şükela:  tümü | bugün
 • cizgi roman literaturunde ilk olarak marvel comics tarafindan geli$tirilmi$ uretim teknigi.. marvel bu teknigi geli$tirmeden evvel cizgi roman $irketleri her cizgi roman icin full script yazip, karelere bolup, hatta konu$ma balonlarini yerle$tirip gerisini cizerlere birakiyormu$.. buyuk sayidaki ekiplerde bu mecburi oluyormu$..

  fakat stan lee'nin ufak bir ekibi oldugundan ve cogu metni kendisi yazmasi gerektiginden sadece oykuyu cizere anlatmakla yetiniyor ve cizerin yerle$tirdigi konu$ma balonlarini dolduruyormu$.. bu teknik cizerin kendi artistik baki$ acisini ve kendi yaraticiligini sunmasina izin verdiginden ortaya cok daha guzel eserler cikmasina yol acmi$.. (bkz: splash page)

  (bkz: marvel five fabolous decades)
 • başlıkta da denildiği üzere asıl emeği gösterenlerin çizerler olmasına rağmen yazarların gereksiz derecede fazla bir şöhret edinmesini sağlamış olan yöntemdir.

  bu nedenle de örümcek adam'ın stan lee ile birlikte yaratıcısı olan çizer steve ditko'yu ancak geçtiğimiz günlerdeki vefatı ile hatırlamışken, yazar stan lee'yi maşallah her marvel filmindeki cameo'suyla bol bol görmekteyiz. zaten "örümcek-adam'ın asıl yaratıcısı kim?" şeklinde tartışmalar uzun yıllardır devam eder ve steve ditko'ya haksızlık edildiği konuşulur. sebebi de bu marvel metodudur biraz.

  böyle eksikliklerine rağmen marvel'ın 60'larda ufak bir kadroyla, çok sayıda iş üretmesini ve birbirinden farklı onlarca karakter yaratmasını sağlamıştır.
 • 1960'lı yılların hemen başında, marvel comics fantastic four gibi eserler yayınlamaya başlamadan hemen önce kullanılmaya başlanmış, steve ditko ve jack kirby gibi müthiş çizerler sayesinde çok başarılı olmuş yöntem.

  bu metodun artı yönleri olarak, çok daha hızlı üretim, çizere daha fazla sanatsal özgürlük vs. gibi özellikler gösterilebilecek olsa da, çizerlerin gösterdikleri çaba için herhangi bir ek ücret / karşılık almaması, ne kadar iş yaptığı çok sorgulanabilecek olan yazarın ise hem maaş, hem ün konusunda çizerleri geride bırakması gibi negatif yanları da yok değildir.

  bugün hala devam etmekte olan, "marvel başarısını kime borçlu; stan lee'ye mi, yoksa jack kirby veya steve ditko'ya mu?" gibi tartışmalarda, ibreyi çizerlere doğru kaydıracak en önemli faktörlerden birisi, lee'nin "yazarlığı"nın marvel method'dan ibaret olmasıdır.

  buradan biraz daha fazla bilgi sahibi olunabilir.

hesabın var mı? giriş yap