer gerçekten geren sahneler...

kişisel olarak olumsuz bulduğum taraflara gelirsem;
    -birden fazla iyi fikir, tek bir filmde pek de iyi bir hale gelmemiş,
    - ''büyük bir gizem var, acaba nedir'' sorusunu sormaktan, film biraz yorgun düşüyor. böylece kendini tekrarlayan ve dediğim gibi iyi fikirler arasında yolculuk yapıp, bir türlü asıl istikametine gidemeyen bir filme dönüşmüş. en azından benim açımdan böyle oldu.

sonuç olarak beni biraz hayal kırıklığına uğratsa da, iyi bir atmosfer kurup, ayakları yere basan bir film yapmaya çabalamış yönetmen sánchez. en azından genç neslin yetenekli oyuncuları ve yönetmenin sevdiği eski usul gerilimi tatmak için izlenebilir bir film.
  • kimsenin film boyunca tom' u sallamadığı film.

--- spoiler ---

bari adam öldü mü kaldı mı diye bir baksaydınız diye insan düşünmüyor değil.

--- spoiler ---
  • filmi az önce izledim. müthiş değil belki ama kesinlikle güzel film. birkaç yazar arkadaşın nasıl olur dediği spoiler kısımlar var. aşağıda belirtmek farz oldu.

--- spoiler ---

çocukların babası o kasabaya gelene kadar çocukların hepsi yaşıyor. allie çocukların hepsi ile tanışık. hatta filmin sonunda allie jack'e bir hediye veriyor. dört kardeşin fotoğrafı. hatırlarsınız, filmin başında bu fotoğrafı allie çekmişti. baba geldikten sonra üç kardeşi öldürüyor. ama öncesinde allie zaten çocuklarla tanışmıştı. tom ile arabada giderken marrowbone kardeşler için çoğul konuşmaları ve hatta sam'in ödevlerini kontrol etmiştim demesi çocukları tanıyor olması.
    --- spoiler ---
  • benim mi anlayamadığım başkalarının mı iyi anladığını anlayamadığım film.

--- spoiler ---

tom ile allie arabada marrowbone ailesi hakkında sürekli çoğul konuşuyorlar.hatta allie küçük sam'in ödevlerini kontrol ettiğini söylüyor.
    --- spoiler ---
  • spoiler içermeyen değerlendirme

yine bir ev ve içindeki gizemler... ancak şablon mükemmel biçimde değişmiş. klostrofobik bir ev yok; tam tersi agorafobik bir ortam sunmuş bize yönetmen. evin kapıları sürekli sonuna kadar açık; ama bahçe demirleri zincir ve kilitlerle sağlama alınmış. buradan dış dünyaya varmak için geçilmesi gereken köprüler, tüneller ve uzun bir yol var. gizem ve tehlike dolu ama aynı zamanda bir sığınak olabilen bir realm içinde geçiyor bütün aksiyon. bu açıdan lanetli ev kurgusundan ayrışıyor bir miktar.

en çok neyi sevdim ? canlı bir doğayı pastel tonlarla veren, bu şekilde olağanüstü tablolar yaratan görüntü yönetimini başa koyarım. filmin biraz uzamasının nedeni de yönetmenin bu statik sahnelere verdiği önem olmuş. atmosfer yaratmak için bu tablolar bir müzik gibi filmin akışına yedirilmiş; çok da iyi olmuş.

özetle iyi bir film olmuş. hoplatmalı aptal korku filmlerinden nefret eden biri olarak bu tarza her zaman açığım.
  • güney amerika yapımı , içinde bolca ingiliz oyuncu barındıran , hikayesi abd'de geçen gerilim/dram filmi.finaline doğru ağzımda kekremsi bir tat bırakmadı desem yalan olur.konusu klasik ve yenilik adına bir şey yok filmde.benzer filmlerden tek farkı konunun daha güncel işlenmiş olması.

--- spoiler ---

iki twisti **bir araya getirerek seyirciyi şaşırtmak planlanmış ama gerçekten filme konsantre olarak izleyen bir kişi filmin sonu gelmeden filmi çözebilir aslında.
    filmde beni sıkan detaylardan birisi konunun yavaş işleniyor oluşuydu.yani kimi sahneler sırf gerilim yaratmak için gereksiz uzatılmış gibiydi.bir diğeri ise karakterlerin yer yer gerçek dışı davranmasıydı.mesela adamı kapattığınız çatı katına , o kadar korkarken neden gece vakti gidersin ki? tom karakteri çok abartı olmuş.para için geldiği evde kimseyi bulamayınca evin her yerini karış karış gezip , bununla da yetinmeyip bir de çatı katına açılan kapıya örülen duvarı balyozla kırması aşırı zorlama bir sahneydi.

--- spoiler ---

gerilim filmi arayanlar için ortalama bir alternatif.güncel olsun isterseniz tercih edilebilir.
    6.5/10
  • neredeyse başlangıcından ortasına kadar ne olduğu anlaşılamayan bir film. bunu olumsuz bir özellik olarak söylemiyorum. ailenin eve gelişi ve filmin başka bir noktaya döndüğü zamana kadar geçen süreyi çok sevdim. sırf aile hikayesi olarak devam etseydi bile bir korku/gerilim filmi beklentisiyle açmama rağmen itiraz etmezdim galiba. gerçekten iyiydi. filmin başından beri yavaş yavaş artan ve ilk kırılma noktasından sonra finale kadar hiç düşmeden devam eden gerilim de iyi korunmuştu. filmin bu noktada da hiçbir sıkıntısı yok. fakat o final...çok çok iyi olabilecekken akıl almaz bir kolaycılığa kaçılmasıyla standart bir film haline gelmiş. o final bölümü yazılmasaydı da film durup dururken bitseydi daha iyiydi.

--- spoiler ---

normalde ''o öyle olaydı, bu böyle olaydı'' diye film izlenmez. hele korku-gerilim türünde bir film hiç izlenmez. onlar öyle olsaydı zaten film olmazdı. fakat bu film olurmuş. başka bir finalle mis gibi film çıkarmış ortaya. çünkü filmin sonundaki şaşırtmaca gereksiz kere gereksiz. finale gelince ''aslında bunlar filmin ilk yarısından beri ölüydü'' kolaylığına kaçmaya ne gerek vardı. o geçen süreye kadar bununla alakalı en ufak bir gerilim hissettirmeden böyle bir final yapmak resmen ''hehe alın lan sürpriz son size :d'' demek gibi bir şey.
    --- spoiler ---
  • sözlükte - her nedense - bu şekilde tarif ettiğimde rahatsız olanlar oluyor ama anlatımı çok iyi bir film.

el orfanato ispanyol korku gerilim sinemasının en iyi örneklerinden biri ve filmin yazarı sergio g. sanchez bu kez filmin hem yazar hem de yönetmeni. bu abimiz neyi nasıl anlatması gerektiğini iyi biliyor. o nedenle sinema dili ya da hikayeyi anlatımı gerçekten iyi.

filmin kurgusu da aynı şekilde. kafa bulandıran ama iyi kurgulanmış bir film.

herkesin hemfikir olduğu üzere korku unsurları kısıtlı, daha çok drama ve gizeme ağırlık verilmiş.

suspiria , a cure of wellness , nymphomaniac gibi yapımlardan bildiğimiz mia goth abla yine o kaşsız haliyle boy gösteriyor. kendisinin gizemli bir aurası var ve her rolde bunu hissettiriyor.

kaliteli ve merak uyandıran bir film olduğundan kendi adıma beğendim. filmin ımdb puanı da korku-gerilim için yüksek seyrediyor. (6.7)
  • harikulade bir gerilim/dram filmi. başyapıt değil ancak bence bir iki ufak pürüz dışında kusuru yok. ayrıca sondaki twist klişe olması sebebiyle eleştirilmiş ama bence klişe olması çok güzel ve yerinde kullanıldığı gerçeğini değiştirmiyor.
  • çok kötü film. son 20 dakikasına kadar sıkılıyorsunuz yarısına geldiğiniz zaman filmin sonunu tahmin edebiliyorsunuz. sonunu tahmin ettiğin filmin iyi çıkma ihtimali yok.
hesabın var mı? giriş yap