şükela:  tümü | bugün
 • macar folk sarkicisi. kendisini deep forest'in martas song'unda sample'lanan huzur verici sesinden taniyoruz. ayrica bol oscar odullu english patient'de vokalleri duyuluyor.
  muzsikas adli grupla da calismalari var.
 • 1961 doğumlu macar müzisyen. çocukluğundan bu yana müzikle haşır neşir olan marta, 1980'de muzsikas'a katılıp, turnelere çıkınca ünlenmeye başlamış ve muhteşem yorumculuğuyla liszt award vesair derken ödül üzerine ödül almıştır. apocrypha ve kısmet gibi solo albümleri de vardır. huzurla coşkuyu birarada yaşatan dünyalar güzeli bir rengi vardır sesinin. bulgarian melody'deki ömre bedel mustafa ünleyişi misal.
 • 1996 tarihli albümü kısmet'i de bir yerlerden bulup dinlemek farzdır.
 • duru sesli, macar sanatçı.

  sesi, söylediklerini anlamasanız da tüylerinizi diken diken eder. hüzünlü hikayeler anlatır, hissedersiniz.
 • "szerelem" isimli şarkısının "english patient" filmindeki etkisi, filmin ilgili sahnelerini gölgede bırakacak kadar güçlüdür. şarkının çaldığı ilgili sahne şarkının yanında sönük kalıyor, ki bu sahneler aynı zamanda filmin en can alıcı sahneleridir. bu sahneler ya daha başka olmalıydı, ya da bu parça o sahnelerde olmamalıydı. szerelem kelimesi macarca da aşk anlamına geliyor. sanki yönetmen önce bu şarkıyı, bu harika sesli macar kadından dinlemiş ve dinlerken de aklına bu hikaye gelmiş gibidir. yani, son 50 yılda çekilmiş en masalsı aşk hikayesinin anlatıldığı bu güzel filmin hikayesi.
  http://www.youtube.com/watch?v=qbooa3pzpg8
 • rüzgar sesli kadın.
 • omohide poro poro'yla tanıdığım; insanda hem kaçıp gitme, hem kalıp kök salma isteği uyandıran tınıların sahibi kadın. sebo ensemble ile seslendirdikleri sandor weores şiirleriyse bambaşka bi yerdedir benim için.
 • birbirinden güzel halk şarkıları söyleyen 1957 budapeşte doğumlu macar sanatçı, muzsikás'ın ebedi vokalisti. gruptan bağımsız hazırladığı solo albüm sayısı da fazladır. ulaşabildiklerim: négy dal (1989), apocrypha (1992), kısmet (1996), high days (2000), i can see the gates of heaven (2008).
  macarca dışında birçok farkı dilde (sırça, bulgarca, yidiş, hintçe, ...) söylediği şarkılar; verdiği barış mesajları ve değişmeyen seküler tutumuyla 2010 yılı unesco dünya barış sanatçısı ödülünün sahibi olmuştur.*
  huzur ve sükunet arayanlar için şöyle birkaç şarkı örneği bırakıyorum. gerek youtube gerekse spotify'da fazlası var.

  fuvom az enekem
  en az ejjel nem aludtam egy orat
  szerelem zserelem
  sino moi
  esteli ima