• 1951 yılında fulham'da doğmuştur. yoksul bir ailenin kızıdır. annesi ve babası sağır, işaret diliyle anlaşmaktaymış. 15 yaşında okulu bırakmış, ilk işi sekreter stajyerliği, bu işten ayda 5 pound kazanıyormuş. 19 yaşında paul mccartney ve mick jagger gibi ünlü isimlerin de müşterisi olduğu bir mağazada çalışmaya başlamış. roger taylor ve freddie mercury'nin eski kıyafetler ve freddie'nin sanat çalışmalarını sattığı bir stand varmış yakınlarda. mary bir rock konserinde brian may ile tanışmış ve çıkmaya başlamış. grubun adının kararlaştırılacağı tartışmalara brian, mary'yi de getirmiş. freddie grubun adının queen olmasını isterken, brian may built your own boat isminde ısrarcıymış. mary de brianın ismini beğenmiş, ancak sonuç olarak isim queen olmuş. böyle işler yürürken freddie, mary'ye ilgi duymaya başlamış ve brian'a kimdir nedir bu kız diye sürekli sormaya başlamış. daha sonra freddie 6 ay boyunca mary'nin çalıştığı mağazaya uğramaya başlamış. freddie 24ncü yaş gününde sonunda mary'ye arkadaşlık teklif etmiş. paraları olmadığı için genç insanların yaptığı sıradan işler yaparak vakit geçirmişler. freddie'nin devam ettiği sanat okulundaki çalışmalarından mary çok etkilenmiş, ondaki yıldız potansiyelini görmüş, bu çevrede ona bir yer olmadığını düşünmüş. ancak freddie ona gitmemesini söylemiş efendim, böylece mary bununla devam etmeye ve bir parçası olmaya karar vermiş. 6 sene sonra olaylar cereyan etmiş, çift ayrılmış. freddie de kendi evinin yakınında büyük bir ev almış mary'ye. mary'yi kendine yakın tutabilmek için ona iş de ayarlamış şirketin sekreteri olarak. ayrıca mary turnelere de freddie ile birlikte gitmiştir.freddie, mary'nin iki oğlunun vaftiz babasıdır.
    freddie'nin ölümünden sonra mary "ölümsüz aşkını kaybettiğini, hastalıkta sağlıkta fakirlikte zenginlikte her zaman bir arada olduklarını bu yüzden onunla evli gibi olduğunu" söylemiş.
    mary, 1998 yılında kimseye haber vermeden long island'da nick isimli bir iş adamı ile evlenmiş çocuklarının ve kendisinin hayatında bir düzen olması için.

kendi çapımda bu kadar çevirdim. ingilizce versiyonu ve resimleri ile:
    http://www.youtube.com/watch?v=hjet8lbwqhw

ayrıca freddie söyleşilerinde sahip olduğu tek gerçek arkadaşının mary austin olduğunu defalarca söylemiştir ayrıldıktan sonra. freddie mary'den sonraki diğer sevgilileriyle mary ile kurduğu dostluğu kuramadığını belirtmiştir. bu diğer sevgililer de mary'nin hayatını freddie'ye adamasının fevkalade fedakar bir davranış olduğunu, böyle bir şeyi göze almadıklarını söylemiştir. diğer ünlü vokalistlerin aşkları kadar çalkantılı, olaylı, basında yer etmemiş bir aşktır, biraz daha samimidir gibi gelir bana özellikle daha sonra dönüştüğü uzun süreli dostluk ile..
  • freddie mercury'nin eşcinsel ilişkilerine ve aşırı alkol düşkünlüğüne yedi yıl dayanabilmiş vefakar hanımefendi.

