şükela:  tümü | bugün
  • “marx bir sosyolog değildi, ama marx’ta bir sosyoloji vardır” teması etrafında şekillenen, iletişim yayınlarından çıkmış, jean-pierre durand'ın bir kitabı.
  • (şimdi baktım da) yüz kusur sayfalık bir kitap için fazlaca bir içeriğe sahiptir. çeviri bazı yerlerde biraz "üzse" de; diyalektik çelişki kısmındaki sıkıntılı çeviriler gibi, mesela anti-duhring'den alınan pasajlar) tavsiye edilebilir bir kitaptır, marksizmi iyi anlatıyor, içerideki tartışmalardan haberdar ediyor, geçmişten bugüne kadar izlediği rotayı serimliyor.

ana bölümleri şunlardır:

1- (bkz: sömürü kuramı)
    2- (bkz: bir çalışma sosyolojisine doğru)
    3- (bkz: sınıflar, devlet ve sınıf mücadelesi)
    4- (bkz: ideoloji ve bilgilerin toplumsal üretimi)
  • bottomore ile rubel'in de türkçede bu isimle çıkan bir kitabı var chiviyazıları'ndan. aslında özgün adı karl marx: selected writings in sociology and social philosophy. uzunca bir giriş yazısı da yazmışlar. daha sonra tematik olarak düzenlenmiş başlıklar altında marx'ın (ve bazıları marx & engels'in) kitaplarından seçilmiş parçalar var. bu parçalar da kronolojik olarak ilerliyor; ilk eserlerden sonraki eserlere doğru. bu da çok hoş olmuş. çünkü marx'ın düşünsel macerasında değişimler olduğu; geç eserlerinde gençlik eserlerinden farklı bir terminoloji kullanmaya başladığı, hatta kimilerine göre paradigmatik bir kırılma yaşandığı ileri sürülür. aynı tema altında gençlik ve geç dönem yazılarından seçme parçalar okumak bu değişimi de kendi gözlerimizle görmemize imkan veriyor. türkçede bildiğim kadarıyla böyle bir seçme yazıları yok marx'ın. bu gerçekten emek harcanmış seçki, marx'ın kapkalın eserlerine girişmekten gözü korkan ama okumak da isteyenlere güzel bir fırsat sunuyor. yayınevinin neden kitabı bu isimle çevirdiği de ayrı bir muamma! bu yüzden kitap bugüne dek gözümden kaçmış.

düzeltme: şimdi, "sahi başka marx seçkisi yok mu türkçede?" diye yeniden araştırdım. ayrıntı yayınları 2017'de hayalet karl marx seçme yazılar adlı 600 küsür sayfalık dev ve iddialı bir marx seçkisi yayımlamış. onları da tebrik edelim ve onu da atalım sepete. ama ben bottomore'larınkini çok sevdim. daha kısa olduğu için bölüm bölüm çerez gibi gidiyor.