*

şükela:  tümü | bugün
 • adam elliot'un yeni stop motion animasyon filmi olmakla birlikte, çekimleri 13 ay sürmüş. hafta başına 2,5 dakikalık stop motion bölüm çekmişler. iki mektup arkadaşının hikayesini anlatmakta film, bir komedi filmi olsa da, intihar, yalnızlık, alkolizm gibi konuları işlemekte. toplam yapım süresi beş yılı bulmuştur.

  max 44 yaşındaki obez bir new yorkludur ve mary de 8 yaşında patateslerden kolye yapıp satan, arkadaşsız bir avustralyalıdır. adam elliot, hikayenin kendi başından geçen bir mektup arkadaşlığından esinlendiğini söylemiştir.
  http://www.maryandmax.com/
 • sundance 2009'un açılış filmi olmuştur aynı zamanda.
 • annecy 2009'da en iyi uzun metraj film odulunden birini (ki, "coraline'a odul vermemiz lazim mutlakaaa" gaziyla iki odul verildigine bile inandim bir ara) almis olan adam elliot filmi. hamur animasyonunun ille de wallace and gromit'teki gibi "cartoon" tadinda olmasi gerekmediginin bir gostergesidir ayni zamanda.
  cok basarili bir canlandirma, sahane karakterler, harika bir senaryo (ki bu noktada eagle vs shark'i da hatirlayarak avustralyalilarin bu "mukemmelliyetsizcilik" tutkularinin kaynagini da merak ettirmistir).. "oh be stop motion olmemis" diye sevindiren film hem de.. dvd'si de ayri heyecanla beklenmekte..
 • --- spoiler ---

  gorundugunden daha karanlik bi film
  suratinizda anlamsiz bir tebessum, gozunuzun birinde iki damla yasla terk edebilirsiniz salonu
  --- spoiler ---
 • söz uçar yazı iki cihanda yapıtı. mektubun mana ve ehemmiyetine bina edilmiş.

  bak gene spoil geliyor: (based on a true story) you are imperfect, and so am i. all humans are imperfect...

  (bi dolu geçilmiş taşak vesair mevcut ama, biz özünden geçtik.)
 • adam elliot'un tedirgin ruhlara armağanı, bipolar animasyon film..

  film sektörü icad olalı milyonlarca yapımla boku çıkarılan sevgi, arkadaşlık, yalnızlık gibi kavramları klişeleştirmeden aktarmayı başarması ve arada sıkıntı vermeden bir solukta izlenebilmesi anlamında gerçekten lezizdir.

  özellikle tim burton koleksiyonerlerince takdir edileceğini tahmin ediyorum, ben ettim mesela..
 • son zamanlarda izlediğim en güzel film. şu sıkıcı ve yağmurlu günde evde gözyaşları içinde kahkaha atmak iyi geldi.
 • son anına kadar hayatta gaye arayan ve ulaşan bir adamın evini sistine şapeli'ne çevirmesinin hikayesi, aynı zamanda bir adam elliot çıtası; yükseklerde biraz.
 • şirin karakterleri olan sevimli bir stop motion gibi başlayıp gittikçe hüzne boğan bir seyir izliyor.. finalinde rahatlıkla gözyaşlarına boğulabilirsiniz..
  ve evet earl grey adında biriyle evlenmek gerçekten nefis olmaz mıydı?
 • yalnızlıktan muzdarip, biri 8 yaşında ki mary, diğeri 44 yaşında ki max' in kıtalar arası mektup arkadaşlığını konu alan stop motion filmi.

  dikkat! yazının bundan sonraki bölümü inceleme ile birlikte filmin özeti sayılabilir... izlemeyenler okumasın.

  mary avustralya'da yaşayan aile şefkati ve ilgisinden yoksun, horozu ve yıllardır evinden çıkamayan agorafobi sahibi yaşlı karşı komşusundan başka arkadaş olarak sayabileceği kimsesi olmayan minik sevimli kızımızdır.
  max ise; talihsiz, obezite, obsesif, toplumun erdem olarak addettiği pek çok davranışı doğallığıyla hiçe sayan, evcil hayvanları, gözleri görmeyen ve kafadan kontak bir yan komşusunu saymazsak psikoloğu dışında kimsesi olmayan, aşk adına herhangi deneyim yaşamamış, yaşı bir hayli ilerlemiş sevimli karakterimizdir.

  tesadüf eseri mary'nin bir mektubuyla arkadaşlıkları başlar..aradan yıllar geçerken birbirlerine hayatlarını naif bir şekilde açarlar..böylece yalnızlıklarından yavaş yavaş kurtulmaya başlarlar..kendi hayatlarındaki gelişmeleri birbileriyle paylaşırken aynı zamanda birbirlerine ne kadar bağlandıklarını da görürler..aralarında herhangi bir dargınlık meydana geldiğinde, farkedilmeden gelişen sevgilerinin birbirlerini depresyona nasıl iteceğini görürler..

  seneler akmaya devam ederken, mary yeni evliliğiyle beraber yitirdiği özgüveni kazanmaya başlar.. max' in hayatı da motonluktan kurtulmaya başlamıştır.. fakat mary' nin yaptığı akademik araştırmada max' i ve onun hastalığını incelemesi max'i küplere bindirir ve aralarının açılmasına neden olur.. bu gelişmeden sonra hayatları artık eskisi kadar iyi değildir.işte bu noktada birbirlerine ne kadar bağlandıklarını ve aslında hayatlarındaki olumlu gelişmelerin kaynağının birbirleriyle olan paylaşımları olduğunu anlıyoruz.

  bu dargınlık dönemi max'in mektubuyla sonlanır ki çok kritik bir ana denk gelerek.. filmin bu kısmından sonrası mary'nin sürpriz bir şekilde america' ya gitmesi ve yanında götürdüğü bir sürprizle bağlanır.lakin mary'i daha ilginç bir sürpriz beklemektedir...

  hem güldüren, hem de üzünlendiren bir arkadaşlık filmi ''mary and max''.izlediğim stop motion filmler arasında yerini baş köşede almıştır...

hesabın var mı? giriş yap