şükela:  tümü | bugün
 • goebbels, goering, speer gibi buyuk nazi liderlerinin arasinda asla kendini cok gostermeyen adini da cok kimsenin bilmedigi ama 3.reich`in en etkin insanlarindan , kurnaz martin denilen ki$i.
  cesedi bulunamadigi icin hala arjantinde ya$adigini iddia eder yahudi genclik.
 • asıl mesleği çiftçiliktir. baslarda rudolf hess'in kurmay şefiydi ama onun yakalanmasından sonra onun yerine başbakanlık müsteşarı oldu. daha sonra adolf hitlerin en güvenilir adamı ve sekreteri oldu. ne olduğu uzun zaman bilinemedi ve yokluğunda nuremberg mahkemelerince ölüme mahkum edildi. 1973'te frankfurt savcılığı bir kafatası bulgusuna dayanarak bormann'ın 2 mayıs 1945'te berlinde intihar ettiğine karar verdi.
 • adolf hitler'in sag kolu.nazilerin uzayla baglantisi oldugu iddia edilen kisilerinden.ari irk idealizminin bas savunucularindan.
 • otto günsche ile birlikte hitler'in cesedini yakan zat.
 • 1948 yılında malmö/isveç'te soyledigi $u söz epey ilgi çekici olmu$tur:

  "bir defa daha geleceğiz, fakat bu defa dünyanın hiç unutamayacağı $ekilde olacak"*
 • bir küçüğü için (bkz: albert bormann)

  ayrıca dogru yazılışı tek "r" iledir.
 • hala ikinci dünya savaşı sonunda ölüp ölmediği her yerden komplo çıkaran mütehassıslarınca tartışıladursun, general heinz guderian'ın, bir askerin anıları eserinin sonlarına doğru(başkan yay, cilt:2, sf:312,313), bizzat görüştüğü ve yer yer münakaşa ettiği üçüncü reich'ın ileri gelen kişilerini ele aldığı kısımda bahis konusu etmeden geçmediği ve goring ile heinrich himmler kadar olmasa da hiç hazzetmediği kişidir:

  "himmler'den sonra hitler'in maiyetinin en kötü ve en korkunç üyesi martin bormann'dı. bormann, kalın yapılı, çifte gerdanlı, huysuz, kendini beğenmiş ve genellikle davranışları kötü olan bir adamdı. partinin sınırsız hakimiyetine karşı ezeli bir engel saydığı ordudan nefret ederdi ve elinden geldiğince orduya kötülük etmeye, ordu içine ve ordu ile ulus arasına nifak tohumları saçmaya; zorunlu tedbirlerin alınmasını önlemeye çalışır; iyi ahlaklı kişileri hitler'in maiyetinden ve yetkili mevkilerden uzaklaştırarak onların yerine kendi yaratıklarını yerleştirirdi (guderian biraz, hitler iyiydi de çevresi kötüydü tarzında gidiyor gibi görünse de, zamanı gelince adolf'u da yerin dibine sokmayı ihmal etmez- balamir1.) bormann, hitler'in gerçek iç politik durumdan haberdar edilmemesi için elinden geleni yapmış ve bunu sağlamıştır. parti bölge başkanları'nın (gauleiter) bile hitler'i görmelerini önlerdi... onunla sık sık şiddetli ağız kavgalarım olmuştur. zira, oynamakta olduğu karanlık politika oyunları yüzünden, zorunlu askeri tedbirlerin alınmasını daima sabote ederdi. ayrıca, sadece orduyu ilgilendiren meselelere de müdahale etmek girişimlerinde bulunur ve bunun sonuçları daima kötü olurdu. bormann, üçüncü reich'ın akıl hocası ve itibarlı kişisiydi."
 • hakkında savaştan sonra paraguay 'a kaçtığı şeklinde söylentiler dolaşmış gıyabi idam mahkumu nazi savaş suçlusu.
 • philip k. dick'in meşhur the man in the high castle* romanında adolf hitler'den sonra (hitler ya öldü ya da kenara çekildi. durumu hakkında kesin bilgi yok romanda.) führer olan nazi kişisi. romanın ortalarına doğru bormann'ın ani ölümünden sonra da başa dr. joseph goebbels geçer. yıl 1962.
hesabın var mı? giriş yap