• en büyük zevki amerikadaki italyan irlandalı göçmenlerin hikayelerini seyirciye anlatmak olan yönetmen.
  • leonardo dicaprio ile iki yeni filme daha imza atacak olan yönetmen.

http://www.sinemaestro.com/…sk=view&id=420&itemid=1
  • elime bir ara türkçeye çevrilmediği için tümüyle çeviremediğim ama çoğu bölümünü keşfettiğim kendisiyle ilgili bir kitap geçmişti elime. bir çok şeyi (onunla ilgili tabi) daha çok algılattırdı bana; ama şunu farkettim ki robert de niro onun için bir aralar vazgeçilmezmiş.. bir aralar tabi..
  • altın küre ödül töreninde yaptığı konuşma ile kadirşinas bir insan evladı olduğunu da gösterdi. gelmiş geçmiş büyük yönetmenlerin hepsini onurlandırdı ve onlara teşekkürlerini sundu. ödülü de eski vazgeçilmezi robert de niro ve yeni vazgeçilmezi leonardo di caprio'dan alması ayrı bir güzellikti.
  • 2010 golden globe odullerinde gosterilen film montaji ve ardindan yaptigi odul konusmasi ile scorsese'nin farkini net sekilde ortaya koymustur.

http://www.youtube.com/watch?v=mhn41adm6ha
    (4:20'den itibaren konusmasi var.)

bir de guzel sozunu ogrendik:

"movies are the memories of our lifetime. we need to keep them alive."

dusunursek dogrulugu payi sonsuz olan bir gozlem. hem sanat dali olarak sinema yeni dogan bir cocuk gibi (aynen leonarda di caprio'nun yukaridaki youtube videosunda dedigi gibi) ayrica cok hizli ilerleyen teknolojinin etkiledigi degisen yasam kosullarimizin donem donem kayit altina alindigi bir tarihi belge. simdi 1960'larda gecen bir film yapmak icin ne kadar buyuk zorluklar yasamaniz lazim, yollari bile bosaltmak imkansiza yakin belki de. 1960'larda da bugunku imkanlar hayal dahi edilemezdi ve sonucunda her devrin yasamini karelere aktaran ve de bizim devrimizin en buyuk kayit makinasi sinema.

scorsese 1970'lere damgasini vuran buyuk yonetmen benim icin. 1970'ler deyince aklima scorsese'nin sahneleri geliyor. kendisine mutesekkiriz.
  • acı çeken liseli ergenler için filmler çeken gotik kameraman. filmlerinde robert de niro ve leonardo di caprio gibi yaşayan efsaneleri oynatarak yeteneksizliğini gizlemeye çalışmış ancak bilinçli sinema izleyicisinden asla geçer not alamamıştır.
  • inci sozluk yazari olsaydim (bkz: uzun metraj çekme piç) derdim kendisine.
  • roman polanski davasında tecavüzcünün serbest bırakılmasını isteyenlerden biridir.

diğerleri (bkz: woody allen) (bkz: penelope cruz) (bkz: harvey weinstein)
  • önceki nice filmi ve shutter island'ı izledikten sonra favlanacak replenecek yönetmen olduğuna karar verdim ben kendisinin.

ssk gözlüğüne kurban martin dedem!
  • bir film yapmaya karar verdiğinde kendine şu soruyu sorduğu söylenilen yönetmen: "söyleyecek sözüm var mı".
hesabın var mı? giriş yap