şükela:  tümü | bugün
 • hedeflenen yaş aralığı 8'den başlayıp mezara kadar gittiği için böyle algılanması gayet normal olan filmlerdir. zira dünya çapında sinemalarda gösterime giren yapımlar en az otuz yıldır yaş aralığını dar tutmuyor. filmlere ait oyuncak, kıyafet vb. ürünlerin dahi yaş aralığı standart değil. geek tayfa için detaylı sabit figürler, çocuklar için hareketli parçası bol ışıklı elektronikli ürünler, genele oynamak için duvar saatinden halloween maskelerine kadar türlü türlü ürün hazırlanıyor.

  bu strateji değişikliği doksanların sonunda başladı. malumunuz animasyon filmler genel algı yüzünden ötürü çocuk filmi olarak kabul edilir. pazarlaması bunun üzerine kurulmamış dahi olsa böyle bir algı vardır. hollywood çok uzun zaman önce adını çocuk filmi koyduğu yapımlara bir çocuğun gelebilmesi için en az bir ebeveyn gerektiğini keşfetmişti. bu yüzden mcdonald's üzerinden oyuncak vermeye, sinema bileti alana burger hediye etmeye başlamışlardı.

  haliyle daha sonra gözlerini diğer ebeveynlere diktiler. yapımlarda espriler erişkinlere yönelik hazırlanmaya, çocukları durum komedisi ile çekmeye başladılar. 3-10 yaş arası kafasına sopayla vurulan her karaktere zaten gülüyordu. bunun üzerine yetişkinlere özel ince espriler ekleyerek herkesi mutlu ettiler. bunun en bariz örneği ise shrek serisi olsa gerek. bu serideki esprilerin bir çoğunun 16 yaşının altındaki çocukların anlayıp gülmesi na mümkün.

  bu sayede bir çocuk için en az iki ebeveyn sinemaya gitmeye başladı. hem aileler hem de çocuklar eğlendiği için ortaya bir kazan-kazan durumu çıktı. en çok yapımcıyı mutlu ettiğini anlatmama gerek yok sanırım. yalnız aynı strateji bugün mcu ve disney yapımlarında uygulandığında neden şaşırılıyor ben anlamıyorum. hangisi hangi yaş aralığına hitap ediyor pek önemi kalmadı. yapımların çocuk filmi adıyla lanse edilmesi biteli çok uzun zaman oldu. e doğal olarak bu kadar kar getiren bir stratejiden bu adamların vazgeçeceğini düşünüyorsanız büyük yanılıyorsunuz. zaten hollywood'da üretilen çizgi-roman uyarlamalarından derinlik, felsefe, ezoterizm filan bekliyorsanız olayı çok yanlış anlamışsınız demektir.

  filmin kendisinden daha fazla kar getiren oyunlar üretiliyor. asıl yaş aralığına göre hedef kitle belirleme kısmı pazarlamanın bu noktasında dönüyor. bu işlerin hepsinin pazarlama üzerine kurulu olduğunu idrak etmeden lönk diye çocuk filmi abi yeaee şeklinde eleştirmek veya bu eleştirilere sinirlenerek üstün çizgi-roman kültüründen dem vurarak savunmaya geçmek sizce de çok saçma değil mi?
 • katılıyorum. misal kaptan amerika denen saçmalığı çocuk bile izlememeli.
 • marvel filmlerinin çocuklar için yapılıyor olması değerlerinden bir şey eksiltmez. şimdi klasikleşmiş bir çok iyi film de çocuk filmiydi bu bakış açısına göre, örneğin geleceğe dönüş serisi, jurassic park ya da indiana jones gibi. peki aranızdan hangi ahmak onları leş, gereksiz, vakit kaybı olarak niteleyebilir?

  marvel filmleri, özünde ilk iron man'ın başarılı formülünü tekrar eden ticari işlerdir evet, ama aynı anda sayısız filmin tek bir event'e hizmet ettiği insanüstü bi planlama ve organizasyon hikayesidir. (bkz: avengers infinity war/@morning glory) sadece bu bile, asgari saygıyı haketmelerine yeter.

  kaldı ki ben çocukluk kahramanlarımın beyaz perdede kanlı canlı team-up yapıyor oluşlarına bayılıyorum. kurguladıkları fantezi evrenine, o filmlerdeki teknolojiye** vs. bu sizi çekmiyorsa defolup gidebilirsiniz ancak başlık açıp nefret kusmak?

  kimse climax izlemenizi engellemiyor sonuçta, martin scorsese hala film çekiyor. dileyen kafasını luis bunuel, david lynch ya da dario argento'dan da kaldırmayabilir. ama lütfen, recep ivedik 5 için alan memnun satan memnun diyebilen biri bize marvel filmlerini mi gömüyor?

