şükela:  tümü | bugün
 • idispatch'in varolma sebebi.. com object'leri arasinda parametre degi$imini saglayan mekanizma.. dcom gibi teknolojilerin varolmasini saglar.. parametreler direk stack'e push edilmek yerine bir stream'e yazilir.. bu yonteme marshaling denir.. microsoft uydurmasidir..
 • ucak aprona girdikten sonra park pozisyonuna yanaşma esnasında kaptanın yer hizmetleri elemanı tarfından yonlendirilme işlemi
 • python'da marshal modülüyle gerçekleştirilebilir. elinizde olan bir veri yapısını bytestring'e çevirip platform-independant olarak başka bir yerde unmarshal ederek aynı veriyi oluşturabilmek anlamında da kullanılabilir.

  (bkz: serialization)
 • (bkz: thrift)
 • kaptan gerekli hattı iyi takip ettiği sürece sadece doğru noktada durdurma işlevi gören bir havacılık eylemi. asıl amacı uçağın kesinlikle yönlendirilmesi gerektiği değil uçakları, her tipe göre daha önceden planlanmış noktarda durdurarak apronda alandan tasarruf etmektir.
 • apronda açık park pozisyonlarına yanaşacak, ya da körük pozisyonlarında visual docking guidance system ın deaktive olması durumunda, harekat memurları tarafından gerçekleştirilen, uçağı park çizgisine doğru biçimde oturtup, kaptana el işaretleriyle yapması gereken manevları gösteren, durması gereken noktada kaptana işareti veren ve uçak altına takozların atıldığını göstermekle takip edilen eylemlerin tümüne verilen ad.

  pozisyondan çıkan uçaklarda ise, headset'in çalışmaması veya kullanılmasının sakıncalı olduğu durumlarda, pushback işlemi sırasında kaptan ve pushback şoförü arasında ki iletişimi görsel olarak sağlayan, kaptana motor çalıştırma ikazını veren ve en sonunda ön dikmeye takılı pimin sökülüp ne taraftan uçağın artık uçuş için güvenle hareket edebileceğini ve yer operasyonunun bittiğini haber veren eylemdir.

  önceki entrylerde ifade edildiği gibi basit olmamakla birlikte, herhangi bir hatalı yönlendirmede, uçuş, alan ve çevre güvenliğini tehlikeye atabilecek pek çok olumsuz durum yaşanabilir.

  uçağı önde ya da geride durdur bakayim ya da frenleri bıraktırma bakayim neler oluyor?
 • (bkz: serialization): datayı kaydeder.

  (bkz: marshaling): dataya ek olarak codebase kaydeder.
 • nesnenin saklanması ya da iletilmesi için string haline çevrilmesi işlemidir. bu işlem için sıklıkla xml tercih edilir. tekrar nesne elde etmek için önce xml parse edilir sonra da çıktı doğrultusunda nesne oluşturulur. bu işleme de unmarshaling denir.
  (bkz: parsing)