şükela:  tümü | bugün
 • televizyon dünyasının en ilginç karakterlerinden biridir. (bkz: the big bang theory) dizisinin en önemli karakterlerinden biri olan sheldon cooper ın texas'ta yalnız yaşayan, aşırı dindar annesi olarak tanıdık onu, bu dizide laurie metcalf tarafından canlandırıldı ve ara sıra pasadena'ya gelen, sheldon'la kafaları uyuşmasa da aralarında müthiş bir bağlılık olduğu için sheldon'ın bir dediğini iki etmediği bayan cooper olarak bildik.

  (bkz: young sheldon) dizisinde ise karakteri laurie metcalf'in kızı zoe perry canlandırmaktır, mary cooper bu dizide normal olarak ana karakterlerden biridir. burada hikaye olarak müthiş bir uyum olduğunu da söyleyebiliriz. baba george'ı bir kenara koyarsak, sheldon'ın ailesi (bkz: the big bang theory) de zaman zaman anlatılanlarla müthiş bir paralellik içerisindedir. mary cooper, ergenlikten gençliğe adım atan oğlu georgie, özel bir çocuk olan sheldon, ikizini kıskanan ve ailenin tek kız çocuğu olan missy, umursamaz kocası george, kilise derken oldukça zor bir yaşama sahiptir ve denge kurmaya çalışmaktadır, kontrol manyağı bir anne iken, herkesin değişik olması onu zor durumda bırakmaktadır. gerçekten izlediğim tüm amerikan dizilerinde türk tipi anne ye en çok benzeyen kadın tiplemesidir, beğenerek izliyoruz.
 • dizi tarihinin en underrated karakterlerinden biridir. ve evet, yabancı dizilerdeki anneler içerisinde belki de türk tipi anneye en yakın karakterdir. young sheldon'dan yola çıkarsak eğer, hikayesi ve özellikleri aşağı yukarı şu şekildedir:

  --- spoiler ---

  young sheldon evreninde -ki 3. sezon finalinin 1991 yılında geçiyor olması lazım- yaklaşık 37-40 yaşlarında olan mary, hızlı yaşadığı gençliğinin sonucu olarak çok genç yaşta george'dan * hamile kalır ve apar topar evlenmek zorunda kalır. bir gelinlik bile giyemez ki bunun ne kadar içinde kaldığını 3. sezonun bir bölümünde ifade eder. evlendikten 6 ay sonra ilk çocuğu georgie * doğar. bundan yaklaşık 5 yıl sonra da ikizleri sheldon * ve missy'i * doğurur. aslında dindar olmasının sebebi de missydir, çünkü doğumdan sonra doktorlar onun için pek umut olmadığını söylerler ve mary de eğer bebek yaşarsa bundan sonra hep kiliseye gideceğine ve dindar olacağına dair kendi kendine bir söz verir. gördüğümüz gibi de bu sözünü tutar. young sheldon'ın 2. sezonunun bir bölümünde yine hamile kalır, fakat maalesef bebeği kaybeder. romantik yönü pek işlenmese de, mary aslında kocasına hala içten içe aşıktır. bu da annesinin * bazen garibine gider. george'u çok umursamaz gibi görünse de, george'un gençken aşık olduğu kadını öğrendiğinde kıskançlık krizine girmiştir mesela.

  the big bang theory'deki halinin aksine daha alıngan ve saf bir yapıya sahiptir, bazen özellikle annesi ve kocası tarafından alay konusu olur. etrafında kötü söz söylenmesinden hoşlanmaz, bok bile diyemez. komşusunun laflarının altında kalır bu yüzden hep. hamilelik testi almaya bile tek başına gidemez, annesini de götürür, testi de ona aldırır. pek fazla arkadaş çevresi yoktur, sheldon ona bunu hatırlattığında ise konuyu geçiştirir. kendisini sevindirecek bir şeyler olduğunda çok heyecanlanır, hemen gidip kocasına anlatır. bu tür sahnelerde mimikleri falan yetişkin sheldon’ı oldukça anımsatır. annesi ile hiç benzemezler, annesinin kumar ve içkisine bazen karışır, umarsız ve esprili tavırlarına sinirlenir. çocukluğu boyunca kardeşleriyle kendisi ilgilenmiş, kendi deyimiyle orman çocuğu gibi büyümüştür.

