şükela:  tümü | bugün soru sor
 • http://blog.eun.org/…gday2009/upload/martenitsa.jpg
  http://cupandcross.com/…s/2010/05/baba-marta-41.jpg
  http://www.miladotours.com/…f/pages/martenitsa2.jpg
  http://www.shopbulgaria.com/…00_4000_1266328503.gif

  mart ayında bileklerde görülen kırmızı beyaz ipten bileklik şeklide de olur. ilk leylek görüldüğünde çıkarılır. türkiye'de bulgaristan göçmenlerinin çoğu tarafından devam ettirilen bir gelenektir.
 • hediye edilen martenickami bagladim bilegime. baglarken de dileklerimi tuttum. ankara ya henuz bahar gelmese de , batil inanclari olan biri olarak havalar isinir diye dusunuyorum. martenickanin bana ogrettigi ise kus turleri oldu sanirim. artik leylek, kirlangic, turna ve marti neye benziyor biliyorum. buna dayanarak egitici bir bulgar gelenegi diyorum.
 • mart ayına girerken takılır, mart ayında esen rüzgarın kötü esmerliği üzerimizde kalmasın diye.
  yani, mart karasını atmasın diye takar, mart ayı bitince çıkarırız kırmızı-beyaz ipi.
 • bir ay geriden takip ettiğim bulgar geleneği.
  dün gece martenickamı ördüm, dilek tuttum ve bileğime bağladım. hava da zaten pek bahar gelmiş gibi olmadığı için bu gecikmeyi çok dert etmiyorum. bileğimde gördüğüm kırmızı beyaz ip bana dileğimi hatırlatıyor, yüzümde bir gülümsemeye sebep oluyor ve her geçen gün, dilediğim günlere daha da yaklaştığımı hissettiriyor. mütevazi dileklerimin gerçek olması için bu motivasyon bile yeterli.
  senelerdir bu geleneği kendime göre yorumluyorum. martenickamı leylek gördüğümde değil, ya dileğim gerçekleştiğinde ya da kendimi çok mutlu hissettiğim ege sahillerinde küçük bir ritüelle terk ediyorum. her ilkbaharı sabırsızlıkla bekliyorum.
 • hep takmak istediğim ve koca mart ayı boyunca unuttuğum gelenek. ama önümüzdeki sene mart ayında kesin takacağım. güzel görünüyor lan.

  bide ismini bilmediğim bir şey daha var. düğünlerde yakalara takılan beyaz gül, oda çok tarz oluyor.
 • geçen sene havada leylek gördüğümüzde bulgaristanlı bir arkadaşım bahsetmişti marteniçkadan. bulgaristan'da mart ayı geldiğinde kırmızı-beyaz iplerden süs yapıp saçlarına ya da bileklerine takarlarmış. havada gördükleri ilk leyleğin ardından ya bir taşın altına saklarlarmış ya da çiçek açan ilk ağacın dalına bağlarlarmış; dilekleri kabul olsun diye.

  anlattığında nisan ayındaydık. çok üzülmüştüm vakti geçmiş diye. zira severim böyle eğlenceleri, dilek tutup beklemeyi, umut etmeyi...

  çocukluğunda bugaristan'dayken dört gözle beklermiş arkadaşım marteniçka takmayı. ben bu sene ondan daha hevesli bekledim mart ayının gelmesini.

  yarın büyük gün. beraber hazırladık marteniçkalarımızı. tuttuk dileklerimizi. gerisi bahara kalmış. heyecanla bekliyorum ağaç dallarında göreceğim ilk çiçeği...
 • gün itibariyle bileklere dolanması gereken takı. dünyada pek çok medeniyette çeşitli yöntemlerle var olan baharın gelişini kutlama ritüellerinin bulgar versiyonu. baharın gelişi yılın başlangıcı, doğanın uyanışı olarak kabul edilir. kutlanmayı hak eden gerçek yılbaşı baharın gelmesi olduğu halde neden kışın ortasında yeni yıla girdiğimizi kabul ediyoruz diye düşündürtüyor insana.
 • 2 gün evvelinden bileğime takıldı bundan. dilek tutmayi akıl edemedim ama çok güzel durdu.
  erkek adama olur mu olmaz mi derken manasını anlattılar daha bir hoşuma gitti.

  hiç çıkarmasam da olur bileğimden...
 • ne oldugundan haberdar olmadigim vakitler, yani gecen sene mart ayinda bir agaca asilmisken bulup "a ne guzelmis" deyip koluma taktigim ve manasini bir adet hediye martenicka aldiktan sonra ogrenip sasirdigim. (ne de bicim bir cumle oldu). acaba takanin dilegine zeval getirmis olma ihtimalim var midir diye tasalandim. zira hala kolumda kendisi. suandan itibaren nasil bir prosedur uygulamali kimbilir.
 • bahar mevsiminin ilk ayı olan martın 1'inde takılan kırmızı beyaz bilekliktir. leylek ya da çiçekleri açmış ağaç görüldüğünde o bileklik çıkarılır ağaca bağlanır ve dilek tutulur. bir bulgar geleneğidir.