• abzurrrt anarsik komedinin sinemadaki babalari (nufus kutuk memuru gibi oldum be, babasi, anasi atasi, eltisi diye diye) derler ki onlar olmasa monty python olmaz, o olmasa zaz olmaz vesaire. ulkemizde laf esprileri layigiyla cevirilemediginden getirilmemis bu insanlar cogu zaman biktirici olmak ile gulmekten kusturmak arasinda bir yerlerde gidip gelmislerdir. otorite karsiti, basina buyruk kurgudan cok tavirlarin carpismasindan dogan mizaha yonelik sinemalari caginin iki blok otesinde sagda kime sorarsaniz gosterirler bir noktadadir.

zeppo - alahina yeteneksiz genetik copluk kardestir. zaten kisa zaman icinde "benim bunlarla ne isim var?" diyerek isin mali kismina yonelmistir.

chico- italyan aksaniyla bos konusan zevzek ve bir o kadar da gerzek bir tiplemeyi canlandirmaktadir. cok usta bir piyanisttir de biz bilmeyiz.

harpo- chicoya nispet yaparcasina hic konusmayan, binbir anarsik eylemle gonulleri fetheden ruh hastasi bir bireydir. genellikle makasi ile bir seyleri keser bicer, duduguyle anlasir. arp calmaktadir, ismi de buradan gelmektedir. konserlere sari perokasi ile cikar, konusmaz.

groucho- grubun beyni ve akil kupudur. pek zeki olmasina ragmen teccel meccel bir yaradilisi olan groucho tamamen skinin keyfinde herkese ayar vermekte ukteden ukteye kosturmaktadir. her ne kadar manasiz bir sadistlik icinde herkese ayar verse de nedense izleyicilerin sevgilisidir. woody allen a ilham verecek derecede guzel yazilmis diyaloglarlara sahip olan groucho grup dagildiktan sonra tek basina sova devam etmis, woody allen in kankasi olmus, 25 sene boyunca you bet yoiur life isimli bir programda amerikanin onda birine ayar vermistir.
  • "marx'ın izindeyiz... groucho marx'ın!" sloganıyla anarşistlere* slogan olmuştur.
  • genç marx kardeşler : görsel
  • hakkaten bugün bir woody allen, bir monty python, bir seinfeld varsa, bunu bir nebze marx kardeşlere borçludurlar. 20'lerde broadway sahnelerinden kaptıkları her türlü komedi öğesini, 30'lar ve sonrasında sinemaya aktarmışlardır. sessiz sinemanın miladını doldurduğu bu dönemde, harpo sessiz ve genelde slapstick takılırken, çenesi düşük chico ve ayar ustası groucho sesli sinemanın etinden, sütünden çok güzel faydalanmışlar, böylece üçü voltranı oluşturmuşlardır. dönemin yükselen akımı sürrealizm, absürd tarzları ve gerçeküstücü espirileri nedeniyle onları çok tutmuştur.
  • slovaj zizek bu üçlüyü id ego superego kavramlarının sembolizasyonu olarak öpüp başının üzerine koyar. yani aslında, üçü, bir kişinin içindeki psikanalitik çatışmanın vücut bulmuş hali gibidir.

(bkz: the pervert s guide to cinema)
  • ülkemizde bir dönem üç ahbap çavuşlar adıyla bilinirlerdi.
  • siyah-beyaz sinema döneminin en unutulmaz isimleri.
    espirileri harekete dayalı olduğu kadar iq'su yüksek laflara da dayanmaktadır.
    (bkz: a night at the opera)
  • groucho keskin zekası ve dili, chico yumuşak kalbi ve sihirli parmakları, harpo da saçları beyazlamışken bile yitirmediği çocuksuluğu ve muhteşem müzisyenliğiyle gönüllerde taht kurar. beyaz perdeye sahne şovlarından geçiş yapan biraberlerin on parmağında on marifet vardır ve filmlerde uysa da kodum uymasa da diyerek, arada solo şovlar attırmaktan imtina etmezler. masumiyet, insancıllık, ironi ve absürdün gani gani yetenek ve zekayla harmanlanıp, vücut bulmuş halidir kardeşler. her çağa lazım.
  • ben de bu 3lemeyi tanıtmak istiyorum
    groucho: öyle göt ederki karşıdaki afallayıp kalır.
    chico: iyi kalpli, dürüstlük için mücadele eden insandır.piyano çalışıyla izleyenler afallayıp kalır.
    harpo: aptal gibi görünse de ne cindir o. hınzırlıklarıyla karşısındaki afallayamaz bile.

groucho marx sonraları radyo programı yapmıştır. hatta en meşhur şarkılarından:
    (bkz: lydia the tattooed lady)
    chico piyanoda, groucho vokalde harpo sahne şovuyla sizlerle..
    (alkış)
  • trivia:
    ünlenme öncesinde bir de gummo marx varmış.
    bir de zeppo marx'tan daha marxist olan margeret dumont var. (birlikte oynadıkları en önemli aktris. çoğunlukla groucho marx bu kadın zengin diye evlenmek ister.)
    buster keaton at the circus'ta gag consultantmış. a night at the opera ve marx brothers go west de senaryo yazarlar arasındaymış. hiç birinde adı geçmiyormuş. sevinelim mi üzülelim mi?
    son filmleri love happy marilyn monroe'nun debutuymuş.
    harpo marx'ın aslında dili varmış.

bir çok "sanat filmi" yerine bunları tercih etmekten dolayı nedir benim çektiğim?
hesabın var mı? giriş yap