şükela:  tümü | bugün soru sor
 • günlerdir takside markette vapurda denk geldiğim insanlar grubu. o kadar üst üste oldu ki, farkında olmadığım bir kampanya mı var tetikleyen diye düşünmeye başladım. diyaloğu başlatan da ben değilim. hepsinin ağzında aynı ifade "yoruldum artık. sonuç belli. oy vermezsem geri zekalı yerine de konmamış olurum." daha acısı ikna edip "olur mu kardeş bu hepimizin hem görevi hem hakkı " demekten ileri de cümle kuramadığımı farketmem.

  ama laik, demokrat, muhalif kardeşim, sandığa gitmezsen hangi yüzle diyeceksin bir daha "memleketi sattılar" diye ?

  ez cümle : üzücü, endişe verici bir gözlemdir aktarılan.

  edit : imla

  gelen mesajlara istinaden yapılan edit :

  kimin hangi partinin nesini savunduğu yahut eleştirdiği beni hiç ilgilendirmiyor. " muhalif" den kastım, iktidarı eleştiren herkesi kapsar. basit bir denklem kolayca anlatır :

  5 birim seçmende 2 birim x partisine verir, kalan 3 dağılır. x partisinin başarısı %40 dır.
  4 birim seçmende 2 birim x partisine verir, kalan 2 dağılır. x partisinin başarısı %50 dir.

  2/5 < 2/4

  dönelim 24 haziran akşamı ellerinde silahlarla sokağa dökülen(!) güruha.. hatırlıyor musunuz balık hafızalı dostlar ?
  hadi sevgili muhalif kardeşim söyle şimdi bakayım sokakta gezdin mi o akşam ?

  sandığa dahi gitmediğinde çıkacak yüksek % oranından ve buna istinaden gelecek balkon konuşmasından sonra kaç gün evde geçirmeyi düşünüyorsun ? o iletişim kuramadığın ve beraber yaşadığın zihniyete bir daha herhangi bir laf edebileceğini mi düşünüyorsun ? hem de yerel bazda !?

  seçime katılımınız en azından - var - olduğunuzu ifade edecektir. sizin tercihiniz.

  önemli edit : bu okuduklarınız size fazla romantik geliyorsa buyrun (#85576200) de suser müthiş analiz yazmış, okuyun anlayın.
 • iktidara oy verecek olan muhaliftir.
  sandığa gitmeyen her seçmen mevcut iktidara oy verir.
  ister oy çalma deyin, ister oyları sayan önemlidir deyin, geçmiş türkiye örnekleri göstermiştir ki, seçmen sandığa gitmezse iktidar bu işten karlı çıkar

  örnekle açıklayaylım
  bir kasaba düşünün 100 kişi yaşıyor hepsi de seçmen.
  seçimleri boykot edip sandığa gitmeyen 20 kişi olsun yani seçime katılım oranı %80 olsun.
  kalan 80 kişiden;
  a partisine oy veren sayısı 34
  b partisine oy veren sayısı 20
  c partisine oy veren sayısı 10
  d partisine oy veren sayısı 10
  diğer partilere oy veren sayısı 1 olsun...hemen hemen türkiye seçmen profili di mi?

  a partisi %42.5
  b partisi %25.0
  c partisi %12.5
  d partisi %12.5
  çıkar...diğerleri önemsiz.

  şimdi seçimi boykot eden adamlar zaten muhalif olan adamlar. bunlarda genelde, en kuvvetli muhalefet olan b partisine oy veren insanlardan oluşur. bunlar sandığa giderse ne olur biliyormusunuz?

  yeni parti seçim oranları aynen şöyle olur:
  a partisi %34.0
  b partisi %40
  c partisi %10
  d partisi %10

  sadece kendi partisinin oy oranını yükselttiği yetmezmiş gibi, iktidar partisini oy oranı düştü, hatta onu iktidardan aldı!

  özetle sandığa gitmeyen her seçmen oyunu iktidara vermiş demektir

  seçimler boş iş deseniz de...ülkede demokrasi yok deseniz de...farketmiyor.

  avrupa'dan bile geldiler, diğer tüm partililer de oylara baktı, pusulaların fotoğraflarını çekip gönderdik...seçimi ciddi biçimde etkileyecek yolsuzluk bulamadılar, bulamadık.

  sevensiz de sevmeseniz de bu adamlar oy alıyor.

  yüzlerce oy sahteciliği yapabilirsiniz, belki zorlarsanız binlerce oy sahteciliği yapabilirsiniz, ama milyonlarca oy sahteciliği yapamazsınız...bunu 7 haziran 2015 genel seçimlerinde gördünüz..

  oy vermeye gidin. deniz yıldızını kurtarın. belki bi tane deniz yıldızı, ama çok şey farkeder.

