şükela:  tümü | bugün
 • nasa'nın mars'a curiosity'den sonra göndereceği yeni rover. üzerinde yardımcı-minik bir helikopter taşıması planlanıyor.

  http://www.space.com/…ng-sidekick.html?cmpid=514648
 • an itibariyle marsta 3 adet potansiyel iniş bölgesi belirlenmiş ve birisinin seçilmesi gerekiyor.
 • kısa topografik görevleri yapmak üzere bir drone/helikopter aracın da eşlik edeceği misyon. bu marscopter adlı drone, 30 metre yükseklikten uçacak ve böylece yaklaşık 500m^2 lik bir alanı izleyebilecek.
  1,5m çaplı bu drone, altında 10cm'lik küçük bir küp bulundurmakta. bu küp; mars'ın atmosferi, dünya'nın atmosferinden yaklaşık 3 kat daha hafif olduğu için dronun kütlesini arttırmayı amaçlıyor.
  kaynak
 • cok eskiden antik bir nehir deltasina ev sahipligi yaptigi dusunulen, 45 km genisliginde olan ve kraterde korunmus durumda organik molekulleri icerdigi tahmin edilen; jeolojik calismalar icin en verimli bolge olarak belirlenen ve tekerlekleri ile ilerleyecek bir uzay araci icin oldukca zorlu yapilara ev sahipligi yapan jezero kraterine inmesi karari verilen uzay araci.

  mars 2020, jezero krateri'nde gezegenin jeolojik yapisi, evrimi ve astrobiyolojisi icin calismalar yapacak olan, nasa'nin en gelismis mars araci. inis yaparken ses kaydi yapip inis anida dair yuksek cozunurluklu goruntuler elde edecek olan bu arac, gelecekte titan uydusu gibi, daha uzak ve zorlu misyonlar icin planlanan araclarin basarili inis yapabilmesi icin inis aninda elde edilecek sesli ve gorunltulu veriler buyuk onem tasiyor.

  https://www.nasa.gov/…ing-site-for-mars-2020-rover/
 • canlı yayın ile 7/24 roverın yapım aşaması temiz odadan izlenebiliyor.