şükela:  tümü | bugün
 • gezi parkı olaylarına güzel bir yorum getirmişlerdir.

  buyrun.

  "gün gelur hesap sorar çapulci deduklerun"
 • daha bir kaç gün önce zeytinli rock fest 2008'de izlediğim ve hakkında bir $eyler karalayacağım grup.

  efendiler!

  $imdi kazım koyuncu'yla birlikte bir karadeniz rock olayı ba$ladı, iyi ki de ba$ladı ve bundan bir çok insan/grup etkilendi. marsis'de de aynı $ekilde gerçekle$mi$ bu olay. bu kötü bir $ey mi elbet değil, ama zamanla bundan kurtulup daha özgün görünen $eyler de çıkacaktır.

  sahnedeyken sanki kazım koyuncu'yu izliyormu$sunuz gibi hissediyorsunuz marsis'i izlerken, hem görünüm olarak hem ses olarak epey benziyorlar. zeytinli'ye dönersek zaten sıcaktan bunalmı$ bünyelere ilaç gibi geldiler. herkes eğlendi, bilmeden de olsa horon niyetine tepindi, her ne kadar bir $arkıya daha güzel organizatörler izin vermese de biz yine takibe aldık.

  her cuma kadikoy'de livane pub'da çıkıyorlar meraklılarına duyurulur. ve son bir $ey, sitelerinde

  " aslında burada bir "youtube" videosu vardı! youtube tekrar açılana kadar yetkililerden birinin fotosunu yayınlamayı uygun gördük." yazısının altında deveku$u fotoğrafıyla sabah sabah yüzümüzde bir gülümseme bırakmı$ gruptur. umarız hep böyle devam ederler..
 • karmate ile beraber kazım' ın yolundan hırçınca gelen iki gruptan biridir.
 • zuğaşi berepe den sonra severek dinlenilen karadeniz rock grubu. marsis dağı favorimdir. kazım koyuncuyu akla düşürür doğru. ama esas olan yaptıkları müziktir. kesinlikle dinlenilesi
 • (bkz: oy oy recebum) adlı yeni bir şarkı yayınlamışlardır. nedeni aşikar!
 • zaten severdim, ama bugün daha bir büyüdüler gözümde. çok yaşayın be!
 • yaptıkları oy oy recebum şarkısıyla her yerlerinden öpmek istediğim, sadece bir müzik grubundan daha fazlası olan, sessiz kalmayan, karadeniz gibi olan adamlar. çok seviyorum bu güzel adamları yahu.
 • aktif karadenizli müzisyen/gruplar arasında etnik rock yapan tek topluluk.

  özgün bir müzikleri var ve bu tarzı korumakta son derece başarılılar. üçüncü albümleri de şahane.

  başka birtakım karadenizli isim gibi etnik müzik yapma amacıyla yola çıkıp popüler olabilme adına karadeniz enstrümanlarının üstüne basit aşk sözleri yazıp pazarlamıyorlar. (maalesef selçuk balcı iyice bu yola girdi mesela)

  lazca, megrelce, hemşince gibi dillere hala sahip çıkmaları pek güzel. resul dindar, kendisini hala sevsem de, karmate sonrası iki solo albümünde de çok az yerel dilde şarkılara yer vermişti örneğin.

  eğer zuğaşi berepe ile başlayan geleneğin, kazım koyuncu'nun devrettiği bir bayrak varsa bugün marsis'de.

  yolları açık olsun
 • dün akşam onuncu yıl konserine gittiğim gruptur. leman şam ve kardeş türküler'de duymaya alışık olduğumuz beyefendi ile çok da güzeldi. insan aynı kültüründen insanlarla olmayı, horon tepmeyi, karşılıklı oynamayı özlüyormuş. zaman zaman tekrarlamak lazım
 • biz eskilerden beri kemençe dinleriz. kemençenin sesi bize her zaman hoş gelmiştir ama gençlerimiz pek haz duymazlardı. "nedir bu gıy gıy gıy" derlerdi...

  en son bir konsere gittim, açık hava konseri...bildiğiniz üniversite gençliğinin dinleyicisi olduğu konser. konser hazırlıkları yapılırken kenmençecini o "gıy gıy" sesi gelmeye başlayınca öğrencilerin nasıl bir "oooo" çektiğini görünce bu konuda epey yol aldığımızı anladım. gençler bir şekilde kemençeyi, tulumu sever olmuştu. bunda hiç şüphesiz ki marsis gibi grupların payı büyük. sanırım onların hedeflerinden biri de buydu ve büyük ölçüde başardılar. tebrik ediyoruz.

  kuru tebrikle de kalmak olmaz.. destek, hep destek... her ay bir albüm alma gibi bir planım var. uyarsa beklerim.