şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: mars'ta atmosfer oluşturma projeleri)

  sofıa adlı astronomi uydusunun yapmış olduğu tespite göre mars'ta atomik atmosfer var. bu şu demek bir dönem mars'ın tıpkı dünya gibi bir atmosfer katmanıyla çevrili olduğu. mars'ta atmosfer oluşturmanın yüzyıllar alacak bir proje olduğu düşünüldüğünde bu keşif farklı yollar açmamıza neden olabilir.

  worfut
 • dünyada hayatı başlatan medeniyet mars'tan geldiği için şaşırmadığım olay.
 • mars'ta manyetik alan sorunun cozulmesi gerekiyor tabii once. yoksa atmosfer yapilsa da ucar gider.

  webtekno yakin zamanda bunu aciklayan bir derleme yapmisti
 • atmosferde patlamış mısır kalıntıları olduğu da söylentiler arasındadır. atmosferin kaybolmasıyla evren halkı dünyaya gelip sinema işine el atmışlar ve sinema bileti yanında illaki patlamış mısır dağıtarak hatıralarını diri tutup örf ve adetlerini o günden bugüne sürdüregelmişlerdir.
 • hayırlı olsun kardeş , mağaradan çıkmışsın.

  şaka bir yana bahsedilen olay doğrudur. zamanında marsın büyük bir atmosferi vardı. büyükten kasıt, şu ankinden daha yoğun durumdaydı.tahminlere göre güneş rüzgarları sebebiyle bu atmosfer milyonlarca yıl içinde çok düşük seviyelere indi.

  marsta tekrardan gezegenleştirme(bkz: terraforming) planları yapılıyor. pek tabi , maliyet ve gerekli teknoloji gelişmesi sayesinde başlanabilecektir. bu olay insanoğlunun uzaya açılmadan önceki 2. durağı olacak (1.si ay üsleri kurulması). tabi atmosferin insan yaşamına uygun hale gelmesi için yaklaşık 100 ila 1000 yıl arası bir zaman tahmin ediliyor.