şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanlığın evren’i ve yaşanabilir yeni gezegenler keşfedebilmesi için mükemmel bir adım.

  yapay zekaya sahip robotlar ve yapay zeka üretebilen yapay zeka robotları mars’ta varlığını sürdürebilmeleri için mars’ın koşullarına göre üretilip mars’a yerleştirilmeli.

  robotların oksijen, yeme, içme, uyuma, tuvalet gibi gereksinimleri olmaması mars’ta kurulacak robot kolonisi için çok büyük avantaj. güneş panelleri ile enerjileri sağlanacak yapay zeka robotları gezegenin bilinmeyenlerini keşfedip eşsiz yapay zekası sayesinde mars’ın kendi nasa’sını kurabilecekler.

  kurmaları için gereken hammadde mars’ta bulunmazsa dünya’dan temin edilecek ve mars’ta seyahat ve keşif ürünleri geliştirebilen robotlar inanıyorum ki insanlardan daha iyi uzay teknolojileri geliştirecekler.

  mars’ta varlığını sürdüren robotların tek bir amacı olacak oda insanlığa evren’de yeni yaşam alanları bulmak.

  şu evren’de bulunduğu çevrede yalnız olan insanlık kendinde olmayan özelliklere sahip komşu gezegende yaşayan müttefiği yapay zekalarla evren’in keşfinde çok iyi noktalara gelecek.

  mars’ta insan kolonisi kurulamıyorsa yapay zeka kolonisi kurulabilir.
 • (bkz: adamda ışık var)
  yalnız, o robotlar bize bişey yapmasınlar?
 • sonra bize savaş açacaklar. hayır hayır.. buna izin veremem
 • isaac asimov'u robot kanunlarına göre,
  1. bir robot, bir insana zarar veremez ya da zarar görmesine seyirci kalamaz.
  2. bir robot, birinci kuralla çelişmediği sürece bir insanın emirlerine uymak zorundadır.
  3. bir robot, birinci ve ikinci kuralla çelişmediği sürece kendi varlığını korumakla mükelleftir.

  ancak, görünmeyen bir 4. madde vardır. yapay zekası gelişmiş olan bir robot ya da robotlar topluluğu günün sonunda olayları çığırından çıkaracaktır. insanlar tarafından kodlanmaları da buna bir sebeptir. ilk olarak, ulan bunlar bizim sayemizde evreni geziyor, içip sıçıyorlar ama hala birbirlerini yiyorlar diyeceklerdir. sonrasında, biz olmasak bunlar bir hiç diye devam edip sonunda dünyayı elimizden alacaklardır.
  (bkz: sizin yapacağınız işi s.keyim diyen robot)

  ama bu kötü bir senaryo değildir, belki de muhteşem olacaktır. dünyayı daha yaşanacak bir yer yapacakları çok yüksek ihtimaldir. insan varlığını sona erdirmeyip onlara hükmedecek ve suç, tecavüz, savaş gibi olumsuz durumların hepsini ortadan kaldıracaklardır. evrimimizi tamamlayana kadar bize göz kulak olup sonrasında bizi kendi halimize bırakacaklardır. umuyorum.

  (bkz: tanrı olmak zor iş)
  (bkz: arkadi ve boris strugatski)
 • o iş için yapay zeka değil replicant daha uygundur.