• geçenlerde kısa mesafe taksiye bindim. taksici yol boyunca martılara küfretti. çok işimizi kesti diye. dedim ki abi siz de kısa mesafe almıyordunuz önceden. yanıt olarak geçmişte yaptığımız eşşekliğin bedelini ödüyoruz dedi. yorumsuz aktarım.
  • gün sonu şarjı biten martıları toplayan ekibi izlemenizi tavsiye ederim . tıpkı adam kaçırma operasyonu heyecanında çalışıyorlar.
    -direğe bağlanmış martı, birazdan olacaklardan habersizce uyuyor
    -martının yanına penceresi olmayan bir panelvan araç yaklaşıyor ve hızlıca kayar kapısı açılıyor
    -araçtan çıkan kişi hızlıca martıyı ağaçtan söküyor ve ağızını kapatıp panelvana sürüklüyor.
    -araç sonrasında hızlıca bir sonraki avı için yola koyuluyor...

(edit ) gelen mesajlara ortak cevap ;

-evet arkadaşlar panelvan araç genelde beyaz renkte oluyor . ( nadiren yeşil kaplamalı firma aracı )

-martıyı direkten söken arkadaş şifre mi yazıyor yoksa başka bir kart okutma sistemi mi kullanıyor onu tam olarak göremedim. her şey o kadar hızlı oluyor ki...
  • yasaklansıncılar hemen doluşmuş. öncelikle hayatını kaybeden vatandaşımıza tanrıdan rahmet diliyorum.

bu uygulamayı hesaplı bulmadığım için ulaşım aracı olarak kullanmadım ancak zevk için müsait bir zaman diliminde kullanmayı istiyorum.

"kaza oldu yasaklansın!!." düz mantık bu yorumu okuyan başka kişilerde aynı yorumu yazıyor. trafikte her gün onlarca ehliyetli sürücü kaza yapıyor, insanlarımız ölüyor o halde arabalar da yasaklansın? hele uçaklar hiç uçmasın.. bisiklet toptan kaldırılsın..

yahu bir kerede gelişimin önünde durmayın. mesele martı da değil mesele bizim zihniyetimizde. biz kurallara saygılı olursak, uyarsak zaten bütün ulaşım araçlarında kazalar minimum seviyeye inecektir.
  • taksiciler yakında yürüyen yayalara da itiraz ederlerse hiç şaşırmam.
  • maalesef ülkeyi öyle bir böldüler ve kendilerinden olmayanları öyle bir ötekileştirdiler ki artık kendimizce hayatta kalabilmek ve ülkede yaşamaya devam edebilmek için savunma geliştirip kendi yolumuzu çizmeye zorlandık. teknoloji tercihlerimiz bile politik olabiliyor artık.

martı scooter'ın ceo'su olduğu söylenen kişinin açıklamalarını henüz dinledim (bkz: martı'nın ceo'sunun açıklamaları). belki piyasada tutunmak için söylendi belki de gerçekten samimiyetle söylendi sözleri, bilmiyorum ve bu da zerre kadar umrumda değil. benim için şu dakika itibarıyla bitmiştir. gebertseler kullanmam ve kullandırtmam.

dinlerken tüylerim diken diken oldu. bu kadar hükümet aşığı bir açıklama kafama silah dayasalar yapamazdım herhalde. insanlar da günlerdir bunlar için yok yere çabalayıp açıklama falan yapmaya kasıyordu. gerçekten yazık.

tez zamanda batmalarını diliyorum. bütün samimiyetimle diliyorum bunu. umarım batarsın martı. ama öyle böyle değil, bayağı bayağı feci şekilde batmanı diliyorum. çalışanlarına bir şey olmadan batmanı diliyorum ama. onların günahı yok çünkü. o nasıl olacak orasını bilmiyorum gerçi. utanç verici bir şirket.
  • devletin en büyük saçmalıklarından biri buna geniş izinler verilmesi.

birincisi her gördüğü direğe bağlıyorlar bunu. defalarca kaldırımı kapattıklarını gördüm. engelli vatandaşlar nasıl geçecek bilemiyorum.

ikincisi bilen bilmeyen küçük büyük herkes kullanabiliyor. ehliyeti yok. şu ana kadar nasıl ölüm olmadı* hayret.

üçüncüsü yol sınırı yok. kurallarında illa ki vardır ama kontrolü yok. ben defalarca e5te gördüm yanımdan gidiyor. tam ben geçerken kullanan kişinin bir başı dönse arabamın altına girse ne olacak. vicdan azabı mi sayayım başının derde girmesi mi kan parası mı? ya da toplu söyleyeyim hayatının sikilmesi mi?

baştan sona saçmalık. ve devlet uyuyor.

edit: birçok yazardan aldığım mesajlarla gördüm ki ölüm de yaralanmalar da maalesef olmuş. inşallah güzel bir düzen getirilir bu sisteme.
  • ceo'sunun hamaset dolu açıklamalarından bağımsız olarak söylüyorum, ben ya gazı ya freni bozuk yada tekerleği dönmeyen martılar ve yaşadığım bazı olumsuzluklar sebebiyle artık kullanmıyorum. kaldırımda kullanınca insanlara rahatsızlık veriyor, yolda kullanınca da tehlikeli bence.

ekşi'de bazı şeylerin fanatizmi yapıldığı için insanlar kötü deneyimlerini yazmaktan çekiniyor ama benim bindiğim arızalı martıları bir tek ben fark etmiş olamam. her defasında 3-5 lira atıp martı değiştirmek, laftan anlamayan müşteri hizmetleri ile uğraşmak saçma. startup değil digiturk sanki.

taksiciler oç diye martıcılar melek olmuyormuş demek ki. biri beddua etmiş, benim dileğim kendilerine çeki düzen vermeleri, kurtuluş savaşında falan savaşmadıkları, scooter kiraladıklarını hatırlamaları.

ayrıca: (bkz: #111227723)
  • bir adet beyin fakirinin kaza yapmasına neden olmuş araç.
    düşünsene, daha önce hiç kullanmadığın bir araç alıyorsun, araba kiralıyorsun mesela.
    sağına soluna bakmadan, hiçbir şey kontrol etmeden ilk yaptığın şey yokuş aşağı sürmek oluyor, bravo.
    bu aracın freninin bozuk olmasında bir önceki kullanıcının, arıza bildirildiyse ve cihaz hala aktif konumdaysa martının suçu vardır, ama kardeşim bu senin iq nun ayak numarandan küçük olmadığı anlamına gelmemektir.

bir ihtimal daha veriyorum yukarıdaki buz gibi hikayeye:

(bkz: orospu çocuğu taksici)

edit: imla.
  • daha önce hiç kullanmadım ve muhtemelen de hiç kullanmayacağım. yine de kullanımına karşı değilim. öğrencilere, vatandaşa kolaylık sağlayan bir araç olabileceğine de kesinlikle katılıyorum. evet, şimdi ama kısmı geliyor. üstteki arkadaşların da dediği gibi bir ülke profili gerçeği var.
    geçen gün gencin biri ben anayolda arabayla ilerlerken aniden yola daldı ve karşıdan karşıya geçmeye çalışıyor. ana yol olduğu için hızım 50-60 dolaylarında. bakın sadece bir saniyeliğine dikkatim başka yönde olsaydı allah korusun o gencin arabanın altında kalması kaçınılmazdı. 3 şeritli yoldan bahsediyoruz. ne cesaretle birden yola dalıyorsun? yaptığım frenin izi yola çıktı ve genç o kadar rahat ki dönüp bana bakmadı bile!
    arkadaşlar kullanın kullanın da ne kendi canınızı hiçe sayın ne de başka insanların başına iş açın. şu sıralar her taraftalar ve gördüğümün çoğu hiçbir dikkat göstermeden kullanıyor.
    tanım: yeni nesil elektrikli pratik ulaşım aracı olan scooter’ların kiralamasını yapan şirket.
  • bisiklet yolu olmadığı için kaldırımda kullanılan hede. ne yapsın adam çevre yolunda, otobanda mı kullansın?
hesabın var mı? giriş yap