• rahat ev ortamında boxer ile dolaşan insanlar gibi bu süper tasarım marslıların da kendi ufo ortamlarında kırmızı slip donla dolaşması da beni yaran bi hadiseydi.
  • tim burton'un 1996 yilinda cevirdigi komedi filmi. belirli bir ba$rol oyuncusu yoktur ve film uc ayri grubun ayni olay (marsli i$gali tabi ki) etrafinda sarmal hikayesini bir araya getirmektedir. filmin ana ekseni ba$ini amerikan ba$kani olarak jack nicholson'un cektigi, natalie portman'in ba$kanin kizini, martin short'un beyaz saray basin dani$manini, pierce brosnan'nin profesor kessler'i canlandirdigi ve marslilarla ba$i asil belada olan ana grup uzerinde ilerliyor. ozellikle jack nicholson'un mars elcisiyle yaptigi duygusal konu$ma ve martin short'un kadin kiligindaki marsli ile diyalogu akildan cikmayacak sahnelerden. ikinci grup bir kumarhanede cali$an jim brown'un eski boksör byron karakteri ile uzaktaki karisi pam grier'in oynadigi karisi ve bunlarin iki tane veledinden olu$an sevgi yumagi ailesi. ucuncu grup ise, tabi ki, karavanda ya$ayan aile ile bunlarin huzurevinde kalan buyukanneleri. bunlarin da billy glenn'i askere yolladiklari sahne oldukca eglenceli. (bundy'lerin kelly'si christina applegate'i de burada ufak bir rolde gorebiliyoruz.) ayrica michael j fox ve sarah jessica parker'in oynadigi tv muhabirleri; surekli marslilarin dunyaya gelince kalacak bir yere ihtiyaclari oldugundan hareketle konaklama sektorunde buyuk para olduguna inanan ve yine jack nicholson'un canlandirdigi ihtirasli yatirimci karakteri de renkli. danny devito da filmin sonlarina dogru ufak bir rolle kar$imiza cikiyor. senaryonun ilk halinde marslilarin sesinin nasil olacagina karar veremeyen senaryo ekibi marslilarin konu$ma yerlerini "ack ack ack ack" diye doldurmu$. sonradan bu $ekilde kalmi$.

--- spoiler ---
    tim burton ile jack nicholson arasinda, nicholson'un bir filmde oldurulemeyecegine dair eski bir muhabbet varmi$. sirf bu yuzden waren beatty'den vazgecerek nicholson'la anla$an burton, oyuncuyu iki karakterde birden oynatip ikisini de oldurmu$.
    --- spoiler ---
  • yani böyle bir kadro, düşünüyorum, düşünüyorum, düşünüyorum... yok galiba:

(bkz: jack nicholson)
    (bkz: glenn close)
    (bkz: annette bening)
    (bkz: pierce brosnan)
    (bkz: danny devito)
    (bkz: michael j. fox)
    (bkz: natalie portman)
    (bkz: pam grier)
    (bkz: sarah jessica parker)
    ve bonus
    (bkz: tom jones)
  • filmde marslılar dünyalılarla kafa bulur, amerikalılar da her seferinde onları ciddiye alır.
  • sırf marslıların tiplerinin bile bir film için yeterince komik olduğu çogzel tim burton filmi.

--spoiler--

amerika başkanının* filmin sonlarına doğru marslıya hadi barış yapalım hayat bu kadar güzelken savaşmak niye şeklindeki duygusal konuşmasında marslının ağlamaklı ifadesi ve akabinde başkanı eşek cennetine yollaması görülmeye değer.

marslıların başkanın odasına bomba diye kar küresi atmaları ve herkes tırsmış bir halde yerde yatarken küreyi ellerine alarak kah kah kah gülmeleri yarmıştır.

--spoiler--
  • ilk kez çocukken izlediğim, adını ve komedi filmi olduğunu yeni öğrendiğim film. zira hiç komik gelmemişti. allah'ın cezası filmin etkisinden çıkamamıştım.
  • hayatımda gördüğüm en korkunç film.

--- spoiler ---

şu ana kadar şu filmi binbir arkadaş grubuyla izledim, hepsi anıra anıra gülerken ben arkada gözlerimi açamıyordum korkudan. her sahnesi insanlığın tüm birikimi, teknolojisiyle dalga geçmektedir. sadist uzaylıların sadece keyifleri için adam kesmesini, biçmesini barındırır.
    işin en korkunç kısmı da herşeyin mantıksız olmasıdır, uzaylıların saldırmasının bir nedeni yoktur, o kadınla köpeğin kafalarını değiştirmelerinin bir sebebi yoktur. sadece taşak olsun diye ortamı dağıtan üstün uzaylılardan daha korkunç ne olabilir ki?
    nefret ediyorum lan bu filmden, böyle mizah olmaz olsun.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

mars'lıları karşılamakla görevlendirilen general'in karısıyla yaptığı telefon görüşmesinden:

-eğer bir işte sebat eder ve fazla sesimi çıkarmazsam çok iyi yerlere geleceğimi sana söylemiştim.

--- spoiler ---
  • geç kaldığım, çoktan izlemiş olmam gereken film.tim burton'a, mizah gücüne, komedi anlayışına, bunu absürd bir şekilde filme yansıtmasına bayılıyorum.
    jack nicholson'ın oynadığı 2.karakter (şu teksas kovboyu tripli herif) bariz bir şekilde beetle juice örnekleri taşır, hatta bir sahnede, adamlarla toplantı yaparken, marslıların mekanı basmasından bir iki dk. önce jack nicholson'ın yaptığı hareket, beetle juice'ın genel ev'in ışıklarını ve hatunları görünce yolun karşısından yengeç dansı yaparak gelmesiyle tıpatıp aynıdır, güzel bir gönderme yapılmıştır ve güldürmüştür,.

---spoiler---

ha bir de söylemeden geçemiycem marslıları öldüren şeyin anneannenin dinlediği müzik olduğunu anladığım an vişne suyu burnumdan geliyordu resmen, tim burton sen ne hasta ne sevilesi bir insansın yarabbim!

---spoiler---

unutmadan, bu filmin afişi tam duvara asılıcak türdenmiş bence.yakın zamanda bulursam alıcam bi tane.
  • bir de bu filmin absurd komedi oldugunu anlamadan izleyip, aman ne sacma ne salak film yorumlari ile gezenler vardir ki, filmi dusunup bir kez daha yarilmaniza sebep olurlar.
    yuzlerce kez izlenebilecek, cerez filmlerden biridir ayriyetten :)
hesabın var mı? giriş yap