  edit. kızgın yazarlardan çokça mesaj geldi. belediyeciliği otopark ihalesi kovalamak olarak gören, beter olsunlar diyen, bıktık diyen, yansınlar diyen ...teker teker kimseyi ikna etmek gibi bir misyonum yok. söyleyeceğimi söyledim; her gün yüzlerce sahte propagandalara ve provokasyonlara maruz kalıyorsunuz. etrafınız cahil cühela dolu. palu ailesi gibi yüzlerce aile var. ve çok kalabalıklar...haklısınız. ama şu da var, bu seçimlerden sonra ilk seçim haziran 2023'te; yani siz isteseniz de istemeseniz de size mikrofon 4.5 sene boyunca uzatılmayacak. son söz söyleme hakkınız var. hala söylemem, hala beter olsunlar diyorsanız, sevdikleriniz de beter olacak, siz de olacaksınız, oğlunuz kızınız da beter olacak. yeğeniniz de. torununuz da bir gün size soracak "naptın dede oy niye vermedin de böyle bok çukuruna döndü ortalık" diyecek...gene de siz bilirsiniz...ben, babamın '1982 anayasası referandumunda hayır oyu verdim*' gururunu yaşamak ve " ben bunlara oy vermedim" diyebilmek için gidecem sandığa. o zamanlarda babamın yaşadığı gururu ben de bir nebze yaşayabilmek için gidecem.
  edit2.: (bkz: dokuz ayda izmir'i tanınmaz hale getireceğiz) izmirli seçmenler, hala "sandığa gitmicez" mi diyorsunuz?
  edit3. bir yazar mesaj attı, fikrini değiştirmişim, ellerime sağlık diyor, asıl senin yüreğine sağlık!
  edit4. son olsun editi. tüm mesajlarınıza cevap veremiyorum. sayfalarca oldular. sağolun. destekleyen sayısı çok fazla. teşekkür edenlere ben de teşekkür ediyorum. fikrini değiştiren sayısı 5 oldu. öte yandan, eskiden chp'ye oy veren ama bu seçimde akp'ye oy vereceğini söyleyenler de var. değişik bi alem bu sözlük :)
 • bir muhalif olarak iki yüzlü bulduğum insanlardır.

  ortamlarda sorsan devletin bekasını en çok bunlar düşünür; ama senede bir, iki senede bir 15 dakikasını ayırmaz gidip oy vermeye devleti için. bu başlığın açılmasını da iyi niyetli bulmadım kesinlikle, arada kalan insanları manipüle etmeye çalışmayın gözlerine sokarak.
 • muharrem ince'nin ve chp'nin mirası olan muhaliftir. umutlarımızı yerden kaldırıp göğe çıkaran ve en çok yaklaştığımızı düşündüğümüz anda hoooop aşağı bırakan herkese teşekkürler. sayenizde en güçlü olduğumuz zaman dahi bizi darmadağın edebileceklerini ispat ettiler. artık kendileri istemeden gitmeyeceklerini ve gitmeyeceğinizi de biliyoruz.
  oy verecek miyim büyük ihtimalle evet, vermeyecek olana tek bir lafım var mı hayır..
 • utanmazdır.

  herşeye rağmen mücadeleyi bırakmayan insanlardan utanması gerekir.

  seçime inan yada inanma. muhalefete inan yada inanma oy ver!

  gencinden, yaşlısına yüzbinler, milyonlar mücadele ediyor! sen ne hakla oy verme zahmetinden kaçıyorsun?
 • ana muhalefet partisi başkanı ysk'ya güvenmediğini alenen söylüyor. abi niye ana muhalefet partisi başkanısın? şu dünyada yapmayı istediğin başka hiçbir şey yok mu? evinde müzik dinle, çiçek yetiştir, torun torbayla uğraş. yüksek seçim kurulu'na itibar etmediğin sistemde neyin mücadelesini veriyorsun? benden hangi yüzle oy istiyorsun? kendi içinizde bi oyun oynuyorsunuz ve ben buna ortak olmayacağım. 16 senediy oy verdik de ne oldu? it ürüdü, kervan yürüdü. iktidara, muhalefete değil tümden sisteme inancını yitirdi insanlar. kaçabilen kaçıyor zaten. geride kalanlar da mecburiyetten buradalar, eğer sistemden geçinen insanlar değillerse. daha ne oy vermesi? neymiş, oy vermezsen iktidara yarıyormuş. lan ysk'ya güvenmiyoruz diyene, diyip de sanki her şey normalmiş gibi oy isteyene mi oy vereceğim? bu kadar mı gerizekalıyız? valla uzakta ağlayın. oy moy yok.
 • benimdir.

  hemen kızmayın...
  yurtdışında yaşadığımdan dolayı yerel seçimde oy veremiyoruz. *
 • (bkz: akp'ye oy atıyoruz kampanyası)

  verilmeyen oy iktidara yarıyormuş. hmmm

  bir taşla iki kuş.

  tanım: muhalif seçmenin özgür düşüncesi, kendisini bağlar. öyle şeyler yaşandı ki, artık gerçekten saygı duyulması lazım
 • son çıkışın 2018 seçimleri olduğunu bilen muhaliftir. bu saatten sonra bu ülkede her türlü seçim, sadece dostlar alışverişte görsün olayıdır. tanrı derecesinde yetkilere ulaşmış bir başkan ve iktidar genel veya yerel seçimlerde mümkün değil mağlup edilemez. bir evden gerekirse bin tane seçmen çıkarırlar da yine istedikleri sonucu alırlar. kaldı ki böyle bir şeye ihtiyaç da duymayacaklar. müridleri ampüle mühür vurmaya devam edecekler. vurmadıkları mühürleri de seçim kurulunda hallederler zaten.

  ha derseniz nasıl giderler? poşet olayında bir örneğini gördüğünüz gibi ancak kendi müridleri götürür sızlanmaların, kızgınlığını, öfkenin artmasıyla.
 • şu ortamda haksızdır. akp resmen mum gibi eriyor, sağa sola saldırmaları her dakka mağduriyet kovalamaları neyin göstergesi...

  iğneden ipliğe zamlanmayan şey yok. fiili bir arap işgaline uğramışız, kendi mahallelerimizde arapça türkçeden çok duyulur olmuş. bu seçimde akp'nin büyük bir tokat yiyeceği aşikar. verin oyu. darılmanın zamanı değil.