şükela:  tümü | bugün
 • son dönemde çekilen marvel filmlerinin geçtiği ortak evren. şu ana kadar sadece the incredible hulk, iron man ve iron man 2 bu evrende yer alıyor. henüz yalnızca üç filmden oluşsa da, yakın zamanda sinemalarda izleyeceğimiz thor, captain america: the first avenger ve the avengers filmlerinin de bu evrende geçiyor olması, özellikle ilerleyen yıllarda çıkabilecek team-up filmleri nedeniyle oldukça önemli bir hale geleceği söylenebilir.

  5. yıl editi: madem ilk entry'yi yazmaya muvaffak olmuşuz, biraz altını dolduralım.

  1 - buradan marvel sinema evreni kapsamında çıkan / çıkacak tüm filmlerin listesine ulaşabilirsiniz: mcu film kronolojisi

  2 - malumunuz, bütün marvel comics karakterleri bu sinema evreninde gözükemiyor.

  x-men ve fantastic four "aileleri" fox'a ait. x-men kendi içinde ayrı bir "evren" oluşturuyor. spider-man sony'ye ait, ama 10 şubat 2015'te yapılan açıklamayla marvel sinema evreni'nde gözükmesi için anlaşma sağlanmış durumda.

  buradan, bu film hakları konusunda daha detaylı bilgi alabilirsiniz: marvel sinema evreni - film hakları

  3 - buradan da, neden bütün marvel comics karakterlerinin film haklarının marvel'da olmadığını, marvel'ın en meşhur karakterlerinden bazılarının film haklarını ne amaçla başka şirketlere bıraktığını okuyabilirsiniz:

  marvel neden spider-man, x-men, fantastic four gibi karakterlerin film haklarını başka şirketlere sattı?
 • the avengers'la beraber phase one adındaki evresi bitti, iron man 3 phase two denen evreyi başlatacak, bu evrede yer alacak filmler şu anda sırasıyla iron man 3, thor the dark world, captain america the winter soldier, guardians of the galaxy ve avengers 2. bundan sonra kesinleşmiş olarak ant-man filmi var. bu film de phase three denilen evreyi başlatacak. bunun dışında da s.h.i.e.l.d. dizisi var. bunlar tarihleri kesinleşmiş, prodüksiyon aşamasındaki filmler.

  bunlar dışında resmi olarak açıklanmış olan, çekilmesi düşünülen filmler, black panther, iron fist, vision, doctor strange, ka-zar, luke cage ve power pack. daredevil ve punisher film hakları da tekrar marvel'a döndü. bunun dışında bir de guillermo del toro tarafından yönetilecek hulk dizisi projesi var.

  bundan sonrasını the avengers'ı izlemeyenler okumasın.

  --- spoiler ---

  eldeki verilere baktığımızda şöyle bir sonuç ortaya çıkıyor. the avengers'ın sonunda thanos gözükmüştü. avengers 2'de villain olarak thanos'u göreceğimiz neredeyse kesin.

  --- spoiler ---

  bundan sonra ne olacak o merak konusu. ortada dolaşan son dedikodulara göre planet hulk ve world war hulk marvel'ın ilgisini çeken öyküler. elimizde bir de hulk dizisi var. çizgi romanda, illuminati denen, marvel dünyasının yöneticileri diyebileceğimiz ekip, hulk'ın dünya için çok tehlikeli olduğuna karar verip onu uzaya yollamışlardı. işte avengers 2'nin sonunda bu sahneyi görebiliriz. planet hulk denilen öykü, hulk'ın uzaya yollanması, orada bir gezegene düşmesi ve gladyatör olması sürecini işliyor. bu süreç bir dizi için de gayet uygun. özellikle yönetmenin guillerme del toro olduğunu düşünürsek, kendisinin insandan çok yaratık içeren filmler çektiğini gerçeğini de ele aldığımızda, uzaylılarla dolu bir hulk dizisi del toro'nun da işine gelir. avengers 3 filminde de world war hulk öyküsünün işlenmesine gayet uygun olur bu durum. avengers 2 2015 yılında vizyona girecek, aynı mantıkla avengers 3'ün de 2018'de sinemalara geleceğini varsayabiliriz. eğer düşündüğümüz şey olur, hulk avengers 2'nin sonunda uzaya yollanırsa, 2-3 sezonluk bir dizinin sonunda, avengers 3'te, hulk'ın dünyaya geri gelişini görebiliriz.

  bunlar dışında, fantastic four ve x-men film haklarını elinde bulunduran 20th century fox marvel filmleriyle ilgili danışmanlık koltuğuna ünlü çizgi roman yazarı mark millar'ı getirdi. kendisi aynı zamanda marvel comics'te yazarlık da yapmakta, yani marvel'la içli dışlı olan biri. başa geçtiği andan itibaren sürekli olarak belirttiği "ortak evren" fikriyle biz çizgi roman hayranlarını daha da heyecanlandırmakta.

  tabi bunlar sadece temenni, ne kadar gerçekleşir, ne kadar havada kalır bilinmez, ama her ne olursa olsun ortak fikir, marvel'ın bu işi çok güzel gerçekleştirdiği ve böyle devam ettireceği.
 • iron man ile start'ı verilen evren.
  bu serileri sinemada izlemek gerçekten mutluluk verici.

  spider-man ve x-men neden yok diyecek olursanız malesef marvel seneler önceki krizde spider-man ve x-men'in yayın haklarını fox ve sony'e sattı.

  marvel cinematic universe'de yer alanların hakları ise marvel ile disney'in.

  yapımcılar anlaşamadığı için tamamını aynı evrende malesef izleyemiyoruz.

  phase one

  iron man
  the ıncredible hulk
  iron man 2
  thor
  captain america: the first avenger
  the avengers

  phase two

  iron man 3
  thor the dark world
  captain america: the winter soldier
  guardians of the galaxy (şuan sinemalarda)
  avengers: age of ultron (2015)

  phase three

  ant-man (2015)
  captain america 3 (2016)
  guardians of the galaxy (2017)
  doctor strange (tba)
  thor 3 (tba)
  the avengers 3 (tba)

  ayrıca yıllarca önce tobey maguire'nin oynadığı spider-man ve o yıllarda çekilen fantastic four geçersiz sayılıyor.
  zaten amazing spider-man ile yeni bir başlangıç yapılmış oldu.
  f4'un yeni versiyonuda yakında geliyor şuan çekim aşamasında sanırım.
 • sabırszlıkla kree vs skrull kapışmasını beklediğim evren
 • filmlerinde ve dizilerinde, cinsellik ve kan görünmeyen evren.
 • 2019'a kadar olan takvimi açıklanmıştır.
 • dc cinematic universe atağı ile rekabet artınca, film sayısını ve projelerini biraz daha güçlendirip hızlandıracağı için, önümüzdeki en az bi 50 yılı kapsayacak en büyük sinema fenomeni...
 • beklenenin aksine, birkaç yıl içinde düşüşe geçeceğine ve bayrağı dc'ye geri kaptıracağına inanıyorum. sebepleri; (bkz: dc cinematic universe/#46978487)