  (bkz: bitch please)
 • katılıyorum.. bu nedenle izlemiyorum.. yada nadiren öne çıkanlara bakıyorum ama onları izlerken de feci sıkılıyorum.. mesela thor ilk çıktığı zaman izlemiştim ama sonrasında çekilen filmlerin başına bakıp kapattığım çok oldu..

  animasyon filmler bile bunlardan daha güzel oluyor, en azından bir önermesi oluyor.. marvel filmlerinde ne var, bi sürü saçmalık.. haliyle bi sürü zaman kaybı.. sonuçta bana hitap etmiyor..
 • sadece marvel'la alakalı olduğunu düşünmüyorum. çoğu kişiye soracak olursak nolan batman'i, ilk spiderman filmleri ayrı bir yere sahip oluyor. burada dikkat edilmesi gereken teknoloji ve görsel efektlerin çoğalması söz konusu. bu durumu yaşayan bir diğer film ise hobbit. zaman geçtikçe işin içine daha fazla görsel efekt koyuluyor bu da gerçekçiliği düşürüyor. son infinity war filmi eli yüzü düzgün olsa da bir bilgisayar oyunu ya da animasyon etkisini kıramıyor. önümüzdeki birkaç sene içinde şöyle bir reklam ve pazarlama stratejisi olursa şaşmam:"süper kahraman filmi ve hiç görsel efekt yok". böyle bir şey çıksa nasıl olur merak ediyorum doğrusu.
 • içimizde hep taşıdığımız o haşarı, kendini o kahramanların yerine koyan çocuk.. hep yaşasın.. bu filmlerde varsın çoluk çocuk filmi olsun gari..
 • kimsenin hiçbir şeyi okumadığının ispatı olan önerme. adam ben de izliyorum demiş, bunlar izlenmez dememiş. millet okumadan ben 45 yaşındayım ben izliyorum demiş. ee ne yapalım yani 45 yaşındakilere indirim mi yapılsın sinemada? ben de izliyorum ama bunların beş para etmeyen çocuk filmi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

  başlığı açan yüzde 1 milyon haklı. bunların üzerine hayatını bina eden boşluklara az bile demiş. sev, izle, unut, devam et.
 • az önce wonder woman a denk geldim , kadın arkasında duran ve süper kahraman olmayan sıradan adama "benimle gel steve " deyip uçup gitti
 • farklı kişilik özelliklerine sahip birçok karakterin birbirinden bağımsız görünen ama her anı birbirini etkileyen filmlerini izlemek olarak düşününce hiç de çocuk filmi olmuyor. farklı insanların hikayelerini tek filmle bağlamaya çalışan bir sürü farklı film varken bunu uzun bir süreçte her unsurunu geliştirerek yapmanın ne zararı var.

  eğer çocukluk diye tabir ettiğiniz şey karakterlerse sizlere tavsiyem hiçbir aksiyon filmini izlememeniz çünkü hepsinde 15. kattan arabaya düşüp koşmaya devam eden, ağzı burnu kırılmış kafa tası çatlamışken dünyayı kurtaran tipler var.

  başka bir teorim ise marvel filmlerini sadece süper kahraman filmi olarak değerlendirmemek gerektiği. her filmin kendi içinde başka unsurları var. guardians of the galaxy komedi, captain america tarihi, thor(ilk iki filmi) mitolojik film kategorilerine de sokulabilir.

  ayrıca kimse gelip de bana iron manin karakter gelişimini fark etmediğini söylemesin.
 • siktir git

hesabın var mı? giriş yap