şükela:  tümü | bugün
 • yakın zamanda tekrarlanan deneyde çocuklardan biri marshmallowun içini oyup yemedim diye yutturmaya çalışmış, sanıyorum ki en enteresan sonuçlar bi 10 sene sonra çıkar meydana.

  (bkz: http://www.ted.com/…_t_eat_the_marshmallow_yet.html)
 • 1960'larda walter mischel tarafından yapılmış yaratıcı test. çocukların ergenliğe geçişte nasıl bir ruh hali sergileyeceklerini anlama yollarından biri olarak yapılmış ilki.

  testte 4 yaşındaki çocukların önüne bir adet marshmallow konuluyor, eğer 20 dakika beklerlerse bir tane marshmallow daha verilecekleri söyleniyor. geçen 20 dakikada ise çocuklar için çok zor fakat biz izleyenler için çok eğlenceli anlar yaşanıyor.

  http://www.youtube.com/watch?v=rmkn4j_l9uu
  alternatif: http://www.facebook.com/…o/video.php?v=138365333845
 • ikinci marshallowu bekleyen cocuklarin ileride daha basarili olduguna dair de bir iddia vardir ki insan videoyu izleyince bunun tersinin olmasini bekliyor.
 • testten geçen, yani yemeyip bekleyen çocuklar, büyüdüklerinde de "yaşasın carpe diem" bazlı ve gazlı uyaranları görüp, "evet ya insan istediği şeyleri yapmalı, hayat çok kısa" moduna girip gördükleri her marshmallowa atlıyorlardır allah bilir.
 • testlerden birinde masada 2 velet var ya, yan yana oturuyolar onlerinde birer tabak marshmallow'la. ben onlarin yerinde olsam tabaklardan birini paylasirdim kadin gelene kadar. gelince dolu tabak icin 1 tane daha verecek nassosa. tamam belki totalde 3 tane yenmis olacak ama 20 dakika kabir azabi cekmemis olacak cocuklar. izlerken aklima gelen o yasta da aklima gelir miydi bilmiyorum tabii ama su an aklima gelen seyden oturu hala ergenlikten cikamadigimi dusundum bi an ve kendimi walter amca'ya havale etmek istiyorum.
 • videonun sonunda iki marshmallowu birden homini götüren sarı velet var ya, işte bi tek onun sırtı yere gelmeyecek bu hayatta.herifteki pozlara bak allam yareppim yaa!
 • deneyde kadina "ikinci marshmallowu hemen getir beraber yiyelim" teklifi eden cocuk varsa gelecegin bir numarali girisimcisidir, karizma adamidir bence.
 • ince detaylar düşünülerek incelenmesi gereken deney. insan tok olduğu zaman en güzel yemekleri yiyemez, kokusuna dayanamaz. aç ise kömür bile bulsa yer. acaba herkesin şartları eşit miydi? eşit olduğunu varsayalım geçmiş zamandan gelen refleksler, alışkanlıklar ne durumda, bu düşünüldü mü acaba? mesela küçük kız tabaktakini yiyor, sonra tabağı alıp nereye gidiyor? kibarlığından mı kaldırdı, yoksa kaynağını bildiğinden daha istemeye mi gitti? her ikisini de bir anda midesine indiren çocuk 20 dakika beklemesine rağmen deneyi müspet bir sonuçla mı bitirdi? bunlar bilinmeden, düz düşüncelerle bilim yapılmaz...

  ben olsaydım 20 dakika bekleme boyu süresince oyalanır, o tabaktaki marshmallow'u unutmaya çalışırdım. ikincisi geldiği zaman ne yaparım, bakın onu düşünmem lazım...
 • izlemesi gayet eğlenceli test. tabi ki en komik anı, daha kadın odadan çıkmadan marshmallow'u yiyip çıkıp giden kız.*