1. amplifikator,gitar,pedal muzik envanteri vs. ureten bi firma yapsin genclere yardimini yetissin kardelenler gonulcelenler ve dahi kafa zikenler
  2. savaş sonrası sscb'ye karşı ayağa kalkması için almanya'ya verilen 1,3 milyar dolar da bu yardımlar kapsamındadır.
  3. 1947 yılında imzaladığımız anlaşma sonrası amerikandan aldığımız yardım. aldığımız derken sadece türkiye değil kasıt; batı bloğundaki tüm ülkeler. evet ingiltere'den almaya'ya, italya'dan yunanistan'a kadar birçok ülkeye yapılmış bir yardım bu. imzalanan anlaşmada çeşlitli şartlar öne sürülüyordu.

anlaşmaya göre yardım edilen ülke; ekonomik olarak dengeli bir politika izlemeli, ülke içinde ve dışında gerçekleşecek her tür ticaret için rekabeti desteklemeliydi ve her türlü basın yayın organında yardımın dolayısıyla amerika'nın propagandasını yapmalıydı. (bildiğin amerikan propagandası yani)

şartları denetlemesi için amerika'dan bir heyet gelip uzun süre inceleme yaptı. haliyle amerika'dan gelecek ziyaretçiler için ülkeye giriş kolaylaştırıldı!

yunanistan ve türkiye yardıma sonradan dahil edildi ve yardımdan sıkça övgüyle bahsedilmeye başlandı. gelen yardım ürünlerinin ne kadar kaliteli ve son teknoloji olduğunun sürekli tekrarlanması insanların zihninde "üstün amerikan teknolojisi" algısı oluşturdu; öyle ki günlük hayatta kullanılan birçok üründe artık amerikan markaları tercih edilmeye başlandı. amerika'dan ithal ruj, amerikan malı traktör tekeri ya da çocuk mamaları reklamlarda boy gösterdi.

bu reklamlar, amerikan malına talebi arttırdı, e zaten plan gereği gümrük girişleri kolaylaşmıştı... sonuç olarak üstün amerikan malı ürünler piyasadaki diğer ithal rakiplerine göre daha kolay ulaşılabilir ve daha ucuzdu.

amerika bu sayede cebinden çıkan parayı ger kazandı, iç piyasada üretimi arttı ve doğu bloğuna karşı yerini sağlamlaştırdı.