şükela:  tümü | bugün
 • amerika kıtasının dünyada ilk kez yazılı olarak america olarak adlandırıldığı parseller halindeki dev haritası, almanya'da bir şatonun kütüphanesinde 1900 lerin başında, duvara asılı olarak değil, ciltli bir kitabın içinde çok iyi korunmuş olarak bulunmuştur. bu harita abd hükümeti tarafından 80 yıl boyunca satın almak istenmesine karşın, almanya hükümetinin izin vermemesinden dolayı şatoda kalmıştır. sonunda 1992 yılında izin çıkmış, harita 10 milyon dolar karşılığı abd hükümetine satılmıştır.
 • amerika kıtasına ismini verenin amerigo vespucci olduğunu biliriz ama bu ismi kimin verdiğini, hangi koşullarda kimin önerisi, kimin kabulü ile kolomb'un bulduğu kıtaya ismen çöktüğünü bilmeyiz.

  işte bu adam, o adam...

  bu haritacı abi vespucci'nin "bu kolomb'un gittiği yerler doğu asya adaları değil, yeni bir kıta" demesini ilk ciddiye alan ve haritasını 1507 yılında buna göre güncelleyen abi.

  tabi güncellenen haritada sıra amerika kıtasının bulunduğu yere isim yazmaya gelince, ilk onun keşfettiğini düşünüp yanlışlıkla mı ya da ödüllendirme maksadıyla mı bilinmez "america" yazıveriyor.

  tabi onun böyle yazmasıyla kıta amerika olmuyor ama çok popüler olan harita o dönemde başkaları tarafından da kopyalanıyor ve birçok kopya sayesinde o bölge "america" olarak biliniyor. sonraki yıllardaki yeni güncellemelerle birlikte o isim kalıyor. böylece keşfinden 10 yıl sonra kıtaya ayak basan amerigo vespucci bir iddiası da olmadığı halde, ve kendisi yapmak istese bile yapamayacağı bir şey oluyor bir haritacının kararıyla ismi ölümsüzleşiyor.

  hazin olan da ve belki de iyi ki; kristof kolomb yeni bir kıta keşfettiğini de, o kıtaya kendi isminin verilmediğini de bilmiyor..