şükela:  tümü | bugün
 • 21 ağustos 1993 günü mars gezegeni yakınlarında yörüngesine girmek üzereyken kaybolan nasanın uzay aracı.
 • mars'a verilen önemin ürünü uzay aracı. sonu hazindir ne yazık ki. yıllarca verilen emek neticesinde gayba karışan bir uzay aracı.
 • viking görevleri (bkz: viking görevleri) mars hakkında görüşümüzü ciddi açıda genişletmişti. nasa bu görevlerin devamında “mars observer” adında yeni bir araç için 1984 yılında karar almıştı. bu görev için nasa’nın planladığı bütçe ise 212 milyon dolardı.
  bu olaydan 2 yıl sonra uzay tarihine geçecek bir facia nasa’yı bekliyordu. 1986 yılında gerçekleşen challanger faciasında 7 astronot hayatını kaybetti.

  mars observer uzay aracının space shuttle ile fırlatılması bekleniyordu ama challanger faciasında space shuttle resmen yok olmuştu. 1987 mart olarak kararlaştırılan fırlatma tarihi 1992 yılına ertelenmek zorunda kaldı. bu da bütçeyi artıran sorunlardan birisiydi. nasa bu göreve başlangıçta 212 milyon dolar ayırmıştı ama mars observer görevi bunu dörde katladı ve nasa’ya maliyeti 813 milyon dolar oldu.

  1992 eylül 25’te cape canaveral üssünden titan ııı roketiyle yolculuğa başlayan mars observer aracının mars yörüngesine girmeye 3 gün kala açıklanamaz bir biçimde iletişim kaybedildi ve bir daha bağlantı kurulamadı.

  https://aveonj.com/mars3-global-surveyor-23/