freddie, normal bir ilişkinin kaldıramayacağı denli renkli cinsel yaşamını sürdürürken, şöyle demiş austin: "eğer heteroseksüel olsaydı onunla evlenirdim. ayrıldığımızda yıkıldım ama ne gariptir; yıllar geçtikçe yakınlığımız eksileceğine, arttı." gerçekten de mercury'nin aids nedeniyle hayatını kaybettiği son ana kadar başucunda bekleyen üç beş yakınından biridir mary austin. hem de başka bir adamla evli olduğu halde. bu ilişkiyi stephen rider şöyle anlatıyor : "hem freddie hem de mary, sonuna kadar birbirlerini sevdiler. onların ilişkisi, bir ruh birlikteliği yaratmıştı. 1979 yılında, son bir kez daha birlikte yaşamayı denediler. ama freddie'nin biseksüel yaşamdan vazgeçememesi buna engel oldu. mary'nin bir bebekleri olması önerisine freddie'nin verdiği cevap oldukça cesaret kırıcıydı: "bir tane daha kedi almayı tercih ederim." sonraki yıllarda freddie, mary ile ilgili şu itiraflarda bulundu: "ilişkimiz gözyaşları içinde sona erdi ama aramızda çok sıkı bir bağ oluştu ve bu bağı bizden kimse alamaz. ulaştığımız noktaya kimsenin ulaşması mümkün değil. aşıklarımdan çoğu, bana hep neden onun yerini alamadıklarını sorarlar. mary'nin yerini hiçkimse alamaz. fakat onun sevgililerini de kıskanmam, çünkü nasıl benim yaşadığım bir hayat varsa, onun da kendine ait bir hayatı var. yalnızca, birlikte olduğu insanla mutlu olup olmadığı konusunda kaygılanırım. mary de, aynı şekilde benim için kaygılanır; birbirimizi daima kollarız. aşkın böylesi muhteşem bir şey. pek çok sorunla karşılaşırım ama onları aşmaya çalışırken mary hep yanımda olmuştur."

1977 yılında ayrılmalarının hemen ardından, freddie, mary'ye kensington'da dört yatak odalı, 400 bin pound değerinde bir ev aldı. mary'ye aldığı bu ev, kensington'da kendisine yeni aldığı 28 odalı, 500 bin pound değerindeki, yüksek duvarlarla çevrili ve gizli bir bahçesi olan garden lodge'dan sadece iki sokak ötedeydi. ve müzik tarihinin bu çok özel ilişkisinden geriye, mary austin için yazılmış love of my life adlı ballad kaldı.
  • gercekten iyi bir kadın diyebilecegim bir insan... gercek ask budur.. veya gercek sevgi.. herseyi kabullenmek.. bunu bir kadının yapabilmesi sasirtiyor beni
  • freddienin ayrildiktan sonra da hep dost kaldigi, evinin maliye islerine, ahcisina cartina curtuna bakan;sonradan evini damini servetinin cogunu miras biraktigi kadin
  • freddie mercury'nin "yasal eş"i ilan ettiği güler yüzlü, vefalı kadın. aralarındaki sevgi ilginç bir şekilde hiç bitmemiştir.

mary austin, freddie mercury ve freddie'nin sevgilisi jim hutton'ın yer aldığı fotoğraf karesi de insanın yüzünde buruk bir gülümseme bırakır:
    http://img87.imageshack.us/…5/freddiejimmaryzn7.jpg

kızıl saçlı halleriyle ise jim morrison'ın kozmik eşi pamela courson'ı anımsatır.
  • freddie ile mary'nin tanışma hikayesinde aslında komik bir ayrıntı var.

o sıralar mary grubun gitaristi brian ile sevgiliydi ama aralarında çok güçlü bir elektrik olduğu söylenemezdi. freddie mary'e özel bir ilgi duyuyordu ama utangaçlığından dolayı ona yaklaşamıyordu. mary'nin sürekli ortamlarda beraber gezdiği kız bir arkadaşı vardı ve freddie öbür kıza yaklaşarak mary'e ulaşabileceğini düşünüyordu. mary de olayı tamamen yanlış anlamıştı ve freddie'nin arkadaşına abayı yaktığını düşünüyordu. bu yüzden ne zaman mary ile arkadaşı bir ortama gelip freddie yanlarına yaklaşsa mary ikisini başbaşa bırakabilmek için bir bahaneyle ortamdan ayrılıyordu. bir keresinde "tuvalete gidip geleceğim" diye mekandan ayrılmıştı ve freddie'yi çok sinirlendirmişti. freddie boşu boşuna hiç ilgilenmediği bir kızla baş başa kalıp saatlerce sohbet etmek zorunda kalmıştı.

