şükela:  tümü | bugün
 • "global köy" ve "guthenberg galaksisi" adlı kitapları türkçe'ye çevrilmiş olan kanadalı iletişim kuramcısı.

  1911-1980 yılları arasında yaşamıştır. iletişim teknolojilerindeki değişimin, insan toplulularının yaşamının değişmesinde temel rol oynadığını savunan kişi.

  "the medium is the message" yani, "ortam mesajdır" sözünü zikreden kişi.
 • ayrıca "advertising is the key art of the 20th century" sözünün sahibi (reklamcılık 20.yy'ın anahtar rolündeki sanatıdır tarzı bişi olur türkçesi)
 • kitle iletişimi alanında çalışan kanadalı bilim adamı.
 • tam adı marshall mc luhan olan, "medium is the message" buyuran gutenberg galaxy ve understanding media gibi bestseller çalışmaları bulunan şahıs.

  n.
 • kendisi "kıyıya vurmadıkları sürece balıklar suyun farkında değildirler" diyerek insan ve teknoloji ilişkisini metaforik biçimde tanımlamıştır. teknolojik determinist olmakla suçlanan mcluhan bu sözüyle önemli mesajlar vermiştir aslında. insanlar teknolojiyi ancak sonuçlarını gördükten sonra anlayabilirler. ancak teknolojiyi anlamak için acele etmekte fayda vardır...demek istemektedir ki mcluhan; teknolojinin esiri olmamak için onu zaptetmeli ve önce onu keşfetmeli, nimetlerinden yararlanmalıyız. mcluhan aynı zamanda postmodern kurama esin kaynağı olmuş, baudrillard'ı etkilemiştir. ayrıca woody allenın annie hall filminin bir sahnesinde yer almış popüler bir medya kuramcısıdır.
 • gutenberg galaksisi dışındaki önemli yapıtları:
  the mechanical bride: folklore of industrial man (1951; mekanik gelin: sanayi insanının folkloru)
  understanding media: the extensions of man (1964; medyayı anlamak: insanın uzantıları)
  the medium is the message: an inventory of effects (quentin fiore ve jerome agel ile; 1967; ortam mesajdır: etkilerin bir dökümü)
  war and peace in the global village (quentin fiore ve jerome agel ile; 1968; küresel köyde savaş ve barış)
  from cliché to archetype (wilfred watson ile; 1970; klişeden arketipe)
  city as classroom (kathryn hutchon ve eric mcluhan ile; 1977; derslik olarak kent)
  laws of media: the new science (eric mcluhan ile; 1988; medyanın yasaları: yeni bilim) ...
 • "the new electronic interdependence recreates the world in the image of a global village - yeni elektronik baglantilar dünyayi küresel bir köye döndürüyor" demistir medium is the message da...
 • son imparator.
 • marshall mcluhana göre söylenenin önemi yoktur, önemli olan nasıl iletildiğidir. burdan yola çıkarak mc luhan, matbaanın bulunmasıyla beraber insanlar linear bir hayata adım attıklarını ve daha sonra bu linearliğin endüstri devrimini ortaya çıkarmış oldugunu savunur. ayrıca milliyetciliğin de matbaanın bulunmasına bağlı oldugunu; insanların kiliselerde latince vaazlar dinlemek yerine kendi dillerinde ibadet etmeye başlayıp yan kilisedekilerden farklı olduklarını anladıklarını, böylece ayrışmanın ve gruplaşmanın başladıgını söyler.
  ona göre teknoloji zihinsel güçlerimizin uzantısıdır.
 • 20. yuzyilin en onemli media kuramcisidir. gutenberg galaxy ve understanding media isimli iki onemli esere sahiptir. modern cagin iletisim kuramcisi olmasina ragmen, dil ve tarih kulturu cok zengin bir insandir ayriyeten. "the medium is the message" marshall mc luhan'in nerdeyse slogan haline gelmis en unlu sozudur ve bu kavramdan genisce bahseder kitaplarinda. kitle ve iletisim teknolojisi uzerine getirdigi teorilerden dolayi "oracle of the electronic age" (elektronik cagin kahini) olarak unlenmistir. matbaanin kesfinin endustri devriminin baslangici oldugunu one surmesinin yaninda, elektronik kesiflerin insan ve toplum uzerindeki etkilerini daha internet icat olmadan once belirtmistir. bu teknolojik etkilesiminin insan uzerindeki etkisini sadece iletisim araclari acisinda incelemez marshall mcluhan. mesela otomobil ya da tekerlek (arac/medium) insan varliginin bir uzantisidir (the wheel is an extension of the foot) ona gore. otomobil sahibi herkes direksiyon arkasina gectigi zaman o aracla butunlesir. birisi arkadan carptigi zaman herkesin "ulan bana carpti!" diye tepki gostermesi -carpilan arac bir dissal bir nesne, bir otomobil olmasina ragmen- kisinin benliginin otomobil ile ozdeslesmesine ornektir. basit bir dil kullanimiyla bile bu ozdeslik disa vurulur.

  ps: quentin firore ile beraber yazdigi kitapcigin adi "the medium is massage"dir. kucuk bir kelime oyunu gibi gozukse de hem marshall mcluhan'in teorilerine dalar kitapcik, hem de grafik tasarim alaninda guzel bir calismadir (quentin firore, new jersey'de yasayan amerikanin en onemli grafik tasarimcilarindan biridir). kitaptan kucuk bir alinti:

  "... all media are extensions of some human faculty- psychic or physical;
  the wheel ... is an extension of the foot
  the book ... is an extension of the eye
  clothing, ... an extension of the skin...
  electric circuitry, ... an extension of the central nervous system.
  media, by altering the environment, evoke in us unique ratios of sense perceptions. the extension of any one sense alters the way we think and act- the way we perceive the world. when these ratios change, men change. "

  (bkz: the medium is the massage)