  koyu bir baptisttir ve kilisede muhasebecilik gibi bir işi vardır. ancak dindarlığı ailesi tarafından yine zaman zaman alaya alınır. ailesi dindar değildir zaten: annesi kiliseye gider ama kumarından içkisinden ve evlilik dışı ilişkilerinden eksik kalmaz, kocası pazar sabahları hangoverlıktan kalkıp kiliseye gidemez, sheldon zaten ateisttir, georgie ile missy ise dini kendi çıkarları için kullanmaktan hiç çekinmezler. ancak bağnaz olmadığı zamanlar da vardır, örneğin bir bölümde 16 yaşında bir kızın trafik kazasında ölmesi üzerine cidden tanrıyı sorgulamıştır.

  oldukça inatçı ve dik kafalıdır da. örneğin sheldon'ı üniversiteye yollamaya - ki o da east texas tech- ancak 3. sezon finalinde razı olmuştur. yine 2. sezonda george'a tulsa'dan gelen iş teklifini duyunca sırf düzeninin bozulmaması için eve girecek fazladan parayı bile umursamaz, bunun için kocasıyla kavga etmeyi bile göze alır. sonra da adam sıkılıp hava almaya gidince arkasından içini çeke çeke ağlar. bu dik kafalılığı bazen mantıksız işler yapmasına da sebep olur, örneğin bir bölümde ailesinin paragöz olmaya başladıklarını düşündüğü için evdeki tüm elektronik aletleri falan kaldırmıştır. sonra tıpış tıpış geri koymuştur tabii.

  üç çocuğunu da çok sever ama sheldon denince akan sular durur. sheldon için de annesinin yeri farklıdır. sheldon'ın daha "normal" olması için çabalar, ancak bazen pes eder ve durumu kabullenir. missy ve georgie'ye karşı hep sheldon'ı kollamak zorundaymış gibi hisseder. bu durum özellikle ilk sezonda çok belirginken, daha sonra biraz azalmıştır. yine bazı ortamlarda sheldon'ı kontrol etmek ister, kaş göz işaretleriyle sheldon'ı uyarır ki bu da bence kendisinin en türk annesi özelliğidir. aslında tipik bir helikopter annedir de denebilir. sheldon'ı bebeği gibi görür, zaten bu yüzden ısrarla üniversiteye yollamak istemez. hep dizinin dibinde dursun ister. zaten hastalanınca da hep başında soft kittyi söyler. georgie ve missy ile de ilgilenir tabii. georgie’nin derdini dinler ve ona kendince hayat dersi verir, annesinden çok anneannesine çekmiş olan missy ile anne-kız muhabbeti kurmaya çalışır ama başarısız olur genelde. bir bölümde missy ona keşke senin kızın olmasaydım dediğinde ise kalbi kırılır. missy beyzbol oynamak istediğinde kızlar beyzbol oynayamaz demek yerine kızını destekler.

  kilisede çalışması haricinde tipik bir ev hanımıdır. yemek pişirir, evi temizler, çamaşırları yıkar, gıkını bile çıkartmaz. akşam herkesi sofrada görmek ister, yemekten önce mutlaka şükreder. gelen misafirlere hizmet eder, market alışverişini yapar. bu yüzden sheldon'ın üniversiteden çalışma grubu arkadaşı öğrenci bir kızla tartışmış, kendisinin böyle mutlu olduğunu söylemiştir. elinden fincan hiç düşmez, hemen her bölümde çay veya kahve içtiği bir sahne vardır. mary, george ve meemaw üçlüsünün mutfakta oturup birlikte kahve içtikleri sahneler komik olur genelde. evin disiplini ondan sorulur, özellikle de çocuklarla ilgili durumlarda kötü polislik ona kalır, bu yüzden de zaman zaman şikayet eder.

  --- spoiler ---

  kısacası, the big bang theory'dekine göre daha iyi işlenmiş karakterlere sahip olduğunu düşündüğüm young sheldon'ın olmazsa olmazıdır. bunda, karakteri başarıyla canlandıran zoe perry'nin payını da unutmamak gerekir. her ne kadar karakterin yaşlılığını gerçek hayattaki annesi laurie metcalf oynamış olsa da, kendisi bu rolü audition ile, yani bileğinin hakkıyla almıştır. iyi ki de almıştır. 4. sezonda kendisini daha çok george ile ilişkisi üzerine sahnelerle görmek dileğiyle.