şükela:  tümü | bugün
  • mars'a cyanobacteria yerleştirerek, fotosentez yoluyla oksijen ürettirmek isteyen öğrencilerin projesidir.

http://phys.org/…aim-cyanobacteria-mars-oxygen.html

not: yıllarca fantezi dünyamda böyle bir şeyi düşündüm durdum. oturup bilim-kurgu romanını yazacaktım. üşengeçlikten yapamadım. elin çömezleri benden önce bu hayali gerçekleştirmiş. üşengeç olmayan insanlarmış, helal olsun onlara:)
  • fikrin orjinal kismi kullanmak istedikleri bakteri turudur. yoksa fotosentez yapan alg/bakteri yerlestirme fikri onbes sene once ben lisedeyken bile soyleniyordu.

edit: loststone diyor ki cyanobacteria zaten alg demekmis. o halde hicbir orjinalligi kalmiyor fikrin. uygulamaya geciyorlar sadece.
  • marsa en başta yapılmasın gereken olay. siyanobakteriler yada genel olarak alglerin produktivitelerini düşünürsek 1 taşla 5 kuş vurulabilir. hızlı üremeye sahip olan algler, içerdiği yoğun yağ yapısıyla marstaki enerji ve besin sıkıntısını da çözebilir. ortamdaki karbondioksiti emerek oksijeni arttırmasıyla canlı ekiminin önünü açıcaktır. tabiki bunların yapılması yıllar alabilir. marsa alg ekimi yapılması tam anlamıyla dünyada ilk ateşin bulunmasıyla eşdeğer olacaktır. heyecanla bekliyor ve izliyoruz.
  • (bkz: terra formars)
  • (bkz: red planet)
  • (bkz: the martian)

(bkz: andy weir)
  • ilerde dünyaya bi şey olursa bu sayede marsta hayat devam edebilir. önceden de böyle bir imkan var idi ise geç kalınmış bile denebilir. buna karşın dünya yasanilamaz hale gelene dek terk etmeyi de doğru bulmuyorum, biraz fazla science fiction kokuyor gibi gorunse de tür özelliği olarak sürekli savaşıyor olusumuz galaksiyi kana bulayabilir.

edit: bahsettiğim savaş dünyada kalanlar ile marsa gidenler arasında gerçekleşebilecek olan savaş (bkz: olmaz mı olabilir bence)
  • marsın atmosferinin karbondioksitini oksijene çevirmekle marsta yaşama elverişli bir ortam oluşmaz. yanlışım vardır muhtemelen biyolog değilim.

marsın atmosferinin 95.97%si karbondioksit olduğuna göre bu fotosentez yapan bakteriler de karbondioksit su azot ve de ışığı yeterince aldıkları zaman sayıları oldukça yüksek miktarlara ulaşabilir. dünyanın atmosferinde %1in altındaki karbondioksit miktarıyla bu sayılara ulaşıp dünyada bu kadar canlı varken anca dengeye ulaşabilmiştir sayı. marstaki karbondioksitin de %90lar seviyesinde oksijene dönmesi mümkün o yüzden. %90lar seviyesi oksijen demek herşeyin çakmak çakmadan yanabilmesine sebep olmak demektir. marsın atmosferinin yaşama elverişli olabilmesi için atmosferinin su azot ve oksijen bakımından dengeli olması gerekir. hadi oksijeni sağladılar diyelim bu da büyük bir başarı ama yeterli değil. asıl çözülmesi gereken su ve azot.
  • aklıma başka sorular getiren hadise.

şimdi bu yaratıklar zamanla şartlar gereğince evrim geçirip daha büyük canlılar haline gelirse ve hatta insan formuna gelirlerse çok merak ettiğimiz uzaylıları kendi ellerimizle yaratmış olmaz mıyız?

belki boynuz kulağı geçer hesabı milyonlarca yıl sonra bizi geçip zaman makinesi icat edip bizim geçmişimize gitmişlerdir. belki o tabletlerde gördüğümüz tapılan roketlere binmiş uzaylılar, bizim kendi ellerimizle yarattığımız yaratıklardır. yani bizim gelişmemize gene biz ön ayak olmuşuzdur.

milyonlarca yıl yaşayıp bunu görmeyi isterdim.

durun durun daha da abartıyorum. düşünsenize hani dünyaya saldıracaklarına dair onlarca film çekildi. yani "sizi biz geliştirdik, size yol gösterdik ancak bokunu çıkarsınız. madem sizi biz bu hale getirdik yine sonunuzu biz getireceğiz" deyip saldıracak olabilirler mi?

inanılmaz bir paradoksa düştüm. beynim paralel evren düşünmekten yanmak üzere. kurtarın beni.
  • bu, orada yaratılacak bir kapalı sistemin iki temel ihtiyacını karşılayacak alternatiflerden biri olabilir sanıyorum.

birincisi zaten oksijen başlıkta da değinildiği gibi. gerçi öyle bir ekosistemde güzel güzel ağaçlık alanlar kurup, onun meyvesinden, balından filan yararlanmak da mümkün olabilir elbette de işte, bu belki daha mantıklı ve verimli bir yoldur.

ikincisi ise bu arkadaşlar ham petrole de dönüştürülebiliyorlar. link