şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bisim maallede bi taane dişi kedi var
    mahallenin bütün kedileri onun peşinde koşuşuyo mart ayi boyunca meslegini konuşturuyo hatun..
  • mart ayında kedilerin kızıştığı* doğrudur; ancak bu demek değildir ki sadece mart ayında böyleler. çok yaygın ve eski bir kalıptır bu. yani kedilerin en arsız olduğu ay mart ayı değildir sadece kedilerde bu dönem şubat sonu mart başı gib başladığı için bu böyle söylenir.
  • nedense hep sınav haftalarına denkgelır bu donem, cıkardıkları ses sızı uyutmaz bır yandan dıger yandan kedıler bıle hayattan nasıl zevk alınacagını bılıyor sen napıosun burda mal gıbı yalnız uyuyorsun dedırtır ayrıca bu kedılerden erkek olanları utanma bılmezler dısıler ınsanların oldugu bolgeye kacar ama erkek mekan ayrımı yapmadan affetmez
  • abuk subuk sesler çıkaran, genelde kıçları havada yürüyen kediler. di$i olanlarının yere sürüne sürüne ilerlediği bariz olarak görülmü$tür.
  • evinizde erkek kedi varsa hele bir de aylardan mart ise dışarıdan da kedi camiasının kendi dillerinde yihhuuu obarey anlamlarına gelen miyavlamaları duyuluyorsa evdeki kedinin dışarı çıkmak için yapmayacağı şey yoktur.
  • mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları her zaman erik ağaçlarında çiçek, çilek ağaçlarında pıtırcık açtıracak değil ya kedileri de etkiledi bu sene. mart ayı gelmeden yüksek desibelli "oouuuuuuvvvvvv vaauuuuuuuuu" seslerini çıkartmaya başladılar. her gece aynı ses, her gece ayrı dert.

korkmadığım nadir hayvanlardan olan kedilere her zaman ayrı bir sempati ile yaklaşmısımdır. bu sevgimi de sokak kedilerinden birine "minnoş" adını koyup, ona manevi babalık yaparak iyice uç noktalara çıkarttım. normal zamanlarda peynir ile beslediğim mahallenin aklı başında kedilerinden minnoş hanım kızım, mart ayı gelince af buyurun oluyor kırk yıllık orospu. her akşam aynı saatlerde kafasını dikip balkondan peynir atmamı bekleyen minnoş gidiyor, yerine götü sürekli havada, arabaların altından çıkmayan bir minnoş geliyor. yarım kalıp ezine peynirini soluksuz yutan minnoş, acıkmak nedir bilmiyor mart aylarında. yavrum diyorum, pisi pisi diyorum, yapma etme diyorum. bir türlü laf anlatamıyorum. her gece başka bir kuytu köşede ne idüğü belirsiz kedilerle iş pişiriyor. bir kere evlat dedik sahiplendik. artık atsan atılmaz, satsan satılmaz.

hadi bu kedicik hayvandır, laf söz anlamıyor. bizim üst kattaki hayvan evladına ne demeli. adam mart ayına bir hafta kalınca senelik izine çıkıyor, nisana kadar evde kampa giriyor dürzü. yatakları da ilk evliliklerinden kalma, her nefes almalarında ayrı ses çıkartıyor. iş üstünde çıkarttıkları sesi siz düşünün. sabahtan akşama kadar yatak gıcırtısı, geceden sabaha kadar bir de kedilerin mırıltısını dinlemekten psikoloji kalmadı bende.

mart ayı dert ayı diye boşuna dememiş büyükler..
  • gecenin bir yarısı birini boğazladıklarını düşünmeme neden olan kedilerdir. ulan ben böyle boşalmıyorum, nereden çıkıyor bu kadar ses.

edit: ses dişiden çıkıyormuş, benden bu kadar ses çıkmaması normal o zaman. * *
  • sabah yürüyüşümde denk geldim kendilerine. dişi olan mart ayı kedisi yere yayılmış ve kılını kıpırdatmadan sadece şehvetle ciyaklarcasına bir miyav patlattı ortaya. ardından erkek olan mart ayı kedisi, adeta panter edasıyla, yolun karşısından, yoldan geçen arabaların altında ezilme tehlikesini hiçe sayarak kahramanca fırladı o dişi kedinin karşısına. karşısına? bundan sonrası o mart ayı kedilerinin özeline giriyor. ben sabah yürüyüşüme kaldığım yerden devam ettim.
  • grup yapmayı seviyor bu keraneciler. yaklaşık son bir aydır bizim balkon hem sote hem de bu soğuk ankara kışında nispeten sıcak diye her gün gece gündüz altı yedi kedi toplaşıp geliyor oradan biliyorum.