şükela:  tümü | bugün
 • haziran 1941'de doğmuş amerika'nın ünlü mü ünlü spor spikeri. brooklynlidir kendisi. uzun yıllar basketbol spikerliği yapmış ve bir çok ünlü lafın da spor spikerliği lugatına yerleşmesinde pay sahibi olmuştur. nba maçlarındaki "yes", "for three" gibi gayet aşina olduğumuz repliklerin sahibi, daha doğrusu ilk kullanıcısıdır. he bir de "he is on fire" var o da meşhur cümlelerden biri.
  nba maçlarındaki sunumlarının haricinde amerikan futbolu maçlarının anlatımlarıyla da meşhur bir abimizdir.
  1997'de bir seks skandalından dolayı adı lekelenmiş bir efsane olarak anılmaya başlanmıştır. dava tutanaklarına göre seks partnerinin bir çok defa sırtını ısırmış ve sonrasında oral sekse zorlamıştır. bu olay sonrası işine son verilse de üzerinden fazla bir zaman geçmeden tekrar mikrofon başına geçirilmiştir.

  bir floydian olarak abiyle alakamız ise, roger waters'in perfect sense part 2 adlı eserinde bir denizaltının petrol platformuna saldırısını naklettiği bölümden kaynaklanmaktadır. şöyle diyor üstad:

  .....
  and here come the players!
  as i speak to you now, the captain has his cross hairs zeroed in on the oil rig. it looks to me like he's going to attack! by the way, did you know that a submarine captain earns 200,000 dollars a year?
  emery :that's less tax marv
  marv albert: yeah uh, less tax. thank you, emery.
  emery: you're welcome.
  marv albert: now back to the game - he fires one! yes! there goes two! both fish are running... the rig is going into a prevent-defense! will they make it? i don't think so!
 • unlu spikerin mugshoti için buyrun bakiniz;

  http://www.mugshots.org/sports/marv-albert.html
 • nba live serisinin bi kaç oyunununda da marv albert spikerlik yapmıştır.
 • nba maçlarının sevilen spikeri. sanırım en iyi kendisinin sesi gitmektedir nba maçlarına. murat kosova hariç elbet.
 • 'a spectacular move by michael jordan' deyişiyle hafızalara kazınmış, nba'in efsane spikeri.
 • bu yıl emekli olacağını açıkladı, son 2-2.5 yıldır zorlandığını hissedebiliyorduk. seksenlerden beri duyuyorum sesini, eksikliği hissedilecek.
 • bugün itibariyle emekli olmuştur
 • bu sezonun başından itibaren emeklidir zaten. ama nba kültürünün bir parçası olan "dedeye sahip çıkalım" felsefesi ve iade-i itibar maksadıyla 23 nisan çocuğu gibi maç anlatmasına izin verdiler. kevin harlan ile birlikte öksürüklü maç anlatımının goat'udur ayrıca.

  play off döneminde reggie miller'a defalarca chris (webber) demesi, oyuncu isimlerini sürekli karıştırması, hakem kararlarını mütemadiyen yanlış algılaması sebebiyle mirası biraz lekelense de, kulakların onun sesini arayacağına şüphe yok.

  o güzel marv albert'lar, o güzel atlara binip gittiler. ilker yasin'in dengine, mike breen'in bang'ine kaldık.
 • ilk nba macini anlattiginda dogan bebek, kariyerinin son nba macini anlattiginda 60ina yaklasmis muhtemelen 3-4 cocuk, 8-10 torun sahibi biri. bill russell-wilt chamberlain'i de anlatti, jordan'i da, kobe-lebron'i da, ve kariyerinin son macinda dun aksam trae young'i da. beyzbolun efsanevi sesi vin scully kadar olmasa da muthis bir kariyer.

  yukarida yazildigi gibi son senesinde artik iyiden iyiye oyunculari karistirir olmustu. dun gece bile kafasinda beyaz bandiyla turnikeye giren guard jrue holiday'i forvet khris middleton zannediyordu.

  hayattaki her sey gibi onun da zamani gelmisti ve biraz uzatmali da olsa birakti.
  nba'in kendisi icin hazirladigi klibi paylasarak bitirelim.
  https://twitter.com/…tatus/1411530178963124225?s=20