• mars'ta kaydedilen ilk sestir.

ayrıca.

gece gece tüylerim ürperdi lan.
  • üşütmüştür.
  • bir gezegenden yapılan ilk ses kaydıdır.

mars rüzgarının, uzay aracının güneş panellerine vurmasıyla oluşmuştur.

edit: dünya dışında bir gezegenden yapılan ilk ses kaydı olacak doğrusu. ilk ses kaydı 1877 yılında thomas edison tarafından dünyada yapılmış.
  • kırk yıldır marsa alet erdevat gönderen nasa'nın aklına daha yeni düşmesiyle kaydedilen ses.
  • o kadar heyecanlandırdı ki bulunduğum mekanda açtım duyamadım. yan masadaki kızın kulaklığını istedim dinlemek için. dinledik verdik a.k. sanki kulaklığını skcez bunlar hep kezban lan. whatsapp'tan arkadaşına yha yhanımdki bana yazdı yhaaa der şimdi bunlar. bilim bu bilim eşşek.

edit: gerçekten heyecanlandıran bir ses. ordaki de burdaki da rüzgar lakin farklı bir heyecanı var bu uzayın. kulaklı takıp dinleyin çok derinden geliyor.
  • yaklaşık 225 milyon kilometre mesafeden tüyleri diken diken eden rüzgardır.
  • ne guzel be.
    insanoglu guzel seyler yapiyor.
    ama oyle tatli esiyorki, insanin marsta oturup bir cay icesi geliyor.
  • efil efil be.
    şahsımı heyecanlandırmış ve duygulandırmış sestir. dogmatik inanç sisteminin aksine bilim etik ilkeleri doğrultusunda kullanıldığı takdirde günden güne çürüyen insanlığın ve doğanın umudu olmaya devam edecektir.
  • o meşhur space sounds kayıtlarındaki satürn kadar olmasa da insanı korkutan bi dinginliğe, derinliğe sahip ve gezegenin yüzeyinden alınmış sestir.

kendi güneş sistemimiz bile bu kadar bilinmezlerle doluyken deep space terimi tek başına adamı ürkütmeye yetiyor. o kadar büyük ki, oralarda bir yerlerde neler oluyor diye merak etmek bile yorucu
  • günün birinde mars'ta olursak "esmiyor" esprisi yapamayacağımıza işarettir.

doğal kaynak suyu da bulurlarsa mars'ta damacana fiyatları düşer.

şaka bir yana gerçekten güzel bir deneyimdi...
hesabın var mı? giriş yap