şükela:  tümü | bugün
 • yönetmen. hala bir oscarinin olmamasi hale berry'den sonra oscar ödüllerinin geçerliliği hakkinda bize fikir veren ikinci büyük şeydir, toparlanamayan cümledir.
 • yaşayan en büyük 3 yönetmenden biri.(diger ikisinin ne önemi var? o kadar kasmayin en az 20 yönetmene daha bunu diyebilir övgünüzü dile getirebilirsiniz.)
 • (bkz: goodfellas)adli super filmin yonetmenidir..
  takdire sayandir..
 • martin scorsese taxi driver filminde kafayı sıyırmış taxi söförü travisin hikayesini anlatmıştır.film adaletten söz etmenin aksine sistemin medyanın hasta ruhlu birini nasıl kahraman haline getirebiliyor oluşudur.bu filmden sonra yeşil travis ceketleri satılmaya başlandı kendini travise özendiren bir takım lavuklar cinayet işlediler ve scorsese de bu filmden ötürü dava açıldı.
 • martin scorsese raging bullu siyah beyaz çekerek uzun süre dayanabilen renkli filmler üretmeyen firmalari protesto etti.bunun üzerine kodakta uzun süre dayanabilen filmler üretmeye başladı...ve de scorsesein filmlerinde kiliseden etkiler bariz bir şekilde görülmektedir dalai lamayı anlattığı kundunda bile...
 • bazi filmlerinde kucuk rollerde 'uncredited' olarak gozuken yonetmen :
  mean streets
  taxi driver (taksiye binen musteri)
  bringing out the dead (ambulans telsizindeki sesiyle)
  after hours
 • cogu elestirmen tarafindan, amerikanin en iyi yonetmeni olarak nitelendiren adam... aslinda italyan asillidir...
  her ne kadar filmlerinin cogu, genel hollywood tarzinda piyasa filmleri olsa da*, kendine ozgu tarzini da kabul ettirebilmis, donem donem belgesel nitelikli filmler cekmeye devam etmistir... gercekten de robert de niro ya bir cesit duskunlugu vardir... ilk akla gelenler, new york new york, taxi driver, raging bull, the color of money, unlu goodfellas, cape fear, casino, kundun ve en son bringing out the dead...
 • italyan asıllıdır martin, çocukluğunda yaşadığı çevrenin ve delikanlı jargonunun filmlerindeki etkisi derhal göze çarpar..

  kendi faşizan eğilimleriyle dalgasını geçen newyork'un gettolarına aşık bir adamdır; genelde zencilerden, kadınlardan ve köpeklerden imtina eden bir yapısı vardır..

  tabii baba/tanrı idolünü de işin içine kattık mı, rahatlıkla anlarız bu yetkin yönetmen evladımızı..

  mean street itinayla gezilmesi gereken bir arka sokak yapıtıdır; keza raging bull'daki arıza edebiyatı da okunsundur mütemadiyen..
 • 70 lerin deneysel sinemasının baş mimarlarından biridir izleyiciyi yegane silahı olan gerçekçilikle vurur
  bazıları için her yönüyle sizi hayran bırakır rahipliğe olan ilgisi little italy deki çocukluk yıllarında içinde barındığı kabadayı kültürü dolayısıyla şiddeti ,suçluları ve silahları yakinen tanıması arabalarıda unutmayalım bunlar filmlerine yoğun bir kaynak sağlar zaten scorsese sokakların dışına çıkınca hayranlarını üzer bazıları için ilham kaynağıdır
  olmazsa olmazlar- mean streets / taxi driver ...
hesabın var mı? giriş yap