• de niro ve kendisinin çocukluğunu anlatacağı bi film çekme niyeti olan, yine başrolünü de niro nun oynayacağı kesinleşmiş the winter of frankie machine adlı klasik mafya filmini yönetmesi için yapımcıların ısrarlarına henüz net yanıt vermemiş, bi ara leanordo di caprio takıntısı yüzünden kafayı mı sıyırdı acaba minvalinde endişe ettiğimiz güzide yönetmen.
  • michael jackson'un bad klibini yönetmiş kişiymiş.
  • banyodan çıkınca saçlarıyla birlikte kaşlarını da kurutmak zorunda olan yönetmen.**
  • birçoklarına göre yaşayan en büyük sinema yönetmeni. neticede her çektiği film hemen hemen hit oldu, her zaman en usta oyuncular bu adamla çalışmak istediler vs vs. bütün bu gerçeklere, bu adam hakkındaki bütün yorumları okumama, ve scorsese filmlerinin verdiği mesajlar acaba benim 2 saatte algıyabileceğimden fazlamı diye oldukça sorgulamama rağmen kendimi akademi üyesi gibi hissetmekten alıkoyamıyorum. hele son zamanların meşhur filmi the prestige den de esinlenicek olursak, scorcese filmlerinde ne en baştaki vaad ne de en sondaki prestij sahnesini bulamıyorum. her yeni filmini izlerken tek vaadedilen yine oscarlık bir film olduğu. ama film başladıktan sonra birşey vaad etmiyor, birşeyde ortaya çıkarmıyor. 2 saat boyunca belirli olaylar yaşanıyor ve sonunda film bitiyor. şahsen taxi driver, raging bull, goodfellas, gangs of new york, aviator gibi filmlerinin hiçbirinde ne gerildim, ne romantikleştim, ne hüzünlendim, ne gaza geldim, ne bulmaca çözmeye koyuldum, ne de heyecanlandım, sadece izledim ve hiçbişi hissetmedim. hatta hiçbirini bir tagline a dahi oturtamadım. tabi ben kimim milyonların gözündeki dahi sinemaya yönetmenini eleştiriyorum ama diğer yandan allahtan akademi varda kendimi yalnız hissetmiyorum.
  • --- spoiler ---

the science of sleep filminde

guy : is martin pretty ?
    stephané : martin ? martin at work?
    guy : no, martin scorsese.

şeklinde eğlenceli bir diyaloga konu olan yönetmen.

--- spoiler ---
  • the departed ile kazandigi odul oscar yerine golden globe olan basarili yonetmen
  • artık oscarı da almasını beklediğimiz nadide yönetmen.
  • bu kadar filmiyle yaklaştığı oscar'ı alacağı film muhtemelen "alamadığı filmleri kadar güzel olmamakla" nitelendirilecek yönetmen. her ne kadar filmi çok sevdiysem de, bu the departed olursa bu nitelemeyi sanırım ben de yapacağım.
  • oscar almaya çalıştığı son dönem filmleriyle onu martin scorsese yapan filmlerine ihanet ettiğini düşündüğüm yönetmen. 30 yıl önce mean streets, taxi driver, raging bull vb filmleri yapan adam bugün bu filmleri yapıyorsa ve heykelin peşinde kırk takla atıyorsa yazıktır günahtır.
  • şuan yapılmakta olan 79. oscar ödül töreninde de oscar'ı alamazsa tiyatronun ortasında cinnet getirip bi kaç kişiyi öldüreceğini düşündüğüm yönetmen.
    e kolay diil 8 kez aday ol 6'sı en iyi yönetmen dalında olsun; çektiğin filmlerin her biri ayrı efsane olsun hepsi it gibi gişe yapsın oynayanlar star olsun oscarları götürsün sense her seferinde smokini çek bütün akşam ortalıkta sırıt gereksiz espiriler yapan zevzek sunucunun her espirisine gülümse onda sonra oscar'ı çoluk çocuğa versinler sen göt ol. ben olsam o kırmızı halıyı rulo yapıp akademinin kıçına çoktan sokmuştum.

edit:oscar'ı alırken salon yıkıldı, tüm millet ayaktaydı, adam da şaşırmış zarfı kontrol ettiniz mi falan diyodu,
    scorsese yalnız oscar best director oscar'ı almakla da kalmadı, filmi the departed da toplam 4 dalda oscar kazandı. yani biraz bekledi adam (40 yıl) ama sonunda değdi.
hesabın var mı? giriş yap