şükela:  tümü | bugün
 • tutkunun yaptirdiklari diye de nitelendirilebilinecek kitap. sevdicegi icin elinden geleni yapmis, kitap yazma ugruna saatlerini harcamis, tum ugrasilarinin ardindan olay ve olgularin degerini kaybettiginin farkina vaarmistir.
 • bilginin tahrif gücünü anlatan klasik
 • bir adami sokakta yapilan bir saldiridan kurtarmasiyla hayati degisen martin eden'in hikayesidir...
 • yazar olmayı ilk istediğim zamanlarda beni epey etkilemiş,jack london'ın okuduğum ilk ve şimdilik tek romanı.
 • icinde gecen efemerid adli siiri hayal edip hep okumak istedigim, dus/ic/dis gucumun disinda bir iradenin tarifi.
 • etkisi uzun süre geçmeyen jack london şaheseri.
 • her gun kadiyoy'den karsiya gecerken vapurun kicinda beyaz kopuklere kendimi birakmayi dusundurur martin eden. allahtan translantikte okyanusta gitmiyorum yoksa tutamam kendimi.
 • okuduğum en iyi kitap. eğitimsiz ve fakir bir insan olan martin eden aşık olur. aşık olduğu kız kendisinden farklı bir sosyal sınıfa aittir. aşık olduktan sonra hayatını değiştirmek ister. entellektüel, eğitimli ve kültürlü insanların biraraya geldiği bu sosyal sınıfa dahil olmak ister. yeteneği, zekası ve insanüstü çabası sayesinde; geçmişte onu hor gören bu insanların özendiği, takdir ettiği ünlü bir yazar olur. ancak bu insanların arasına girdikçe bu sınıfın yozlaşmışlığını ve örnek aldığı insanların yapmacıklığını görmeye başlar. canını dişine takarak başarılı olmuş olsa da, herşey ve herkes anlamsızlaşır onun için. bu duydular içinde kazandıkça, aslında çok şey kaybettiğini anlar. hayalinin içinde kaybolur adeta. aşkı, yaşama sevgisini, inancını yitirmiştir. geçmişte daha mutlu olduğunu dehteştle farkeder. bildikçe, yükseldikçe tükenmiştir martin eden...
 • hayallerini kaybedince hayatta tutunacak baska bir dalı olmadıgını fark eden ve kendisini derinliğe salıveren saplantılı, hırslı, marazi duygusallık icerisinde kıvranan, potansiyeli cok yüksek bir roman kahramanı...
 • martin eden için neden biraz üzülmeyeyim? martin eden bendim. martin eden bir bireyci idi, bense bir sosyalist. işte bu yüzden ben yaşamaya devam ediyorum işte bu nedenle martin eden öldü.

  ... bu kitap bireyciliğe bir saldırıdır. martin eden, başkalarının ihtiyaçlarının farkına varmayan aşırı bir bireycidir. hayalleri kaybolduğunda, uğrunda yaşayacağı hiçbir şey kalmaz.

  jack london

  ben martin eden değilim ve martin eden için üzülmüyorum. onu seviyorum çünkü vi$neli brownim - ki kendisi çok yakinen bilir bireyciliğimi- öyle istiyor..
  martin kadar güçlü bir boynum, sağlam bir iradem, katıksız bir aşkım olmadı..
  ondan daha zeki ve şanslıyım.. işte bu yüzden martin eden öldü, ve ben hala yaşıyorum.
  kısıtlanmış hayatlardaki durağanlığa karşıyım, saldırdığım falan da yok..
  güdülenmekten vazgeçeli beri huzurla yaşıyorum, uğrunda yaşayacağım şeyler tükenmiyor..
  işte bu yüzden martin eden öldü ve ben hala yaşıyorum.

  gregory greg