• daha bir kaç gün önce zeytinli rock fest 2008'de izlediğim ve hakkında bir $eyler karalayacağım grup.

efendiler!

$imdi kazım koyuncu'yla birlikte bir karadeniz rock olayı ba$ladı, iyi ki de ba$ladı ve bundan bir çok insan/grup etkilendi. marsis'de de aynı $ekilde gerçekle$mi$ bu olay. bu kötü bir $ey mi elbet değil, ama zamanla bundan kurtulup daha özgün görünen $eyler de çıkacaktır.

sahnedeyken sanki kazım koyuncu'yu izliyormu$sunuz gibi hissediyorsunuz marsis'i izlerken, hem görünüm olarak hem ses olarak epey benziyorlar. zeytinli'ye dönersek zaten sıcaktan bunalmı$ bünyelere ilaç gibi geldiler. herkes eğlendi, bilmeden de olsa horon niyetine tepindi, her ne kadar bir $arkıya daha güzel organizatörler izin vermese de biz yine takibe aldık.

her cuma kadikoy'de livane pub'da çıkıyorlar meraklılarına duyurulur. ve son bir $ey, sitelerinde

" aslında burada bir "youtube" videosu vardı! youtube tekrar açılana kadar yetkililerden birinin fotosunu yayınlamayı uygun gördük." yazısının altında deveku$u fotoğrafıyla sabah sabah yüzümüzde bir gülümseme bırakmı$ gruptur. umarız hep böyle devam ederler..
  • gezi parkı olaylarına güzel bir yorum getirmişlerdir.

buyrun.

"gün gelur hesap sorar çapulci deduklerun"
  • karmate ile beraber kazım' ın yolundan hırçınca gelen iki gruptan biridir.
  • zuğaşi berepe den sonra severek dinlenilen karadeniz rock grubu. marsis dağı favorimdir. kazım koyuncuyu akla düşürür doğru. ama esas olan yaptıkları müziktir. kesinlikle dinlenilesi
  • (bkz: oy oy recebum) adlı yeni bir şarkı yayınlamışlardır. nedeni aşikar!
  • aktif karadenizli müzisyen/gruplar arasında etnik rock yapan tek topluluk.

özgün bir müzikleri var ve bu tarzı korumakta son derece başarılılar. üçüncü albümleri de şahane.

başka birtakım karadenizli isim gibi etnik müzik yapma amacıyla yola çıkıp popüler olabilme adına karadeniz enstrümanlarının üstüne basit aşk sözleri yazıp pazarlamıyorlar. (maalesef selçuk balcı iyice bu yola girdi mesela)

lazca, megrelce, hemşince gibi dillere hala sahip çıkmaları pek güzel. resul dindar, kendisini hala sevsem de, karmate sonrası iki solo albümünde de çok az yerel dilde şarkılara yer vermişti örneğin.

eğer zuğaşi berepe ile başlayan geleneğin, kazım koyuncu'nun devrettiği bir bayrak varsa bugün marsis'de.

yolları açık olsun
  • zaten severdim, ama bugün daha bir büyüdüler gözümde. çok yaşayın be!
  • barcelona'nın sahnede vuku bulmus hali...öyle bir takım ruhu öyle bir uyum ...maşallah....
  • bugün antalya gençlik festivalini coşturmuş gruptur. naif kendi hallerinde müziklerini yapan insanlardır. hem kendi şarkılarından hem de kazım koyuncu şarkılarından oluşan repertuarları gayet hoştu. takdir ettik kendilerini efenim. solist abi ciddi manada kazım koyuncu'ya benzemektedir. ama bu zerre rahatsız edici değildir aksine kazım koyuncu'yu özlemiş bünyeler için ilaç gibi bir benzerliktir.
  • tulumun eşsiz güzelliğini, gitarin yoğun notalarıyla birleştiren seyir zevki yüksek olan eşsiz gruplardan. vokalin sesi ne kadar kazım koyuncu'ya benzerse benzesin kazım ile alakası olmayan insanlar. ha, izinden gidiyorlarsa kötü mü yapıyorlar: hayır! önlerinde kazım koyuncu gibi bir lezzet varken elbette bundan esinlenecekler. bundan daha doğal bir şey de olamaz.

okan bayülgen 'ben bu kadar çirkin adam görmedim. işlerini yaptıklarında güzel bu adamlar.' tarzı bir şeyler demişti. ben de 'her karadeniz insanı gibi güzel olan bu insanlar işlerini yaptıklarında daha bir güzel oluyor.' diyorum.
hesabın var mı? giriş yap