şükela:  tümü | bugün
  • avrupa parlamentosu sosyalist grup başkanı. nasıl bir haddini bilmezlik gösteriyor, kendinde nasıl böyle bir yetki görüyor, karşısındaki kişi buna nasıl tepki göstermiyor şaşılacak şey doğrusu. demiş ki kendisi:

"türkiye'deki mevcut hükümete tam saygı göstermekle birlikte bizce en iyi çözüm chp'nin çoğunlukta olması. başbakan'a (recep tayyip erdoğan'a) saygım var ama kılıçdaroğlu'na, 'türkiye'nin chp'li bir başbakanla ab üyesi olmasını tercih edeceğimi' söyledim"

sana ne birader memleketin başında kim var, halk kimi seçti. bunlara çanak tutanlar görmüyorlar mı dır ki bu iç işlere karışmaktır. beni övsün sana sövsün mantığı ile olmaz bu işler.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25131955/
  • 28 ekim 2011'de avrupa birliği bakanı ve başmüzakereci egemen bağış'a, "bildiğim üç türkçe cümle var: zamanım yok gitmem lazım, bu benim arabam. sen deli misin? hayır ben deli değilim! ben almanım. sen deli misin? diyerek bütün apartmandan duyulduğundan emin olduğum bir kahkaha patlatmamı sağlamış komik şey.

http://www.haberciniz.biz/…almanimquot-1157509h.htm
  • kendisi;
    "avrupa'da ifade özgürlüğünün tehlike altında olduğunu düşünmüyorum. eğer durum böyle olsaydı bununla mücadele etmek için herşeyi yapardım. ifade özgürlüğü ab'deki en temel haklardandır. bu konuyu gündeme getirmedik çünkü sayın bağış bu konuda benim ve ap'nin pozisyonunu biliyor. ap soykırım meselesini birçok ortamda ve fırsata tartıştı. ben bu konuda her zaman ihtiyatlı olmuşumdur. benim kişisel kanaatim biliniyor ancak her zaman bu konuda yorum yapmakta isteksizim çünkü kendim bir alman olarak tarihimi biliyorum. yine de türk yetkililere tavsiyem eskiden beri söylediğimin aynısıdır; kendi tarihinizle yüzleşmeli ve bağımsız, tarafsız araştırmalara müsaade etmelisiniz ve bu araştırmalardan çıkacak sonuçlara da razı olmalısınız. bu bir 'soykırım' ise kabul etmelisiniz. ben fransız parlamentosu'nun da özerkliğine ve verdiği kararlara ve kabul ediilen yasalara saygı gösteriyorum. ancak bu konulardan önce daha çözmemiz gereken pek çok mesele bulunduğunu hatırlatmak isterim."
    diye buyurmuş.

egemen bağış:
    "martin'e bu konuyla ilgili sadece tarafların el atması ve çözüm bulması gerektiği noktasında katılıyorum. ancak bilinmeli ve unutulmamalı ki türkiye başbakanı ermenistan cumhurbaşkanı'na yazdığı mektupta 'siz kendi tarihinizle yüzleşmeye hazırsanız biz hazırız' demiş ve tarih komisyonu önermiştir ve bu öneri ermeni tarafınca kabul görmemiştir. türkiye tüm arşivlerini açmaya ve ingiltere, fransa ve abd gibi ülkelerin arşivlerini de kabul etmeye hazırdır. bizler politikacıyız. geçmişi değil geleceği belirlemeliyiz. politikacılar olarak tarihçilerin rolünü çalmamalıyız. biliyorum ki martin son derece pragmatik bir kişi ve onun liderliğinde parlamento'da sorunlar yerine çözümler üretilecek. bu nedenle bir kez daha yeni görevi nedeniyle kendisini tebrik ediyorum."
    şeklinde cevap vermiş.