bir gün freddie tüm cesaretini toplayıp mary'e "yarın doğum günüm ve seninle geçirmek istiyorum, seni yemeğe çıkartabilir miyim" diye soracaktı. mary hala olayı çakmadığı için "yarın çok önemli bir isim var" diyecekti. freddie "tamam öyleyse bir sonraki gün" deyince mary yine "o gün de isim var" diyecekti. freddie bu kez "sonraki gün" diye diye sonunda randevuyu koparttı ve mary'e açılmayı başardı. freddie'nin mary'i ilk görüp hoşlanmasıyla açılması arasında geçen bu süre 6 aydan fazlaymış.

freddie ölüm döşeğindeyken her şeyinin yarısını mary'e bırakacağını söyler ve mary "bu benim için çok büyük bir sorumluluk, altından kalkamam" der. freddie de "her şey yıllar önce biz beraberken planladığımız gibi gitseydi sen benim karım olacaktın ve her şeyim öldükten sonra zaten sana kalacaktı" diyerek mary'i ikna eder.
  • bi de fredinin, beraber olduklari donemlerde cocuk yapma onerisine "bi kedi daha alirim daha iyi!!" tepkisini verdigi insan*
  • freddie ölüm döşeğindeyken yardımcılarına ve son sevgilisi jimmy'e "ben öldükten sonra evimde istediğiniz kadar kalabilirsiniz, burası sizin de eviniz" demesine rağmen daha freddie'nin kırkı çıkmadan hepsini evden atmıştı ve malikaneye çöreklenmişti. şimdi de freddie'nin evinin görüntülerini google street view'da sansürletmiş ve evin önüne freddie'yi anmaya gelenlere cemkiriyormuş. ayrıca mahallede herkesle kavgalıymış. belediyeye sürekli mektup yazıp her konuda şikayet ettiği için onlar da bundan bıkmışlar.

günümüzde hala freddie'nin eski şarkılarının telif haklarından yılda 1 milyon dolar civarı bir para kazanıyormuş ama kadın servete konunca çok değişmiş.
  • güzel, samimi ve gerçek sevgiye sahip olabilmiş şanslı bir kadın, freddie’nin love of my life’ı.

“love of my life can't you see,
    bring it back, bring it back,
    don't take it away from me because you don't know what it means to me”
  • dünyanın en şanslı, aynı zamanda da en talihsiz kadını olabilir. freddie mercury gibi biriyle beraber olup evlenme teklifi bile almışken her şeyin bambaşka bir boyuta evrilmesi ve sevdiği adamın yalnızca arkadaşı olarak kalması çok üzücü olmalı. neyse asıl konu o değil. freddie’nin kendisine yaptığı evlilik teklifini unutamıyorum. okuduğum an çok etkilenmiştim hala da etkisindeyim. beklenmedik, basit ama sıcacık. yıllar geçti hala hayalim aynı bunun gibi bir evlilik teklifi almak. - yüzük dahil- *

--- spoiler ---

“when ı was 23 he gave me a big box on christmas day. ınside was another box, then another and so it went on. ıt was like one of his playful games. eventually, ı found a lovely jade ring inside the last small box,” austin told the daily mail in 2013. not understanding what was going on, austin asked mercury on which hand should she place it. he replied the left and asked her to marry him. “ı was shocked. ıt just so wasn’t what ı was expecting. ı just whispered, ‘yes. ı will.’”
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap