• curiosity'nin gönderdiği son verilere göre atmosferi %96 karbondioksit, %2 argon, %2 nitrojen ve %0.14 oksijen. yani cuma akşam 5'teki balmumcu tüneli'yle aynı. bu da mars'ta yaşam bulma ümitlerimizi tamamen suya düşürdü.
  • insanın dış görünüşe ve ambalaja karşı duyduğu yanılgının kanıtıdır.

- mars, antik roma'da savaş tanrısıdır.* kızıl rengi kanı çağrıştırdığı için romalılar tarafından savaş, öfke ve şiddet tanrısının ismi verilmiştir. (stella martis-mars'ın yıldızı)

oysaki kızıl gezegen geniş çölleri ve görece yumuşak iklimiyle, güneş sisteminin en sakin huylu gök cismidir.

- bugünlerde ışıl ışıl parlayan venüs ise, antik roma'da aphrodite'in eşiti olan; zarafet, güzellik ve aşk tanrıçası venüs'ten ismini almıştır.

fakat venüs'in ışıldayan yüzünün ardında bir terör iklimi vardır. yüksek basınç, buharlaştırıcı derecede sıcaklık ve hiçbir canlılık seviyesine izin vermeyecek radyasyon miktarıyla adeta bir cehennem simülasyonudur.

hangisi güzelliği hangisi şiddeti simgeliyor karar sizin.

post scriptum: sevgiliyle ya da adayıyla yıldızları seyretmek eylemini gerçekleştirirken aklınıza gelirse, gecenin sonunda bana teşekkür edeceksiniz : )

gökyüzüyle kalın.
  • kivanc tatlitug'da benim gibi akrep burcuymus, bu degerli bilgi icin gezegenimiz mars'a ve sukela verenlere cok tesekkur ediyorum. eglencesine takip edilen burclar basligi yetmemis, ilk kez canli yayin yapilan gezegene el atilmis. ben de radyasyon ve yasama dair yeni gelismeler okuyacagim sandim. mars gudumlu akrep olarak, hic kavga etmedigim koc babamla aslinda marsi manipule ettigimizi, genelde kavga ettigim annemle de marsi manipule edemedigimizi ogrendim. bunun sebebini anneme, 'marsi ne yaparsak yapalim manipule edemiyoruz. onceki hayatimizda kirmizi bultenle aranan savas suclusu olabilirim.' desem psikiyatrist randevusu alir. debe, yemek tarifleri ile kisir gunune donmustu. simdi tam yanik corap kokulu altin gunu oldu. hayir bir de astrolojide pluton akrep burcunu yönetiyordu. cuce dediler, gezegenlikten cikardilar. milyonlarca akrep burcu mensubu, yercekimsiz ortamda gibi geziyor olmamiz lazim degil miydi? bizi yoneticisiz biraktilar, yine de sabah kalktik, okula gittik. yok biz baska kara deliklerin insaniyiz mi dedik. hic yani.
  • öğleden sonra 4 gibi gelen iç sıkıntısıyla aklıma takılan gezegen. acaba bizim gibi devrimler, aşklar, bilimsel gelişmeler gördü mü bu gezegen?

mars'ın çok uzun zaman önce tıpkı dünya gibi yaşamaya elverişli olabileceği ön görülüyor zaten. mars'ta çekilen ve kemik olduğu iddia edilen fotoğrafı gördüğümden beri aklımdan gitmiyor bu düşünce. belki onlarda zamanında deli gibi 1. mars 2. mars savaşlarını yaptılar. belki tarihi mars yapılarını geleceküstü teknoloji olarak yorumladılar. "görev jupiter" benzeri filmler çektiler. hatta teknolojileri o kadar ilerledi ki jüpitere insansız araç yolladılar. hatta dünya'da yaşamın imkansız olduğunu savunan gök bilimcileri vardı.

magmanın soğumasıyla magnetosfer kayboldu ve atmosferin çoğu uzaya kaçtı. güneş radyasyonundan etkilenmemek için gezegenin her yerinde devasa sığınaklar yaptılar. birkaç bin yıl sonra dünya'da yaşamın elverişli olabileceği haberleri çıktı. global hükümetin yasaklamasına rağmen bir grup marslı dünyaya kaçtı. birkaç bin yıl sonra bir grup bilim adamı warp teknolojisi bulup andromeda'ya seyehatın mümkün olduğunu açıkladılar. yaşanacak gezegen arayışı başladı ve uzak galaksilerden birinde uygun bir çevre bulundu. akabinde toplu göçler için hazırlıklar başlatıldı. bir grup radikal marslı gezegeni terk etmeyeceklerini açıkladılar. yıllar önce dünya'ya kaçan göçmenler için af talep edilen gösterilerde mars genelinde 200 kişi hayatını kaybetti. global hükümet, dünya'ya kaçan vatandaşlar için kurtarma operasyonu başlatmayacağını açıkladı. ardından birkaç bin marslı dışında bütün gezegen siktir olup 10 numara 5 yıldız bir güneş sistemine kaçtılar. biz de dünya'da sıkışıp kaldık. bilmiyorum sözlük. ya hava çok bunaltıcı ya da iyi bir tatile ihtiyacım var.
  • bu gün fark ettiğim bir özelliği güneş sisteminde türkçe isminin içinde "ü" harfi olmayan yegane gezegendir kendileri.
  • ya amk benim laptop, yan odadaki modemin sinyallerini çekemiyor, bu nasa falan taa marstaki aracı nasıl kontrol ediyor ? yüksek bir yere mi çıkıyorlar ?

tanım: gezegen gibi gezegen.
  • şu sıralar irice bir dürbünle bile ay'a yakın büyüklükte görülebilen gezegen.
    yarım saattir izliyorum, beynimda canlanan ulvi duygular içerisinde mars'a bir şiir yazmak isterim. bu şiir türk dilinde direkt olarak dünya dışı bir gezegene yazılmış ilk şiir olsun isterim. bestelensin, türkü olsun isterim. tiridine bandım'dan daha çok seveni olsun isterim. yazıyorum.

mars

sıcak bir ağustos günü
    şirin şirin doğdun bize
    biz gökleri kollar iken
    konuk oldun evimize

sarı sarı, renkli renkli
    ne de güzel gezegensin
    seni ne çok sevdiğimi
    isterim ki herkes bilsin

açık renkli kutupların
    ışıl ışıl parıldıyor
    senin büyük hayranların
    inan sürekli seni izliyor

yine gel bekletme bin yıl
    bekletirsen küserim
    gelmediğin her gün için
    dürbünümü çizerim

bitti.
  • insanoğlunun en çok ilgi gösterdiği gezegen olarak şu ana kadar dünyadan mars ve uydularına 51 adet insansız uçuş gerçekleştirilmiş. bunların 30 tanesi çeşitli nedenlerle yalan olmuş, 2 tanesi de mars'a doğru gidiyor. şu anda mars'ın yörüngesinde 3 adet yüzeydeyse 2 adet aktif araç bulunuyor. mars yüzeyindeyse şimdi saymaya üşendim ama bir düzine kadar ya inişte çakılmış ya da inişi başarılı olmuş ancak artık aktif olarak kullanılmayan robot var. 2020'ye kadar 3 tane daha insansız uçuş planlanıyor ki bunların hepsi de yüzeye bir şeyler indirme amaçlı. yani insanoğlu daha ayak basmadan epey bir çer çöp biriktirmiş durumda mars'ta. birkaç 10 yıl sonra mars'taki roverlar birbirlerine selektör yapacak herhalde.
  • 4 milyar yıl önce baya bi dünya'yı andırıyormuş.

http://en.wikipedia.org/wiki/file:ancientmars.jpg
  • birkaç yüzyıl içinde kaçınılmaz olarak bu gezegende bir insan kolonisi oluşacak. ve yine kaçınılmaz olarak ayrı bir kültürü, yaşam şekli ve dili olacak buradaki insanların.

gelecekte mars'ta doğup büyüyecek olan insan neslinin dünya'ya dönmesinin fizyolojik açıdan biraz zor olacağı da aşikar. mars'taki dünya'nın 1/3'ü kadar olan yerçekimi nedeniyle bizlerden daha zayıf kemik ve kas yapısına sahip olacak bu insanlar, dünya'nın yüksek yerçekiminde hareket etmekte zorlanacaktır. yine bu zayıf yerçekimi nedeniyle bizlerden çok daha uzun boylu da olacaklar. mars'ta doğup büyümüş "kısa boylu" bir insan ortalama 2 metre dolaylarında olacaktır. normal boy ise 2.5 metrenin üzerinde olur muhtemelen...

dolayısıyla ticaret veya turizm için dünya'ya gelen mars kolonisi mensuplarını çabuk yorulmalarından, uzun boylarından veya ağır aksak yürümeye çalışmalarından tanımak çok kolay olacak...
hesabın var mı? giriş yap