bağış'ın ardından tekrar söz alan schulz ap'nin 1987, 2000, 2002 ve 2005'de aldığı soykırımı tanıyan kararlara atıf yaparak,
    "ben soykırım meselesi ile ilgili olarak son derece net bir pozisyona sahip bir kurumun başkanıyım ve bunun altını çizmek zorundayım ki alınan kararları savunmakla yükümlüyüm ve savunuyorum. benim pozisyonum son derece net ve bu pozisyonun yanlış anlaşılmaması için tekrarlamak zorundayım bunları. çok uluslu bir parlamentonun alman başkanı olarak her gün kendi tarihimle yaşamak zorundayım. bu tarih de kolay bir tarih değil. hergün kendi ülkemin tarihi ile yüzleşmek zorundayım. ancak yeni nesiller artık işlenen suçlardan sorumlu tutulmuyorlar. bu nedenle geleceğe giden en iyi yol tarihimizle yüzleşmektir."
    demiş...
    kaynak:haberturk

üzgünüm schulz, bu kadarcık adamsın :/
  • 17 ocak 2012'de jerzy buzek'in yerine avrupa parlementosu başkanlığına seçilen alman sosyal demokrat politikacı.

bugün ahmet şık ile görüştükten sonra da türkiye'deki demokratikleşme sürecindeki gerilemeden endişe duyduğunu belirtmiştir.

https://twitter.com/…hulz/status/185049063174057984
  • türkiye'nin kürt sorunu için özerklik tavsiye etti, genç bir sosyalist belediye başkanıyken "kürdistan'dan gelen işçileri" anlattı...

tartışma yaratacak sözler...

http://www.hurriyetdailynews.com/…929&newscatid=338
  • gezi direnişi hakkında "türkiye: polisin bu kadar ağır tepki vermesi tamamıyla orantısız ve sadece protestoların genişlemesine neden olacak" şeklinde twitter hesabından açıklama yapan avrupa parlamentosu başkanı.

[https://twitter.com/…hulz/status/341505528670859266 https://twitter.com/…hulz/status/341505528670859266]
  • erdoğan'ın brüksel ziyareti kapsamında katıldığı basın toplantısında sorulara bazen fransızca bazen almanca bazen de ingilizce cevap vermektedir.
  • abdullah gül'e "yargıyı yürütmeye bağlıyorsunuz, bravo" diyen şahıs.

o tweet
  • dün yaptığı bir açıklamada, "-ben hep türkiye'nin avrupa birliği'ne tam üyeliğini savundum. ama şu haliyle tam üyelik mümkün değil" demiş sosyal demokratların avrupa birliği komisyonu başkan adayı.

elin gavuru derler. şu adam bile bizim tayyipgillerden çok daha türkiyesever.
  • aachen yakınlarındaki hehlrath'ta 1955 yılında dünyaya gelmiştir. küçükken futbolcu olma hayalleri kurmuş fakat dizini sakatladığı için bu hayali suya düşmüştür. bunun üzerine kendi kitabevini açmıştır. sonrasında ise belediye meclis üyesi ve würselen belediye başkanı olmuştur. alman sosyal demokrat partisi'nde (spd) zamanla yükselmiş ve 1994'te avrupa parlamentosu'na (ap) seçilmiştir.

2000-2004 arası alman sosyal demokrat partisi delegasyonu başkanlığı (ap)
    2002-2004 arası avrupa sosyalist partisi (pes) grubu genel başkan yardımcılığı (ilk kez)
    2009'dan beri pes ile beraber sosyalist ve demokratlar grubu başkanlığı
    2012'den beri avrupa parlamentosu başkanlığı

görevlerini yürütmüştür.

2014 avrupa parlamentosu seçimlerinde avrupa komisyonu için sosyalistler ve demokratlar grubu adayıdır.

kısa bir hayat hikayesine şuradan izlenebilir.

klasik siyasetçilerin aksine sempatik ve esprili bir kişiliğe sahiptir.